Anna Kolesárová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg O hokejovej brankárke pozri Anna Kolesárová (hokejistka).
Služobníčka Božia
Anna Kolesárová
mučenica čistoty, obeť vojaka Červenej armády
Biografické údaje
Narodenie14. júl 1928
Vysoká nad Uhom, ČSR
Úmrtie22. november 1944 (16 rokov)
Vysoká nad Uhom
Začiatok beatifikačného procesu3. júl 2004
Arcibiskupstvo Košice
Dekrét o mučeníctve6. marec 2018
František

Služobníčka Božia Anna Kolesárová (* 14. júl 1928 Vysoká nad Uhom – † 22. november 1944 Vysoká nad Uhom) je slovenská mučenica čistoty a obeť zločinu spáchaného vojakom Červenej armády počas druhej svetovej vojny.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Anna Kolesárová sa narodila vo Vysokej nad Uhom. Pochádzala z katolíckej rodiny Jána a Anny, rodenej Kušnírovej, sama bola tiež zapálenou veriacou. Anka mala staršieho brata Michala. V roku 1938 zomrela jej mama a Anka sa začala starať o domácnosť.[1]

Na jeseň 1944 sa front priblížil k okresu Michalovce. Obcou Vysoká nad Uhom, ktorá bola v tej dobe súčasťou Horthyovského Maďarska, prechádzali sovietske jednotky.

22. novembra 1944 sa spolu s rodinou a susedmi v skrývala v pivnici pod kuchyňou ich domu kvôli prebiehajúcim bojom v okolí. Kvôli panujúcej neistote sa podobne ako mnohé iné ženy obliekla do čierneho, aby nevzbudzovala pozornosť vojakov. Po tom, čo do pivnice pri prehľadávaní domu nazrel jeden zo sovietskych vojakov, ju otec poslal do kuchyne nech vojakovi prinesie jedlo. Dievča však vojaka zaujalo a preto jej prikázal, aby šla s ním. Keď nechcela, priamo jej povedal, že buď pôjde a vyspí sa s ním, alebo ju zabije. Keď opäť odmietla, povolil jej jednovetovú rozlúčku s otcom a na mieste ju zastrelil.[1] Jej vražda zostala nepotrestaná.

Pochovaná bola nasledujúceho dňa večer, keď ešte v okolí obce prebiehali boje.

Proces blahorečenia[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti prebieha proces Ankinho blahorečenia. Jej hrob vo Vysokej nad Uhom je cieľom pútnikov z celého Slovenska, najmä z radov mládeže.

Pápež František 6. marca 2018 podpísal dekrét o mučeníctve Božej služobníčky Anny Kolesárovej, čím umožnil jej blahorečenie.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Anna Kolesárová [online]. vitaz.rimkat.sk, [cit. 2010-01-04]. Dostupné online.
  2. Cirkev dekrétom uznala mučeníctvo Božej služobníčky laičky Anny Kolesárovej [online]. Radio Vaticana, 2018-03-07, [cit. 2018-03-07]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]