Audemars Piguet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hodinky firmy Audermars Piquet

Audemars Piguet je švajčiarska hodinárska firma so sídlom v Le Brassus.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Korene Audemars Piguet siahajú do roku 1874, kedy sa 23-ročný Jules-Louis Audemars stretol s Edward-Auguste Piguetom, ten mal vtedy 21, vo Vallée de Joux, považovanej za kolísku hodinárstva. Ich rodné meste bolo Le Brassus. Po štúdiách išli do Vallée de Joux a začali pracovať ako hodinári. V roku 1875 založili švajčiarsku hodinársku firmu Audemars Piguet. V rozmedzí rokov 18941899 produkovala firma až okolo 1 200 hodiniek ročne, okrem toho aj niektoré veľmi zložité hodinky.

Od roku 1882 boli na čele spoločnosti vždy len členovia rodín Audemars a Piguet a to im priamo alebo nepriamo zabezpečovalo kontrolu nad podnikom.

Na začiatku podnikania si zakladatelia rozdelili úlohy. Audemars riadil výrobnú a technickú stránku a Piguet sa zameral na predaj. Značka Audemars Piguet bola oficiálna až v roku 1882, o sedem rokov neskôr než bola firma založená oficiálne. Tu začal vznikať jeden z najväčších zamestnávateľov v hodinárstve vo Vaud na juhozápade Švajčiarska. Spoločnosť mala ďalší zlomový bod, keď otvorila svoju prvú pobočku v Ženeve, bolo to v roku 1889, vtedy si začala vytvárať vlastné komponenty a zakladať montážne továrne, ktoré mali pod priamym dohľadom a tak spĺňali prísne kritériá kvality.

Keď Audemars a Piguet zomreli v rokoch 1918 a 1919, spoločnosť neustále rástla a popularizovala sa.

Roku 1925 firma predstavila celosvetovo najtenšie vreckové hodinky, mali len 1,32 mm. A o tri roky neskôr spoločnosť vytvorila prvé a momentálne veľmi populárne takzvané skeleton hodinky (sú viditelné vnútorné súčiastky).

Na konci 20. a začiatkom 30. rokov spôsobil pád kapitálového trhu, že sa spomalil vývoj mnohých švajčiarskych firiem.

Počas druhej svetovej vojny sa na trhu zachránili tak, že produkovali známy model – ultra-tenký chronograf, srdcom, ktorého bola Calibre 2003. Predaj Audemars Piguet v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch opäť začal rásť.

Audemars Piguet momentálne zamestnáva 1100 zamestnancov. Má tri výrobné závody: Le Brassus (SA de la Výroba d’Horlogerie Audemars Piguet & Cie), LeLocle (Audemars Piguet: Renaud et Papi SA), A Meyrin (Center SA).

Audemars Piguet v nich vyrobí 26.000 hodiniek ročne.

Royal Oak[upraviť | upraviť zdroj]

Všetko to začalo legendou o tom ako sa anglický král Karol II. v roku 1651 zachránil pred nepriateľmi, tak že sa skryl v dutom kmeni starého duba. Od tých čias sa dub stal kráľovským symbolom a angličania pomenovávali týmto názvom svoje najslávnejšie lode. Toto spojenie inšpirovalo dborníkov firmy Audemars Piguet pri návrhu dizajnu hodiniek Royal Oak. Tie vyzerajú ako osemuholník s ôsmimi šesťhrannými nitmi, čo pripomína námornícku konštrukciu.

Séria hodiniek Royal Oak je jednou z najpopulárnejších medzi hodinkami Audemars Piguet, vyrobili ich v rôznych verziách, napríklad Royal Oak Jubilee, s mechanizmom samonáťahu, alebo aj známy model Royal Oak Offshore z roku 1993.

Slávni majitelia[upraviť | upraviť zdroj]

Hodinky tejto spoločnosti sú obľúbené aj u jachtárov, slávnych lyžiarov a množstva ľudí z vyšších vrstiev.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]