Archigram

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 17:21, 12. marec 2013, ktorú vytvoril Addbot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 14 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q634145))

Archigram bola avantgardná architektonická skupina ktorá sa sformovala v 60. rokoch 20. storočia so sídlom v architektonickej asociácii v Londýne. Bol to futuristický smer čerpajúci inšpiráciu z technológie, za účelom vytvoriť novú skutočnosť, podstatu ktorá bola vyjadrovaná výhradne cez hypotetické úvahy.

Brožúra Archigram bola vydaná v roku 1961 na vyjadrenie ich ideí. Skupina experimentovala s modulárnou technológiou, premenlivosťou cez životné prostredie a zobrazovaním spotrebiteľskej spoločnosti. Ich práce približovali lákavú víziu čarovnej budúcnosti obdobia strojov.

Hlavnými členmi skupiny boli Peter Cook, Warren Chalk, Ron Herron, Dennis Crompton, Michael Webb a David Greene.

Plug-in city

Bol projekt oceľovej skeletovej konštrukcie Petra Cooka z roku 1964.

Konštrukcia môže byť postavená na akomkoľvek teréne. Jednotlivé bunky sú vložené do tejto megaštruktúry. Všetky bunky je možné presúvať a zásobovanie spolu s dopravou ľudí prebieha s použitím žeriavov, ktoré sú kotvené na koľajnici na vrchole štruktúry. Bytové jednotky vmontované do žeriavov sa môžu premiestňovať a prestavovať podľa individuálnych požiadaviek obyvateľov. [1]

Referencie

  1. Plug-in city archigram.net