Annegret Krampová-Karrenbauerová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Annegret
Krampová-Karrenbauerová
v roku 2018
v roku 2018
Spolková ministerka obrany Nemecka
Momentálne v úrade
od 17. júla 2019
Predchodca Ursula von der Leyenová
Bývalá bývalá predsedníčka
Kresťanskodemokratickej únie Nemecka
V úrade
7. decembra 2018 – 16. januára 2021
Predchodca Angela Merkelová Armin Laschet Nástupca
Ministerská predsedníčka nemeckej spolkovej krajiny Sársko
V úrade
2011 – 2018
Predchodca Peter Müller Tobias Hans Nástupca
Predsedníčka CDU v nemeckej
spolkovej krajine Sársko
V úrade
28. máj 2011 – 19. október 2018
Predchodca Peter Müller Tobias Hans Nástupca
Poslankyňa
Nemeckého spolkového snemu
V úrade
1. marec 1998 – 26. október 1998
Biografické údaje
Narodenie9. august 1962 (61 rokov)
Völklingen, Západné Nemecko
Politická stranaKresťanskodemokratická únia (od 1981) ,
Alma materUniversität Trier
Universität des Saarlandes
Národnosťnemecká
Rodina
Manžel
Helmut Karrenbauer (od 1984)
Detitri
Odkazy
Annegret
Krampová-Karrenbauerová na
https://www.kramp-karrenbauer.de
Spolupracuj na CommonsAnnegret Krampová-Karrenbauerová
(multimediálne súbory)
Pre jej dlhé meno je často prezývaná skratkou AKK

Annegret Krampová-Karrenbauerová, často len skrátene AKK[1], (nem. Annegret Kramp-Karrenbauer; * 9. august 1962, Völklingen, Západné Nemecko) je nemecká politička, súčasná spolková ministerka obrany Nemecka, bývalá predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) a bývalá ministerská predsedníčka nemeckej spolkovej krajiny Sársko.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v sárskom meste Völklingen do katolíckej rodiny, vyrastala v susednom Püttlingene. Jej otec bol riaditeľom špeciálnej školy, zároveň bol aj učiteľom. V roku 1982 dokončila strednú školu a plánovala sa stať učiteľkou, nakoniec sa však rozhodla študovať právo a politológiu na Universität Trier a Universität des Saarlandes.

V roku 1984 sa vydala za Helmuta Karrenbauera, s ktorým má tri deti narodené v rokoch 1988, 1991 a 1998; spolu s rodinou žije v Püttlingene. Rada číta a ovláda francúzsky jazyk.

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Do Kresťanskodemokratickej únie Nemecka vstúpila v roku 1981 ako 19-ročná stredoškoláčka.

V roku 1984 bola zvolená do Mestského zastupiteľstva mesta Püttlingen a v roku 1985 sa stala členkou rady mestskej organizácie CDU. Medzi rokmi 19851988 bola členkou regionálnej rady Mladej Únie (mládežnícka organizácia CDU) v Sársku.

Od roku 1991 do roku 1998 pracovala ako taktický a plánovací úradník pre CDU v Sársku pod ministrom životného prostredia Klausom Töpferom. V roku 1998 sa dostala ako náhradníčka na miesto poslankyne federálneho Bundestagu. Poslankyňou bola 7 mesiacov  – do parlamentných volieb. V roku 1999 sa stala poslankyňou Krajinského snemu Sárska, ktorou bola až do roku 2018.

Krajinská ministerka a ministerská predsedníčka[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1999 sa stala aj krajinskou ministerkou vnútra, je prvou ženou v tejto funkcii. V roku 2004 prevzala viac zodpovedností, v roku 2007 sa po rekonštrukcii krajinskej vlády presunula na krajinské ministerstvo školstva. Neskôr, v roku 2009, začala zastávať funkciu krajinskej ministerky práce v takzvanej Jamajskej koalícii.

V roku 2011 sa po dlhom vyjednávaní s koaličnými partnermi, so Slobodnou demokratickou stranou (FDP) a Stranou Zelených stala krajinskou ministerskou predsedníčkou, nahradila tak Petra Müllera, ktorý odišiel na Spolkový Ústavný súd. Túto funkciu zastávala až do roku 2018. Krátko potom ako prevzala vládu vyvolala predčasné krajinské voľby, ktoré vyhrala.

