Applause (Lady Gaga)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
„Applause“
Applause
SingelLady Gaga
z albumu Artpop
Vydaný 12. august 2013
Formát CD singel, digital download
Žáner electropop, eurodance
Dĺžka 3:32
Vydavateľ Streamline, Interscope
Producent Paul "DJ White Shadow" Blair, Lady Gaga, Dino Zisis, Nick Monson
Textár Stefani Germanotta, Paul "DJ White Shadow" Blair, Dino Zisis, Nick Monson, Martin Bresso, Nicolas Mercier, Julien Arias, William Grigahcine
Lady Gaga chronológia singlov
Marry the Night
(2011)
„Applause“
(2013)
Do What U Want
(2013)

Applause je pilotný singel z tretieho štúdiového albumu ARTPOP (2013) od americkej speváčky Lady Gaga. Mal vyjsť 19. augusta 2013, ale kvôli únikom na internet sa Gaga rozhodla ho vydať už 12. augusta 2013 . Prvýkrát ho zahrala americké rádiá a potom sa rozšíril do sveta. Jeho producentmi sú DJ White Shadow a samotná Lady Gaga .

O piesni[upraviť | upraviť zdroj]

Applause je pieseň v ktorej Gaga spieva, aby jej dali to čo miluje - potlesk, pretože potom vie, že ich urobila šťastnými. Na konci piesne nenápadne zaznie elektronickým hlasom ARTPOP. Pieseň vyšla o týždeň skôr, pretože sa na internet začali dostávať krátke ukážky piesne a tak sa Gaga bála, že niekto vypustí celý song skôr ako ona. Pôvodným pilotným singlom mala byť skladba Sexxx Dreams, ale tím Lady Gaga ju prehovoril, aby vybrala Applause. Pôvodne sa táto skladba ani nemala dostať na album. Applause sa stal jej najúspešnejším singlom v amerických rádiách za celú jej kariéru. V októbri 2013 bolo k singlu vydané aj osem remixov.

Videoklip[upraviť | upraviť zdroj]

Hudobné video k Applause sa natáčalo 15. júla a vyšlo 19. augusta 2013. Premiéru malo v relácii americkej televízie ABC (American Broadcasting Company) Good Morning America. Sama Lady Gaga na streche štúdia spustila videoklip, ktorý sledovali fanúšikovia priamo na Times Square. Videoklip je farebný, čiernobiely a sú na ňom aj ručne kreslené kulisy. Vo videu môžeme vidieť aj Gagu s čiernymi vlasmi a v spodnej bielizni ako tancuje na matraci, čo má znázorňovať Gagu predtým než sa stala slávnou . Ďalej potom Gagu ako za sebou vlečie umelú nohu, čo znázorňuje jej zranenia bedra, ktoré spôsobila počas Born This Way Ball alebo ako má žltú parochňu a je zavretá v klietke, čo znázorňuje éru The Fame Monster. Celkovo klip pojednáva o jej návrate na hudobnú scénu. Režisérmi videa sú holandskí fotografi, ktorí s Gagou fotili aj fotky pre ARTPOP, Inez & Vinoodh.

Živé vystúpenia[upraviť | upraviť zdroj]

Prvýkrát Gaga predviedla Applause na udeľovaní cien MTV VMA 2013. Pri vystupovaní vymenila niekoľkokrát kostýmy aj parochne.Vystúpenie znázorňovalo všetky štyri éry jej kariéry. Papierový oblek ukazoval éru " Born This Way " , disco oblek " The Fame ", žltá parochňa a pomaľovaná tvár " The Fame Monster " a nakoniec kostým z klipu k Applause, kde má telo zakryté iba mušľami a má kučeravé hnedé vlasy. Gaga vystúpila s Applause 1. septembra 2013 na iTunes festivale v Londýne . Potom vystúpila v relácii Good Morning America, kde predviedla Applause v štýle čarodejníka z krajiny Oz. Singel bol aj zahrnutý v piesňach, ktoré Gaga predstavila na ArtRave. 16. novembra ho predviedla v kabaretnej verzii v programe Saturday Night Life a na Vďakyvzdanie zaznel v ABC špeciáli : Lady Gaga and the Muppets ' Holiday Spectacular. Na konci novembra ho predviedla naživo v Japonsku a rovnako tak potom spolu s Gypsy. Na začiatku decembra singel predviedla opäť v Londýne na vianočnom koncerte Jingle Bell Ball.