Atómový vlak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Atómový vlak
Originálny názov Atomic Train
Žáner akčný triler
Námet Jeff Fazio
Dĺžka 168 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk Anglický
Rok 1999
Dátum uvedenia 16. máj 1999
Ocenenia Golden Reel Award
Filmový štáb
Réžia Dick Lowry, David Jackson
Produkcia Michael R. Joyce
Scenár Rob Fresco, D. Brent Mote, Phil Penningroth
Hudba Lee Holdridge
Kamera Steven Fierberg
Strih Scott Powell, Adam Wolfe
Obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Atómový vlak (ang. Atomic Train) je americký akčný triler z roku 1999 o neúmyselnom jadrovom výbuchu, ktorý zničí mesto Denver. Bol pôvodne vysielaný na NBC ako dvojdielna miniséria.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť na likvidáciu odpadov má transportovať ruskú jadrovú bombu, ale zamestnanec spoločnosti sa snaží ušetriť peniaze tým, že bombu ukryje do nákladného vlaku. Tento vlak je navyše naložený nebezpečnými chemikáliami, vrátane kovového sodíka, ktorý sa spontánne vznieti pri kontakte s vodou. Vlaku počas cesty zlyhajú brzdy a neriadene sa rúti do Denveru. John Seger (Rob Lowe), vyšetrovateľ NTSB sa dostane do vlaku, a za pomoci železničiarov sa snaží rôznymi spôsobmi vlak zastaviť. Skúša niekoľko nápadov: spojiť lokomotívu, ktorá ich nasleduje, so služobným vozňom (spojovacie zariadenie na vozni sa však poškodí); pokúsi sa aj o vykoľajenie vlaku (čo by však pri vznietení chemikálií spôsobilo katastrofu), pri ktorom sa vrtuľník tesne vyhýba stretu s vlakom; nakoniec sa pokúsi o ručnú aktiváciu bŕzd (údermi do motorového mechanizmu veľkým kľúčom). Rušňovodič lokomotívy, ktorá vlak nasleduje, nevie že vlak spomaľuje a v rýchlosti narazí do posledného vozňa, ktorý úplne zničí. Tento náraz nanešťastie uvoľní brzdy, čo zapríčiní opätovné zrýchlenie vlaku. Medzitým sa obyvatelia Denveru snažia opustiť mesto. John Seger si uvedomí, že už neexistuje spôsob ako vlak zastaviť, tak spolu s mechanikom z neho vyskakujú.

Vlak sa nakoniec vykoľají a začne horieť. V zničenej súprave prebieha hľadanie bomby a hasiči sa zároveň snažia uhasiť požiar. Nesprávne pochopenie rádiového volania posádkou vrtuľníka spôsobí, že ten vodu vyleje priamo na vrak vozňa s kovovým sodíkom. Voda po kontakte s ním spôsobí ničivú explóziu, ktorá následne zapríčiní výbuch jadrovej bomby. Výbuch spôsobí vážne škody v Denveri a vytvorí elektromagnetický impulz, ktorý zničí akúkoľvek elektroniku v širokom okolí.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Víťaz Golden Reel Award (2000) za Najlepšiu úpravu zvuku - Televízna miniséria - Effects and Foley
  • Nominácia Golden Reel Award (2000) za Najlepšiu úpravu zvuku - Televízna miniséria - Dialogue and ADR

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]