Apple Lossless

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Apple Lossless (tiež známe ako Apple Lossless Encoder, ALE alebo Apple Lossless Audio Codec, ALAC) je audio formát, vyvinutý spoločnosťou Apple na bezstratovú kompresiu digitalizovanej hudby.

Na ukladanie hudby kódovanej pomocou Apple Lossless je použítý kontajner MP4 a súbory majú príponu .m4a. Apple Lossless nie je založené na AAC, ale používa lineárnu predikciu podobne ako ostatné bezstratové audio kodeky, napríklad FLAC a Shorten. Nie je použitá žiadna metóda DRM, ale vďaka povahe kontajneru je možné DRM aplikovať na ALAC rovnako ako je to pri ostatných súboroch využívajúcich QuickTime kontajnery.

Apple tvrdí, že audio súbory komprimované pomocou ALAC budú potrebovať približne polovicu z veľkosti nekomprimovaných údajov. Testami však bolo zistené, že súbory v priemere dosahujú 60 % pôvodnej veľkosti, podobne ako ostatné bezstratové formáty. Avšak na rozdiel od ostatných formátov, Apple Lossless nie je náročné na dekompresiu a je tak použiteľné aj v prístrojoch s obmedzeným zdrojom energie ako napríklad iPod.

Apple Lossless bolo predstavené 28. apríla 2004 ako komponent QuickTime verzie 6.5.1, takže použiteľné v iTunes verzie 4.5. Kodek je tiež používaný v AirPort Extreme.

David Hammerton a Cody Brocious analyzovali a dekódovali tento formát bez akejkoľvek dokumentácie. 5. marca 2005 Hammerton publikoval jednoduchý open source dekodér, napísaný v programovacom jazyku C na základe ich práce.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné porovnateľné bezstratové audio kodeky:

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]