Preskočiť na obsah

Apple Newton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Apple Newton MessagePad

Apple Newton, alebo jednoducho Newton bol jeden z prvých digitálnych osobných asistentov (PDA) vyrábaný spoločnosťou Apple Computer v rokoch 1993-1998. Pôvodné Newtony boli založené na RISC-ovom procesore ARM 610 a ich súčasťou bolo rozpoznávanie písaného vstupu na displeji. Apple oficiálne nazvala svoj vreckový počítač MessagePad a Newton bol len názov jeho operačného systému, no názov Newton sa ujal i pre samotné zariadenie.

Newton bol pôvodne vytváraný ako miniatúrny osobný počítač a počas väčšej časti jeho vývoja žiadne PDA ešte neexistovali. Pôvodne mal mať väčší displej, viac pamäte a silnejšie objektovo-orientované jadro. Projekt sa však oneskoroval, aj kvôli obavám, že poškodí predaj počítačov Apple Macintosh. Nakoniec bol na trh uvedený ako príslušenstvo k Macintoshu.

Newton používal na pripojenie k počítaču sériový port počítačov Macintosh. Všetky modely boli vybavené infračerveným rozhraním a rozširujúcim slotom pre PCMCIA kartu. To umožnilo používateľom Newtonov vytvoriť ovládače na mnohé ďalšie zariadenia využívajúce PCMCIA - ethernetovú sieťovú kartu, modem, WiFi, Bluetooth a flash karty ako je napr. Compact Flash.

Newtony používali mikroceruzkové AAA a neskôr ceruzkové AA batérie a mali pamäť typu flash, takže aj v prípade vybití batérií uchovávali dáta.

Newtony sa vyrábali šesť rokov, ale nikdy nedosiahli úspech, ktorý od nich Apple očakávalo. Príčinami boli pravdepodobne vysoká cena (predávali sa až do tisíc dolárov) a nadmerná veľkosť (nevošli sa do vrecka nohavíc, košele, ani saka).