V posledných krajinských voľbách pod jej vedením, v roku 2017, CDU vyhrala voľby so ziskom 40,7% hlasov, keď začínala vo funkcii, tak vo voľbách v roku 2012 CDU získala 35,2% hlasov.

Ako ministerská predsedníčka propagovala francúzštinu, usilovala sa o to, aby sa Sársko stalo plne bilingválnou spolkovou krajinou v nemčine a francúzštine, tak propagovala Sársko ako dvojkultúrny región, podobne ako susediace Luxembursko. Sársko sa znovupripojilo k Nemecku len päť rokov pred Krampovovej-Karrenbauerovovej narodením, keď väčšina hlasujúcich v referende (90,73%) hlasovala proti samostatnosti, región má však aj dlhú históriu asociácie s Francúzskom siahajúcu do konca 18. storočia.

Generálna tajomníčka CDU[upraviť | upraviť zdroj]

Vo februári 2018 vtedajšia predsedníčka strany a kancelárka Angela Merkelová navrhla Annegret Krampovú-Karrenbauerovú ako novú generálnu tajomníčku CDU). Krampová-Karrenbauerová bola schválená konferenciou strany 26. februára 2018, za hlasovalo 98.87% delegátov. Ako generálna tajomníčka manažovala stranu a dohliadala na predvolebné kampane.

Predsedníčka CDU[upraviť | upraviť zdroj]

Keď strana zaznamenala zlé výsledky pre CDU/CSU v krajinských voľbách v Bavorsku a Hesensku predsedníčka strany a kancelárka Angela Merkelová sa rozhodla, že sa nebude opäť znova uchádzať o post predsedníčky strany na sneme, ktorý sa konal koncom roka. Takmer hneď po oznámení tejto skutočnosti ohlásil svoju kandidatúru na predsedu Friedrich Merz, bývalý vodca poslancov CDU a biznismen. Trochu neskôr svoju kandidatúru ohlásili aj minister zdravotníctva Jens Spahn a Annegret Krampová-Karrenbauerová. Krampová-Karrenbauerová bola vnímaná ako kandidátka dosluhujúcej predsedníčky. Očakávalo sa od nej, že bude pokračovať v štýle politiky jej predchodkyne zatiaľčo Merz bol Merkelovej dlhodobá rival a očakávalo sa od neho, že stranu posunie viac konzervatívnejším smerom.

Ako sa hlasovanie blížilo, prieskum verejnej mienky ukázal, že voliči CDU i verejnosť si viac prajú za predsedníčku strany Annegret Krampovú-Karrenbauerovú. Hlasovanie prebehlo 7. decembra 2018. V druhom kole Annegret Krampová-Karrenbauerová tesne porazila Friedrich Merza a stala sa tak novou predsedníčkou Kresťanskodemokratickej únie Nemecka.

Spolková ministerka obrany[upraviť | upraviť zdroj]

Odo dňa 17. júla 2019 slúži Annegret Krampová Karrenbauerová vo štvrtej spolkovej vláde Angely Merkelovej ako spolková ministerka obrany. Vo funkcii nahradila Ursulu von der Leyenovú, ktorú v predchádzajúci deň zvolil Európsky parlament do funkcie predsedníčky Európskej komisie.[2]

Politické postoje[upraviť | upraviť zdroj]

Je vnímaná ako umiernená alebo centristická kresťanská demokratka. Je považovaná za konzervatívnejšiu než jej predchodkyňa v čele Kresťanskodemokratickej únie Nemecka, Angela Merkelová.

Je za prísnejšie pravidlá imigrácie a proti sobášom ľudí rovnakého pohlavia, prirovnáva to k incestu či polygamii.[3][4][5][6]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BELOVICKÁ, Barbora. Hovoria jej AKK a Minimerkelová: aká je možná budúca nemecká kancelárka?. Denník N (Bratislava: N Press), 2018-12-08. Dostupné online [cit. 2019-08-21]. ISSN 1339-844X.
  2. Annegret Kramp-Karrenbauer, Merkel's Dauphine, becomes Minister of Defense | tellerreport.com [online]. www.tellerreport.com, [cit. 2019-07-17]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. n-tv Nachrichten. Spahn positioniert sich gegen Mitbewerber [online]. [Cit. 2019-01-10]. Dostupné online. (nemecky)
  4. FAZ.net
  5. spiegel.de
  6. sueddeutsche.de

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Annegret Kramp-Karrenbauer na anglickej Wikipédii.