Anton Padovský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anton Padovský
portugalský svätec
Učiteľ Cirkvi
Marcantonio Bassetti, Svätý Anton čítajúc
Marcantonio Bassetti, Svätý Anton čítajúc
Biografické údaje
Rodné meno Fernando de Bulhões
Narodenie 15. august 1195
Lisabon, Portugalsko
Úmrtie 13. jún 1231 (35 rokov)
Padova
Svätenia
Cirkev rímskokatolícka
Rehoľník
Rehoľa františkáni
Kňaz
Kňazská vysviacka cca 1220
Svätec
Kanonizácia 30. máj 1232
Spoleto
Gregor IX.
Dátum sviatku 30. jún
V cirkvách rímskokatolícka
Patrón nájdenia stratených predmetov
Atribúty kniha, malý Ježiš Kristus, lilia
Odkazy
Spolupracuj na Commons Anton Padovský

Svätý Anton Padovský alebo Svätý Anton Paduánsky/ z Padovy / Lisabonský (* 15. august 1195, Lisabon – † 13. jún 1231, Padova) bol rímskokatolícky kňaz a rehoľníkfrantiškán; svätec.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v bohatej lisabonskej rodine ako Fernando de Bulhões. Prijali ho medzi rehoľných kanonikov svätého Augustína v Coimbre. Prijal meno Anton a čoskoro po kňazskej vysviacke prestúpil k Menším bratom – františkánom, aby mohol ísť šíriť vieru medzi africké národy. Namiesto toho sa však stal úspešným kazateľom vo Francúzsku a Taliansku a ako prvý vo svojej reholi učil bratov teológiu.

Bol obdarovaný schopnosťou bilokácie, prorokovania a čítania v svedomí ľudí. V r. 1230 prišiel do Padovy a tam zomrel 13. júna nasledujúceho roku.

Po jednom z najkratších procesov kanonizácie bol vyhlásený za svätého už po 11 mesiacoch od začiatku procesu, 30. mája 1232, pápežom Gregorom IX. Na zobrazeniach má Anton Padovský na sebe františkánsky odev a často v rukách drží malého Ježiša. 16. januára 1946 ho pápež Pius XII. vyhlásil za Učiteľa Cirkvi.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • "13. jún : Sv. ANTON PADUÁNSKY, kňaz a učiteľ Cirkvi." In: Daniel Dian - Viliam Judák: Každý deň so svätými : I. diel. Trnava : Spolok svätého Vojtecha, 2006. s. 174. ISBN 80-7162-618-X

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]