Preskočiť na obsah

Aulë

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Aulë je fiktívna postava v Stredozemi J. R. R. Tokiena. Je jedným z Valar, len o trochu menej mocný ako Ulmo. Vládne nad všetkými látkami v Arde. Na začiatku Ardy vytváral krajinu spolu s Manwëm a Ulmom, prácu im však kazil Melkor. Je zručným kováčom a majstrom všetkých remesiel. Rád vytvára vlastné veci a teší ho chvála jeho zručnosti. Zo všetkých Valar je najpodobnejší Melkorovi, a to ako myslením, tak schopnosťami. Melkor na neho preto žiarlil a kazil mu jeho diela. Bol priateľom Noldor a tí sa od neho najviac naučili. Jeho manželkou bola Yavanna.

Stvorenie trpaslíkov[upraviť | upraviť zdroj]

Aulë stvoril trpaslíkov v temnote Stredozeme pred príchodom Eruových detí, aby mal ďalších žiakov. Kvôli Melkorovej moci ich urobil silnými a nepoddajnými. V obave pred výčitkami ostatných Valarov pracoval tajne. Najprv stvoril sedem otcov trpaslíkov. Nemal však moc im vnuknúť vlastný život, a tak počúvali iba jeho vôľu a keď na nich nemyslel, tak sa nehýbali.

Hneď ako ich začal učiť jazyku trpaslíkov, Khuzdulu, prehovoril k nemu Eru Ilúvatar a pýtal sa ho, prečo ich vytvoril, keď ani nemajú vlastnú vôľu. Aulë mu odpovedal, že túžil po iných bytostiach v Arde, ale že sa nebude protiviť jeho vôli a v plači sa ohnal po trpaslíkoch kladivom. Ilúvatar sa však nad ním zľutoval a dal im samostatné myslenie, takže sa pred Aulëho ranami sami uhýbali. Podmienkou bolo, že trpaslíci budú spať, kým na svet neprídu Ilúvatarovi Prvorodení (elfovia). Ilúvatar mu tiež povedal, že bude veľa svárov medzi jeho deťmi a trpaslíkmi.

Trpaslíci veria, že po smrti sa vrátia do Aulëho siení. Tam čakajú, až budú povolaní pri obnove Ardy po Dagor Dagorath, poslednej bitke, ktorá príde.

Aulëho Maiar[upraviť | upraviť zdroj]

Niekoľko Maiar bolo pridružených k Aulëmu: Sauron, než bol zvedený Melkorom, bol asi najmocnejším z tých, kto mu slúžili a Curumo, ktorý v Treťom veku odišiel bojovať proti Sauronovi do Stredozeme ako Saruman.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Aulë na českej Wikipédii.