Anna Jurievna Netrebková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Anna Jurievna Netrebko
ruská sopranistka
ruská sopranistka
Narodenie18. september 1971
Krasnodar, RSFSR, Sovietsky zväz
Odkazy
Webstránkaannanetrebko.com
CommonsSpolupracuj na Commons Anna Jurievna Netrebková

Anna Jurievna Netrebková (rus. Анна Юрьевна Нетребко – Anna Jurievna Netrebko; * 18. september 1971, Krasnodar, Sovietsky zväz) je ruská operná speváčka, sopranistka. Je považovaná za jednu z najvýznamnejších operných hviezd súčasnosti. Už v roku 2007 zaradil americký časopis Time Annu Netrebkovú na tretie miesto medzi 100 najvýznamnejších ľudí z oblasti umenia a zábavy. Zdôvodnil to jej veľkým ohlasom v médiach, ktoré neúnavne zaznamenávali jej záľubu v móde (haute couture), ale predovšetkým ohromujúcu plnosť a silu jej hlasu a jej herecké schopnosti. S poukázaním na nádheru hlasu (vocal splendor) a dramatickú intenzitu speváckeho výrazu prirovnal autor článku Christopher Porterfield Annu Netrebkovú ku slávnej speváčke Marii Callasovej.[1]

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa a vyrastala v Krasnodare, meste na juhozápade dnešnej Ruskej federácie; tam sa začala zaujímať o hudbu a spev. Jej matka Larisa Netrebková, ktorá už nežije, bola inžinierkou. Otec Jurij Netrebko je povolaním geológ.

Anna Netrebková počas svojho prvého vystúpenia v Nemecku v roku 2003

Po určitú dobu, až do roku 2007, mala Anna Netrebková známosť s talianskym barytonistom Simonom Alberghinom. Koncom roku 2007 sa spoznala s uruguayským spevákom (tiež barytonistom) Erwinom Schrottom. Podľa niektorých zdrojov oznámila Netrebková v apríli 2008, že ona a Schrott uzavreli manželstvo.[2] Podľa iných správ Netrebková a Schrott neboli manželia.[3] 5. septembra roku 2008 sa im narodil syn Tiago Aruã Schrott. Druhé meno "Aruã" je odvodené z reči indiánskeho kmeňa Charrúa, ktorý žije v Uruguayi, a znamená "cenný" alebo "pokojný".

Po dobu trvania ich partnerstva v súkromnom živote, vystupovali Netrebková a Schrott spolu pravidelne na koncertoch a to hlavne v Nemecku. Je možné pripomenúť okrem iného koncert v Berlíne, kde spievali spoločne s nemeckým tenoristom Jonasom Kaufmannom, a koncert pod otvoreným nebom dňa 9. júna 2012 vo Wiesbadene.

V decembri 2013 oznámila Anna Netrebková v ruskej televíznej show "Pusť govorjat", že ona a Erwin Schrott žijú oddelene. Ako dôvod uviedla, že sa následkom početných speváckych angažmánov na rozdielnych miestach sveta vzájomne odcudzili. Zároveň po prvýkrát otvorene prehovorila o zdravotných problémoch ich spoločného syna. Tiago trpí ľahkou formou poruchy autistického spektra.[4]

Vo februári 2014 sa počas skúšok pred uvedením Pucciniho opery Manon Lescaut v Ríme zoznámila s azerbajdžanským tenoristom Yusifom Eyvazovom. Obaja boli obsadení do hlavných rolí (Manon Lescaut a Chevalier des Grieux). O päť mesiacov neskôr obaja na Facebooku ohlásili svoje zasnúbenie.[5] Eyvazov sa narodil 2. mája 1977 v Baku a neskôr žil nejakú dobu v Alžíre (Alžírsko), kde jeho otec, ktorý bol univerzitným profesorom, pracoval.[6] Svadba oboch operných spevákov sa konala dňa 29. decembra 2015 v paláci Coburg vo Viedni, kde boli prítomní otec nevesty Jurij Netrebko, jej sestra Natalia a aj tenoristi Plácido Domingo a Piotr Beczała. Anna Netrebková bola odetá v bielych svadobných šatách a na hlave mala zlatú čelenku posiatu diamantmi v hodnote jedného milióna eur.[7] Po obrade boli svadobčania odvezení v 16 bielych kočiaroch do paláca Liechtenstein na Fürstengasse v Rossau vo 9. viedeňskom okrese (Alsergrund), pri ktorom sa na počesť novomanželov konal ohňostroj. Oslava s tancom v Herkulovej sále paláca trvala až do neskorej noci.[8]

Netrebková žila v Petrohrade a neskôr v New Yorku. Jej oficiálne bydlisko je dnes vo Viedni. K ruskému občianstvu jej bolo udelené aj občianstvo rakúske, ktoré obdržala v Salzburgu 1. augusta 2006.

