Anglicky hovoriaci svet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Viac ako dve miliardy ľudí hovorí anglicky (k 0. rokom 21. storočia), čo z angličtiny robí najpoužívanejší jazyk podľa počtu hovoriacich a tretí najpoužívanejší jazyk podľa počtu rodených hovoriacich. Spojené kráľovstvo a Spojené štáty s 60 miliónmi respektíve 230 miliónmi majú najviac rodených hovoriacich. Ďalej je to 29 miliónov v Kanade, 25,7 miliónov v Austrálii, 5 miliónov na Novom Zélande a 5 miliónov v Írsku.

Anglicko, súčasť Spojeného kráľovstva, je rodiskom anglického jazyka a moderná podoba jazyka sa šíri po celom svete od 17. storočia vďaka celosvetovému vplyvu Spojeného kráľovstva a v poslednej dobe aj Spojených štátov. Prostredníctvom všetkých druhov tlačených a elektronických médií týchto krajín sa angličtina stala popredným jazykom medzinárodného diskurzu a lingua franca v mnohých regiónoch a profesionálnych kontextoch, ako sú veda, navigácia a právo. Spojené kráľovstvo zostáva najväčšou anglicky hovoriacou krajinou v Európe.

Odhady, ktoré zahŕňajú osoby hovoriace angličtinou ako druhým jazykom, sa veľmi líšia, od 470 miliónov do viac ako 2 miliardy. David Crystal počíta, že od roku 2003 počet obyvateľov, ktorí nie sú rodenými hovorcami, prevýšil počet rodených hovoriacich v pomere 3 ku 1. Pri kombinovaní rodených a nerodených hovoriacich je angličtina najrozšírenejším jazykom na svete.

Okrem hlavných odrôd angličtiny, ako je americká angličtina, britská angličtina, kanadská angličtina, austrálska angličtina, írska angličtina, novozélandská angličtina a ich poddruhy, krajiny ako Južná Afrika, India, Nigéria, Filipíny, Jamajka a Trinidad a Tobago majú tiež milióny rodených hovoriacich s rôznymi formami dialektov. Ostatné krajiny, napríklad Ghana a Uganda, tiež používajú angličtinu ako svoj hlavný úradný jazyk.

Od roku 2012 India tvrdí, že má druhú najväčšiu anglicky hovoriacu populáciu na svete. Najspoľahlivejší odhad je asi 10% jeho populácie (125 miliónov ľudí), druhý za USA a v nasledujúcom desaťročí sa očakáva štvornásobný nárast.

Väčšina anglicky hovoriacich krajín[upraviť | upraviť zdroj]

Angličtina je hlavným natívnym jazykom vo viacerých krajinách a teritóriách. Päť z najväčších z nich sa niekedy označuje ako „jadro Anglosféry“; sú to Spojené štáty americké (s najmenej 231 miliónmi rodených hovoriacich anglicky), Spojené kráľovstvo (60 miliónov), Kanada (najmenej 20 miliónov), Austrália (najmenej 17 miliónov) a Nový Zéland (4,8 milióna). Angličtina je tiež primárne natívnym jazykom v Írskej republike, na Jamajke, Trinidade a Tobagu, Guyane, na Bahamách, v Belize, Grenade, Barbadose, na Amerických Panenských ostrovoch, Normanských ostrovoch, Antigui a Barbude, Dominike, Bermudách, v Svätom Vincente a Grenadíny, na ostrove Man, na ostrovoch Turks a Caicos, v Svätom Krištofe a Nevise, na Kajmaních ostrovoch, Guame, Gibraltári, na Britských Panenských ostrovoch, Anguilli, Falklandských ostrovoch, Montserrate, Svätej Helene, Britskom teritóriu Indického oceánu, Pitcairnových ostrovoch a Južnej Georgie a Južných Sandwichových ostrovoch.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku English-speaking world na anglickej Wikipédii.