Apache HTTP Server

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Apache HTTP Server
Apache HTTP server logo (2016).png
Logo
Základné informácie
Vývojár Apache Software Foundation
Posledná stabilná verzia 1.3.37 / 2.0.59 / 2.2.3 (2001)
Operačný systém multiplatforma
Typ softvéru Server
Licencia Apache License
Ďalšie odkazy
Webová stránka apache.org

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Apache HTTP Server je softwarový webový server s Open source licenciou pre Linux, BSD, Microsoft Windows a iné platformy. V dnešnej dobe je najrozšírenejším na celom svete.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Vývoj Apache začal v roku 1993 v NCSA (National Center for Supercomputing Aplications) na Illinoiskej univerzite. Pôvodné meno projektu bolo NCSA HTTPd. V nasledujúcom roku však vývojarský tím opustil hlavný programátor Rob McCool, čím došlo k spomaleniu vývoja a neskôr, v roku 1998, k úplnému zastaveniu.

NCSA HTTPd však medzitým už používali správcovia webových serverov a dodávali mu vlastné úpravy – patche (patch = záplata). Hlavnú úlohu v ďalšom vývoji zohrali Brian Behlendorf a Cliff Skolnick, ktorí založili e-mailovú konferenciu a začali zber úprav a ich distribúciu koordinovať. Prvá verejná verzia s označením 0.6.2 bola vydaná v apríli 1995. Nasledovalo kompletné prepísanie kódu (Apache2 už neobsahuje nič z pôvodného NCSA HTTPd) a založenie Apache Group, ktorá je dnes základom vývojarského tímu.

Od apríla 1996 bol Apache najpopulárnejší server na internete. V máji 1999 bežal na 57 % zo všetkých serverov a v apríli 2008 jeho používanosť dosiahla 50,42 % (výsledky merania Netcraft). Na Slovensku má Apache podiel 46,75% (Štatistika .sk domén dtools.sk).

Názov vznikol z anglického slovného spojenia „A patchy server“ (záplatovaný server). Ako indiánsky symbol je v znaku vtáčie pero.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]