Anglický chrt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anglický chrt
Greyhound0b.jpg
Krajina pôvodu Spojené kráľovstvo
FCI kód 10/3/158
Štandardy AKC, ANKC, CKC, FCI
KCUK, NZKC, UKC
Výška 68 – 71 cm (suky)
71 – 76 cm (psy)
Hmotnosť kg
Pôvodné určenie poľovný durič, poľujúci zrakom
Terajšie určenie spoločenský a dostihový pes
Názov v krajine pôvodu Greyhound
Synonymá Greyhound
Zaužívaná skratka GH
Zoznam psích plemien
Black Paw.svg Psí portál
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Greyhound pozri Greyhound.

Anglický chrt alebo grejhund alebo greyhound je psie plemeno, uznané FCI a klasifikované v skupine X (Chrty), v sekcii 3 pod číslom 158. Ide o starodávny typ vysokého krátkosrstého chrta.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Na bežiaceho chrta je impozantný pohľad

Greyhound je krátkosrsté vysoké plemeno, vyznačujúce sa štíhlou atletickou postavou. Ako všetky chrty má dlhé končatiny, úzke telo a hlavu, dlhú nosovú časť. Jeho vzhľad je prispôsobený rýchlosti behu.

Povaha[upraviť | upraviť zdroj]

Anglický chrt je pokojné a mierumilovné plemeno. V domácnosti je pokojný, ale vyžaduje veľa pohybu. Preto je aspoň raz denne nutné nechať ho prebehnúť. Je vhodný aj do rodiny s deťmi. Miluje pohyb a lov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Anglický chrt má dlhú históriu, všeobecne sa zaraďuje medzi najstarobylejšie psie plemená. Považuje sa za potomka starovekých Egyptských chrtov. Konkrétnejšie vieme o jeho vývoji to, že je ho predkom bol určite kontinentálny chrt, ktorý sa na územie dnešnej Veľkej Británie dostal okolo roku 200 nášho letopočtu, počas migrácie Keltov v Európe. S Keltmi sa predchodca dnešného anglického chrta dostal do Británie. V historických záznamoch sa objavujú písomné svedectvá o psoch škótskeho kráľa Cranhilinthusa. Ich opis presne sedí na chrty. Tento kráľ vo veľkom choval psov s ktorými výnosne obchodoval po celom Anglicku.

Zásluhy o vývoj greyhounda na samostatné plemeno pripisujeme lordovi Oxfordovi, ktorý sa začal venovať šľachteniu tohoto plemena v roku 1775. O rok neskôr založil spolok Swaffham Coursing Society, ktorý významne ovplyvnil smerovanie anglického chrta. V tom čase sa postupne prestávalo poľovať s chrtmi a kontinentálny chrt stratil praktické upotrebenie. Chrty začali byť len módnym doplnkom šľachtických dvorov. Greyhound si však našiel uplatnenie ako dostihový pes.

Športové upotrebenie[upraviť | upraviť zdroj]

Preslávil sa predovšetkým ako dostihový pes

Anglický chrt nie je upotrebiteľný pracovne, ale svoje uplatnenie nachádza v športe. Je azda najrýchlejším psom, takže je pre neho veľmi vhodné využitie v psích dostihoch a coursingu. V dostihoch chrtov môžeme často vidieť práve anglických chrtov (pozri obrázok).

Starostlivosť[upraviť | upraviť zdroj]

Anglický chrt – výstavný postoj

Anglický chrt je krátkosrsté plemeno, preto odporúčame chovať ho hlavne v zime v interiéri. Srsť nevyžaduje veľkú starostlivosť.

Anglický chrt potrebuje každodennú dávku pohybu. Všeobecne sa neodporúča pre ľudí s negatívnym vzťahom k pohybu a športu, starým a telesne postihnutým ľuďom.

Výstavy[upraviť | upraviť zdroj]

Preteky chrtov

Greyhound sa vystavuje v rámci skupiny FCI 10. Výstavná drezúra a predvedenie v kruhu je na Slovensku a v ostatných krajinách FCI rovnaká ako pri väčšine poľovných plemien. Vystavuje sa na výstavnej vôdzke poľovných plemien. Pri predvádzaní psa stojí handler po boku psa (z pohľadu rozhodcu za psom), prípadne pred psom. Vôdzku má vyzdvihnutú tak, aby pes držal hlavu vzpriamenú. Nie je vhodné motivovať dospelého psa v kruhu maškrtou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • plemenný štandard
  • Kynologická revue: Branislav Mathe - Anglický chrt (greyhound)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]