Anna Katarína Emmerichová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anna Katarína Emmerichová
nemecká mníška, mystička a stigmatička
nemecká mníška, mystička a stigmatička
Narodenie8. september 1774
Coesfeld, Nemecko
Úmrtie8. február 1824 (49 rokov)
Dülmen, Nemecko
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Anna Katarína Emmerichová
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Anna Katarína Emmerichová

Anna Katarína Emmerichová (* 8. september 1774, Coesfeld, Nemecko – † 8. február 1824, Dülmen) bola nemecká augustiniánska mníška, katolícka mystička a stigmatička. Dňa 3. októbra 2004 ju pápež Ján Pavol II. blahorečil.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodila sa v chudobnej rodine, mala deväť súrodencov. Odmalička musela pomáhať pri prácach doma i na poli; tiež v útlom veku začala mať videnia. Chcela sa stať sa rehoľníčkou, klarisky v Münsteri jej však dali podmienku, že musí vedieť hrať na organe.

Napokon vstúpila do kláštora augustiniánok Agnetenberg v Dülmene. Rehoľné sľuby zložila v roku 1803. V rokoch 18021811 bola chorá. Kláštor v Agnetenbergu pod tlakom hnutia sekularizácie v roku 1811 zrušili. Katarína si našla prácu v domácnosti kňaza Abbé Lamberta, ktorý ušiel z Francúzska. Neskôr vážne ochorela a bola pripútaná na lôžko.

Počas choroby sa u nej prejavili stigmy. Trpela tiež víziami, počas ktorých rozprávala udalosti zo Starého i Nového zákona. Jej videnia zapisoval od roku 1818 do roku 1824 spisovateľ a básnik Clemens Brentano. Z tohoto množstva zápisov a poznámok (40 zošitov) on sám povyberal videnia podľa určitej témy a vydal knihy pod názvom Život presvätej Panny Márie a knihu Trpké umučenie nášho Pána Ježiša Krista, z ktorej čerpal námety aj režisér Mel Gibson pre svoj film Umučenie Krista.

Zo zápisov povyberal český autor Jaroslav Durych témy o dôstojnosti kňazstva, Pánovej vinici, cirkevnom roku, o sv. omši, o nedostatkoch osôb, o pokání a o protivenstvách a skúškach, ktoré zhrnul do knihy pod názvom Sväté kňazstvo, ktorá vyšla v Olomouci v roku 1939.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]