Armáda spásy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka Armády spásy

Armáda spásy (angl. Salvation Army) je kresťanská evanjelizačná cirkev zameraná na misionársku a charitatívnu činnosť.

Členovia Armády spásy uznávajú 11 vieroučných doktrín fundamentalisticko-evanjelizačného charakteru. Teológia Armády spásy je založená na myslení zakladateľa metodistického hnutia Johna Wesleyho. Všetko ľudské snaženie má byť podľa nej odpoveďou na Božiu lásku k človeku. Lásku k blížnym prejavujú členovia Armády spásy intenzívnou misionárskou činnosťou a rozsiahlymi sociálnymi aktivitami.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Armádu spásy založil metodistický kazateľ William Booth. Ten od roku 1865 evanjelizoval chudobné obyvateľstvo londýnskej štvrte East End. Ním vedená Kresťanská misia sa zaoberala nielen hlásaním evanjelia, ale pomáhala obyvateľstvu aj v praktickej oblasti: poskytovala úľavu od hladu a zimy, ktoré potencionálnym konvertitom neumožňovali plne sa sústrediť na prijatie evanjelia.

V roku 1878 počas diskusie o charaktere tohto hnutia vznikol názov Armáda spásy, ktorý sa okamžite ujal. Od tohto okamihu hnutie rástlo a šírilo sa pozoruhodnou rýchlosťou, osvojilo si vojenský spôsob organizácie, uniformy a terminológie a rýchlo sa rozšírilo po celej Británii a potom do mnohých ďalších krajín.

Misionárska činnosť hnutia išla vždy ruku v ruke s charitatívnymi aktivitami. V roku 1884 sa stretla jedna členka Armády spásy s mladým dievčaťom, ktoré sa chcelo stať kresťankou. Táto mladá žena však žila ako prostitútka - preto ju členka prijala do svojho domova a z toho sa rozvinula práca Armády spásy pre ženy, ktoré potrebovali pomoc a prístrešie.

V roku 1888 chcel Booth a jeho spolupracovníci urobiť niečo pre veľké množstvo bezdomovcov, ktorí prespávali na londýnskych uliciach. Z tejto snahy vznikla prvá ubytovňa Armády spásy pre bezdomovcov.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasným veliteľom medzinárodnej Armády spásy je generál Shaw Clifton, ktorý bol zvolený v roku 2006. Napriek tomu, že medzinárodné ústredie je v Londýne, rovnako tak ako sídlo veliteľa, charakter Armády spásy je naozaj medzinárodný. V roku 2001 pôsobila v 108 krajinách sveta a mala asi 17 tisíc duchovných a vyše milióna radových členov. Duchovná a sociálna práca prebieha v 160 jazykoch, v takmer 28.000 zariadeniach.

Kritika a kontroverzie[upraviť | upraviť zdroj]

Diskriminácia LGBT osôb[upraviť | upraviť zdroj]

Praktizujúci (myslené v zmysle sexuálne žijúci) homosexuáli nie sú oprávnení k plnému členstvu v Armáde spásy.[1]

Armáda spásy verí, že homosexuálni kresťania by mali žiť v celibáte.[2]

V júli 2012 člen oddelenia pre komunikáciu austrálskej vetvy organizácie, major Andrew Craibe, v rozhovore v rádiu vyhlásil, že súčasťou viery Armády spásy sú časti Biblie, ktoré nariaďujú zabíjanie všetkých sexuálne žijúcich homosexuálov.[3] Armáda spásy sa neskôr ospravedlnila za prípadné pohoršenie spôsobené výrokmi Andrewa Craibea.[4]

Odmietanie a ničenie hračiek[upraviť | upraviť zdroj]

V priebehu Vianoc roku 2010 Armáda spásy v Calgary v kanadskej provincii Alberta odmietla použiť darované hračky odvodené od ság Harry Potter a Twilight, pretože boli v rozpore so základnými presvedčeniami Armády spásy. Podľa lokálneho kapitána Armády spásy boli tieto hračky odovzdané iným organizáciám, ktoré ich distribuovali deťom, ale podľa dobrovoľníkov v tej dobe pracujúcich pre calgarskú Armádu spásy boli všetky takéto hračky zničené.[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. "Homosexual practice however, is, in the light of Scripture, clearly unacceptable. Such activity is chosen behavior and is thus a matter of the will. It is therefore able to be directed or restrained in the same way heterosexual urges are controlled. Homosexual practice would render any person ineligible for full membership (soldier-ship) in the Army." Salvos questioned over stance on homosexuality – GNN. Publikované 18 júna 2012. Prístup 26 októbra 2012.
  2. The Salvation Army: Position Statements [online]. Bratislava: Salvationarmyusa.org, [cit. 2012-04-11]. Dostupné online. Archivované 2012-03-11 z originálu.
  3. http://www.samesame.com.au/news/local/8583/Salvos-apologise-for-put-gays-to-death-quote.htm
  4. http://www.abc.net.au/local/stories/2012/06/18/3527409.htm
  5. KAUFMANN, Bill, QMI Agency. Sally Ann bans Harry Potter and Twilight toys [online]. Toronto: Toronto Sun, 08.12.2010, [cit. 2012-04-11]. Dostupné online. (angličtina)

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Armáda spády na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]