Australopitekorodé

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Australopitekorodé (Australopithecinae) alebo neformálne australopity je v niektorých systémoch podčeľaď hominidov. Je to dosiaľ najstaršia známa skupina hominidov. Označenie australopit sa niekedy vzťahuje len na rody australopitek a parantrop (spolu niekedy klasifikované ako Australopithecini).

Časové zaradenie[upraviť | upraviť zdroj]

Ak ignorujeme Orrorina a Sahelantropa (pozri dole), najstaršie, veľmi zlomkovité a sporné nálezy pochádzajú z lokalít Lothagam Hill v Keni (7 / 6,5 / 5,6 miliónov rokov), Lukeino v Keni (6,2 miliónov rokov; v tej istej lokalite sa našiel aj Orrorin) [1]. Zaradenie a všetko okolo týchto nálezov je veľmi sporné. Veľmi pravdepodobne k australopitekorodým (asi rod ardipitek) naopak už patria nálezy spred 5,1 miliónov rokov (lokalita Chemeron v Keni). Zhruba od 4,4 mil. rokov (ardipitek) sa začínajú nesporné nálezy a zhruba od 3,9 mil. rokov sú už nálezy početné.

Nálezy končia zhruba pred 1,5 / 1 miliónmi rokov (parantropy), iba v prípade megantropa sú najmladšie nálezy datované približne do obdobia pred 0,8 - 1,2 miliónmi rokov.

Charakteristika a rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé, vyššie uvedené, nálezy sú z Kene (teda východnej Afriky), nálezy z času po 4 mil. rokov sú aj zo severovýchodnej Afriky (Hadar v Etiópii). Pred 3 mil. rokmi sa vo východnej Afrike objavil pokročilejší Australopithecus africanus (Taung, Sterkfontein v Južnej Afrike) vysoký 130-140 cm a s kapacitou lebky 400-500 cm kubických. Pred 2,6/2,3 miliónmi rokov sa objavili prví prílušníci rodu parantrop (nálezy Turkana v Keni, Omo v Etiópii), vzrastom vyšší (150 cm) s mozgovou kapacitou 500-550 cm kubických.

Niektorí bádatelia sa domnievajú, že aj australopitekorodým (nie len príslušníkom rodu Homo) sa podarilo opustiť africký kontinent. Ako príklady sa udávajú najmä nálezy z Jávy (1,6 - 1,8 mil. rokov z roku 1944, Sangiran 6, pôvodne opísaný ako Meganthropus palaeojavanicus; ďalej Sangiran 4; ďalej Sangiran 9; ďalej Sangiran 5 z roku 1949, pôvodne opísaný ako Pithecanthropus dubius) a Číny (0,8 - 1,2 mil. rokov z roku 1957, pôvodne opísaný ako Hemianthropus peii). Tieto jávske a čínske nálezy tvoria v nižšie uvedenej systematike rod megantrop.

Australopitekorodé žili na otvorenej stepi a v lesostepi a živili sa najmä tvrdou rastlinnou potravou. Počas dlhého vývoja (5 mil. rokov) sa zväčšovala ich mozgová kapacita. Je pravdepodobné, že používali niektoré predmety, ale vždy iba v prirodzenej podobe.

Systém[upraviť | upraviť zdroj]

Podčeľaď: † australopitekorodé (Australopithecinae):

U nasledujúcich rodov je veľmi sporné, či v rámci hominidov patria do tejto podčeľade alebo inde: