Another World

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Another World
Základné informácie
Autor/VývojárEric Chahi
VydavateľDelphine Software International
Frogster Interactive Pictures
Interplay Entertainment
U.S. Gold
DistribútorInterplay Productions, Inc.
NávrhEric Chahi
Dátum vydania1991 (Amiga, MS-DOS)
Žánerakčná plošinovka
MódSingleplayer
PrístupnosťESRB: T (13+)
USK: 12+
Platforma3DO, Amiga, Apple IIGS, Apple Macintosh, Atari ST, DOS, GBA, Mobile Phone (Symbian OS), Sega Mega Drive, Sega Mega-CD, SNES, Microsoft Windows
MédiumDisketa
Minimálne požiadavkyCPU triedy 80286, 640 kB RAM
VstupKlávesnica, joystick alebo gamepad.

Gamepad.svg Pozri aj Videoherný portál

Another World (známa v USA pod názvom Out of this World a v Japonsku ako Outer World) je akčná plošinovka s prvkami adventúry, prekladaná krátkymi filmovými scénami, vytvorená programátorom a dizajnérom menom Eric Chahi v roku 1991 na Amige. Zdrojový kód, grafiku a obrázok na krabicu vytvoril Eric Chahi, hudbu skomponoval jeho krajan Jean-François Freitas. Hra pri svojom vydaní upútala svojim netradičným inovatívnym a umeleckým spracovaním, ako napríklad chýbajúci HUD, kompletná vektorová grafika, filmové scény a zabezpečila si tak status kultovej hry medzi fanúšikmi aj kritikmi.

Od svojho vzniku bola portovaná na takmer všetky známe platformy počítačov, kozol aj mobilných telefónov. V roku 2006 došlo k jej znovuvydaniu pre Windows XP vo vyšších rozlíšeniach.

Jediné pokračovanie s názvom Heart of the Alien: Out of this World parts I and II vyšlo v roku 1994 iba na platforme Sega Mega-CD. Hra bola označená ako jedna z najlepších DOSových hier všetkých čias na serveri MobyGames.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným hrdinom hry je Lester Knight Chaykin, mladý, športovo založený profesor fyziky s ryšavými vlasmi. V úvode Lester počas búrky prichádza na svojom ferrari do supermoderného podzemného laboratória, aby pokračoval v najnovšom experimente s použitím obrovského urýchľovača častíc. Avšak prv ako sa pokus ukončí, udrie do budovy blesk, ktorý sa dostane až do urýchľovača a spôsobí teleportáciu Lestera aj s kusom miestnosti na neznámu mimozemskú planétu. Hra začína v okamihu, keď sa Lester aj s kancelárskym stolom objaví niekoľko metrov pod vodou z ktorej musí čo najskôr vyplávať na povrch, kde pokračuje jeho boj o prežitie. Keď sa mu podarí uniknúť nebezpečným miestnym živočíchom stretne sa prvýkrát s neznámou humanoidnou rasou mimozemšťanov, ktorí ho odvedú ako otroka do bane. Pri úteku z klietky zavesenej na strope sa spriatelí s mimozemským spoluväzňom a pri úteku si vzájomne pomáhajú na ceste plnej nástrah, pascí, nepriateľov a logických hádaniek. Záver hry je naozaj atmosférický a dojímavý, keď ťažko zranený Lester jedným zo strážcov, zachráni život svojmu mimozemskému priateľovi, ktorý ho vezme na ruky a spolu odlietajú za horizont na veľkom vtákovi podobnom pterodaktylovi.

Gameplay[upraviť | upraviť zdroj]

Hráč počas celej hry ovláda Lestera kurzorovými klávesmi pre pohyb a dvoma akčnými pre beh/streľbu a skok. Akčný kláves môže mať rôzny význam podľa toho kde sa Lester nachádza, alebo s akým objektom na obrazovke má manipulovať.

Počas prvej úrovne je hlavný hrdina neozbrojený a preto namiesto streľby Lester rozdáva kopance, ktorými ničí jedovaté červy. Po získaní zbrane na začiatku druhej úrovne už môže strieľať a táto sa stane jeho jedinou hlavnou zbraňou počas celej hry. Má tri rôzne módy podľa toho ako dlho hráč drží akčný kláves:

  1. vystrelí klasický laserový lúč, ktorého zásah je smrteľný pre každého nepriateľa.
  2. vytvorí dočasný vertikálny štít chrániaci pre nepriateľským laserom.
  3. vytvorí masívny laserový výboj schopný zrušiť nepriateľský štít, alebo zničiť špeciálny objekt.

Počas akčných prestreliek musí hráč vhodne kombinovať vytváranie štítov pre vlastnú ochranu, rušenie nepriateľských štítov a streľbu. V niektorých častiach bude Lester tiež plávať, kotúľať sa v šachte, alebo riadiť vozidlo. Herná obrazovka postráda HUD, takže chýbajú všetky rušivé prvky ako ukazovatele životov, zdravia a iné textové informácie, ktoré sú hráčovi zobrazované prostredníctvom diania na obrazovke a zvukov. Ak Lester zomrie, hráč začína od posledného checkpointu a každý je reprezentovaný aj svojim kódom, takže po skončení hry je možné pokračovať.

Technické spracovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Táto hra bola označovaná aj ako "cinematická" pretože obsahovala veľa animovaných filmových sekvencií cez celú obrazovku. Hneď na začiatku je pomerne rozsiahly úvod, kompletne vektorový. Vektorové spracovanie celej hry bolo jednou z najväčších odlišností oproti ostatným hrám, ktoré využívali sprajtovú animáciu a bitmapové pozadia. V Another World je všetko vytvorené z polygónov a vďaka tomu vyzerali animácie plynulejšie, mali viac variácií a všetky dáta zaberali niekoľkonásobne menej priestoru. Eric takto predbehol svoju dobu a vytvorením vhodného enginu by hra mohla byť zobrazovaná prakticky na čomkoľvek a v akomkoľvek rozlíšení.

Grafika originálnej hry bola vytvorená v rozlíšení 320x200 bodov a v 16 farbách, avšak pri pohľade na krásne obrazovky sa to zdá až neuveriteľné, ako sa dajú pri vhodnom zvolení palety nakresliť obrazy. Toto bola parketa Erica Chahiho, ktorý bol skôr grafik - umelec ako programátor a sám vytvoril všetky pozadia, animácie a dokonca aj obrázok na krabicu v ktorej sa hra predávala.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Eric Chahi sa v roku 1989 inšpiroval animáciami v Amiga verzii hry Dragon's Lair, a rozmýšľal nad tým vytvoriť podobnú 2D animáciu čisto vektorovým spôsobom čo by znížilo nároky na zaberaný priestor. Na počítači Atari ST napísal v 68000 assembleri rutinu na zobrazovanie polygónov (10 polygónov pri 50 snímkoch za sekundu) a plánoval vytvoriť hru zo sci-fi prostredia v podobnom štýle ako Karateka alebo Impossible Mission. Začiatkom roku 1990 dokončil úvodnú animáciu (intro) a začal pracovať na prvej úrovni. Pretože chcel vytvoriť dramatickú, filmovú atmosféru zavrhol všetky rušivé prvky ako HUD, dialógy, informatívne texty a sústredil sa na krátke filmové animácie, prostredníctvom ktorých by hráč vnímal príbeh. Hru bola dokončená v roku 1991, a sprevádzal ju výstižný podnadpis "It took six days to create the Earth. Another World took two years". Na vývoj finálnej verzie použil Eric počítač Amiga 500 s 1MB Ram + 20MB Hdd, kamkordér, genlock a video rekordér na vytváranie animácií pomocou techniky nazývanej "rotoskopická animácia", a páskový magnetofón na záznam zvukov. Na programovanie vektorového enginu hry použil Devpac Assembler a nástroj (editor) na vytvorenie hry bol napísaný v GFA BASICu. Pri animáciách nahrával na kazety svojho mladšieho brata a pomocou rotoskopie vytváral realistické vektorové animácie hlavného hrdinu. Pozadia všetkých obrazoviek najskôr nakreslil v programe Deluxe Paint a potom prevádzal do vektorov pomocou vlastného herného editoru. Je to prvá 2D hra, v ktorej je všetko vrátane pozadí tvorené polygónmi, čo v tej dobe umožňovalo aj na slabšom počítači zobrazovať animácie cez celú obrazovku (Amiga 500, Atari ST, PC s procesorom 80286...).

Verzie[upraviť | upraviť zdroj]

Originálna hra bola vytvorená pre počítače Amiga v roku 1991, s rozlíšením obrazovky 320x200 bodov. Táto skorá verzia trpela niektorými chybami, pretože bola najmenej testovaná, avšak zvuková stránka amigy bola najkvalitnejšia zo všetkých. Takáto verzia bola portovaná aj na počítače Atari ST. V originálnej Amiga verzii si Lester po zachytení sa na lianu zakričí, čo nebolo do väčšiny verzií importované.

Po prvých kritických reakciách Chahi pridal do hry novú oblasť a zopár nových myšlienok a s týmito úpravami vyšla koncom roka 1991 verzia pre MS-DOS, ktorej port vytvoril Daniel Morais.

Cez distribútorskú firmu Interplay vyšli v roku 1992 verzie pre SNES, Sega Mega Drive, a Apple IIgs, ktoré programoval Bill Heineman. Kvôli technickým možnostiam týchto platforiem bežala na nich hra v nižšom rozlíšení.

Verzia pre Apple Macintosh bola zhodná s MS-DOS verziou, až na podporu vyššieho rozlíšenia na Macu.

Interplay vytvorili aj verziu pre 3DO, ktorá obsahovala oveľa detailnejšie a prepracovanejšie pozadia a nový soundtrack.

V roku 1994 vyšla verzia hry pre Sega Mega-CD, kde bola hra pridaná ako bonus k jej pokračovaniu s názvom Heart of Alien. Hra obsahovala veľa vylepšení v podobe nových hlasov Lestera a mimozemšťanov, a novej hudby.

V roku 1995 bola vytvorená verzia pre Windows 3.x, ktorá obsahovala hudbu z úvodu a záveru v MIDI formáte. V roku 2004 vznikla neoficiálna verzia hry pre Game Boy Advance, ktorú pomocou reverzného inžinierstva vytvoril programátor "Foxy" Cyril Corgordan z Atari ST verzie. Nakoniec bola jeho verzia autorizovaná Ericom a zdrojový kód v jazyku C bol použitý ako základ pre port na Symbian do mobilných telefónov.

Bola vytvorená aj neoficiálna verzia pre 8-bitové Atari (Atari 400/800, XL, XE), o ktorú sa postaral poľský programátor, známy ako Robert Drag. Tento port je však iba Demoverzia s viacerými chybami a na začiatku druhého levelu končí (zhodená klietka nezabije strážcu a nie je tak možné pkračovať ďalej).

Verzia pre Windows XP s názvom Another World: High Resolution Collector's Edition vyšla v roku 2006, a môže sa pochváliť krásnymi, plnofarebnými pozadiami (ktoré sú však už ako bitmapy), kompletne prekreslenými samotným Ericom. Túto verziu je možné hrať vo vysokom rozlíšení, až 2048x1536 bodov. Hru distribuuje online firma Magic Productions a stojí zhruba 7 eur.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]