S poľským tenoristom Piotrom BeczałomPucciniho opere Bohéma, hudobný festival v Salzburgu 2012

Operná dráha[upraviť | upraviť zdroj]

Anna Netrebková na plese vo Viedni 2013
Koncert pri otvorení novej budovy Mariinského divadlaPetrohrade 2013. Vpravo od Anny Netrebkovej sú tenorista Plácido Domingodirigent Valerij Gergijev.
Ako Leonora v opere Giuseppe Verdiho Il Trovatore, Salzburg 2014

Už v Krasnodare sa prejavilo jej výrazné spevácke nadanie. Bola sólistkou zboru «Кубанская пионерия» (Kubánski pionieri) pri Paláci pionierov a žiakov Krasnodarského kraja. V mladosti sa venovala aj gymnastikebasketbalu. Jej prvou profesorkou spevu bola Tamara Novičenková na konzervatóriu v Petrohrade, kde však štúdium nedokončila. Dodnes sa zdokonaľuje v hlasovej technike u slávnej talianskej sopranistky Renaty Scotto.

Aby sa oboznámila s divadelným prostredím, pracovala najskôr ako upratovačka v Mariinskom divadle v Petrohrade. V roku 1993 vyhrala spevácky konkurz M. I. Glinky a bola dirigentom a umeleckým riaditeľom divadla Valerijom Gergijevom angažovaná ako sólistka. Tu potom ovládla obsiahly repertoár. Už vo svojich 23 rokoch spievala titulnú ženskú rolu v Glinkovej opere Ruslan a Ludmila. V roku 1994 debutovala v Petrohrade ako Zuzana v opere Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svadba, v tom istom roku potom v Rize spievala Kráľovnú noci v Mozartovej Čarovnej flaute.

V roku 1995 debutovala v San Francisku rolou Ľudmily v opere Ruslan a Ludmila. I na ostatných svetových operných scénach sa stala známou, ako vynikajúca interpretka ruských operných postáv, okrem Ľudmily napr. ako Nataša z Prokofievovom diele Vojna a mier.

Už čoskoro bola veľmi úspešná, predovšetkým ako predstaviteľka rolí v štýle belcanto, ako Gilda vo Verdiho diele Rigoletto, Mimì (najskôr Musetta) v Pucciniho Bohéme a Júlia v Gounodovej opere Rómeo a Júlia.

V roku 2002 debutovala Netrebková na scéne Metropolitnej operyNew Yorku (ako Nataša v opere Vojna a mier) a od tej doby je v tomto divadle stálicou. Jedným z predpokladov jej ďalšej veľkej kariéry bol tiež neobyčajný úspech, ktorý zožala v roli Donny Anny v Mozartovej opere Don Giovanni v rámci hudobného Salzburgského festivalu roku 2002. Tú istú rolu spievala na scéne Kráľovskej opery v Covent GardenLondýne v roku 2003. V tom istom roku vytvorila i titulnú rolu opery Gaetana Donizettiho Lucia z LammermooruLos Angeles a Violettu vo Verdiho opere La traviata. Jej album Opera Arias, ktorý vyšiel v roku 2003, patril ku najpredávanejším albumom klasickej hudby.

Po pomerne krátkej prestávke v dôsledku materstva (2008) sa Anna Netrebková vrátila do svetového operného diania. Veľký ohlas získala predovšetkým jej interpretácia dramatickej hlavnej role v Donizettiho opere Anna Bolena na scéne Viedenskej štátnej opery. Spolu s ňou tu vystúpila jej priateľka, lotyšská mezzosopranistka Elīna Garanča v roli Giovanny Seymour. Následne bola táto inscenácia uvedená tiež v Metropolitnej opere v New Yorku.

V decembri 2015 vystupovala Netrebková v hlavnej roli Verdiho opery Giovanna d'Arco (Johanka z Arku) na scéne divadla La ScalaMiláne. Táto opera zložená v roku 1845 je hraná pomerne málo, v Scale bola predstavená naposledy pred 150 rokmi. O to pozoruhodnejší bol „triumfálny úspech“ Anny Netrebkovej už počas slávnostnej premiéry opery 7. decembra 2015, ktorý bol zaznamenaný svetovou tlačou.[9] Premiérové predstavenie bolo prenášané mnohými televíznymi stanicami vrátane ČT art.

