Anna Kolesárová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Anna Kolesárová pozri Anna Kolesárová (rozlišovacia stránka).
Blahoslavená
Anna Kolesárová
mučenica čistoty, obeť vojaka Červenej armády
Anna Kolesárová
Biografické údaje
Narodenie14. júl 1928
Vysoká nad Uhom, ČSR
Úmrtie22. november 1944 (16 rokov)
Vysoká nad Uhom, Slovenská republika
Uctievanie
Začiatok beatifikačného procesu3. júl 2004
Alojz Tkáč
Arcibiskupstvo Košice
Dekrét o mučeníctve6. marec 2018
František
Blahorečenie1. september 2018
Košice
Giovanni Angelo Becciu
Patronátmladých, obetí zneužívania, obetí znásilnenia
Cirkevrímskokatolícka
Sviatok20. november (ľubovoľná spomienka)
Odkazy
Spolupracuj na CommonsAnna Kolesárová
(multimediálne súbory na commons)

Blahoslavená Anna Kolesárová (* 14. júl 1928, Vysoká nad UhomČSR – † 22. november 1944, Vysoká nad Uhom, Slovenská republika) je slovenská mučenica čistoty a obeť zločinu spáchaného vojakom Červenej armády počas druhej svetovej vojny.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Anna Kolesárová sa narodila vo Vysokej nad Uhom. Pochádzala z katolíckej rodiny Jána a Anny (rodenej Kušnírovej) a sama bola tiež zapálenou veriacou. Anka mala staršieho brata Michala. V roku 1938 zomrela jej mama a Anka sa začala starať o domácnosť.[1]

Na jeseň 1944 sa front priblížil k okresu Michalovce. Obcou Vysoká nad Uhom, ktorá bola v tej dobe súčasťou Slovenského štátu, prechádzali sovietske jednotky.[2] Podľa medzinárodných dohôd nemalo byť obyvateľstvo územia bývalého ČSR nijako perzekuované.

22. novembra 1944 sa spolu s rodinou a susedmi skrývala v pivnici pod kuchyňou ich domu kvôli prebiehajúcim bojom v okolí. Pre panujúcu neistotu sa podobne ako mnohé iné ženy obliekla do čierneho, aby nevzbudzovala pozornosť vojakov. Po tom, čo do pivnice pri prehľadávaní domu nazrel jeden zo sovietskych vojakov, ju otec poslal do kuchyne, nech vojakovi prinesie jedlo. Dievča však vojaka zaujalo a preto jej prikázal, aby šla s ním. Keď nechcela, priamo jej povedal, že buď pôjde a vyspí sa s ním, alebo ju zabije. Keď opäť odmietla, povolil jej jednovetovú rozlúčku s otcom a na mieste ju zastrelil.[1] Jej vražda zostala nepotrestaná. Nie je známy ani vojak, ktorý tento čin vykonal.

Pochovaná bola nasledujúceho dňa večer, keď ešte v okolí obce prebiehali boje.

Proces blahorečenia[upraviť | upraviť zdroj]

Proces blahorečenia Anny Kolesárovej prebiehal od 3. júla 2004. Jej hrob vo Vysokej nad Uhom je cieľom pútnikov z celého Slovenska, najmä z radov mládeže.

Pápež František 6. marca 2018 podpísal dekrét o mučeníctve Božej služobníčky Anny Kolesárovej, čím umožnil jej blahorečenie.[3]

Anna Kolesárová bola vyhlásená za blahoslavenú 1. septembra 2018 v Košiciach. Pápež ustanovil deň liturgickej spomienky na blahoslavenú Annu na 20. november.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Anna Kolesárová [online]. vitaz.rimkat.sk, [cit. 2010-01-04]. Dostupné online.
  2. Military Survey of Hungary (1941) | Mapire - The Historical Map Portal [online]. mapire.eu, [cit. 2018-09-01]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. Cirkev dekrétom uznala mučeníctvo Božej služobníčky laičky Anny Kolesárovej [online]. Radio Vaticana, 2018-03-07, [cit. 2018-03-07]. Dostupné online.
  4. Apoštolský list pápeža Františka k blahorečeniu Anny Kolesárovej [online]. Bratislava: TK KBS, 2018-09-01, [cit. 2018-09-02]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]