6. augusta 2017 sa Netrebková po prvýkrát predstavila v titulnej roli opery Giuseppe Verdiho Aida, a to v rámci Salzburgského festivalu. V tejto súvislosti (avšak nie po prvý raz) bol zaznamenaný posun hlasových schopností Anny Netrebkovej smerom k roliam pre dramatický soprán. Nemecký hudobný kritik S. Martens pritom vysoko ocenil jej muzikalitu, „luxusnú“ strednú a vysokú hlasovú polohu i jej tzv. piani.[10]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Anna Netrebková je nositeľkou celého radu cien a titulov. V roku 2008 ju prezident Vladimir Putin menoval národnou umelkyňou Ruskej federácie. Bolo to pri príležitosti osláv 225. výročia založenia Mariinského divadla, ktorých sa Netrebková zúčastnila.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

CD[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2003 Opera Arias
 • 2004 Sempre Libera
 • 2005 Violetta – Árie a duety z opery La traviata
 • 2005 La traviata. Celá opera (Verdi). Dt. Grammophon. 028947759362
 • 2006 Das Mozart-Album
 • 2006 The Russian Album
 • 2007 Duety s Rolandom Villazónom
 • 2007 Figarova svadba (Le Nozze di Figaro). Celá opera (Mozart) - živá nahrávka z Salcburského festivalu 2006
 • 2007 Opera
 • 2008 Souvenirs - Album
 • 2008 Bohéma (La Bohème). Celá opera (Puccini) - koncertná nahrávka s Rolandem Villazónom, Mníchov 2007
 • 2009 I Capuleti e i Montecchi. Celá opera (Bellini), s Elīnou Garanča, live Wiener Konzerthaus 2008
 • 2009 Anna - The best of Anna Netrebko[11]
 • 2010 In the Still of Night - Netrebko, dirigent Daniel Barenboim
 • 2010 Rossini: Stabat Mater - Netrebko, Joyce DiDonato, Brownlee, d'Arcangelo
 • 2013 Verdi: Anna Netrebko, dirigent Gianandrea Noseda, Orchestra Del Teatro Regio Di Torino[12]

DVD[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie a bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

 1. PORTERFIELD, Christopher: „Anna Netrebko“, http://content.time.com/time/specials/2007/time100/article/0,28804,1595326_1595332_1615983,00.html. Time, 3. května 2007, staženo 23. ledna 2016 (anglicky).
 2. JEFFRIES, Stuart. "I conquered the critics." The Guardian, 26. dubna 2008.
 3. http://www.bunte.de/society/netrebko-und-schrott-wir-sind-noch-gar-nicht-verheiratet_aid_19343.html (nemecky)
 4. Anna Netrebko und Erwin Schrott offiziell getrennt (Anna Netrebko a Erwin Schrott oficiálně odděleni). Kurier, http://kurier.at/menschen/oesterreich/anna-netrebko-und-erwin-schrott-offiziell-getrennt/37.257.430 Archivované 2014-01-30 na Wayback Machine, listopad 2013 (německy).
 5. Netrebko/Eyvazov announcement. Facebook, 10. července 2014.
 6. http://www.news.at/a/anna-netrebko-freund-yusif-eyvazov (německy)
 7. Opera star Anna Netrebko marries in splendor (Operní hvězda Anna Netrebko měla slavnou svatbu), http://dw.com/p/1HVmL DW, 29. prosince 2015 (anglicky).
 8. Odborný časopis Das Opernglas, č. 2/2016, str. 38 (nemecky).
 9. BÜNING, Eleonore: Krieg im Schlafzimmer. Anna Netrebko triumphiert in Giuseppe Verdis „Giovanna d'Arco“ an der Scala. (Válka v ložnici. Anna Netrebko triumfuje v opeře „Johanka z Arku“ od Giuseppe Verdiho na Scale.) Frankfurter Allgemeine Zeitung, 9. prosince 2015, str. 9.
 10. MARTENS, S.: Salzburger Festspiele - Aida. Das Opernglas, č. 9/2017, s.  15-16 (nemecky).
 11. http://www.musikindustrie.de/no_cache/gold_platin_datenbank/
 12. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2018-06-25]. Dostupné online. Archivované 2013-11-09 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Anna Netrebko na českej Wikipédii.