Autobusová doprava v Bratislave

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 08:37, 24. marec 2008, ktorú vytvoril Wizzard (diskusia | príspevky) (Posledné úpravy používateľa 89.173.17.39 (diskusia) vrátené; bola obnovená posledná úprava Wizzard)
Bratislavský autobus Solaris Urbino 15 CNG
Solaris spredu
Ikarus 435
Karosa B741
TAM 232

Autobusová doprava v Bratislave je rozsiahly systém mestských autobusových liniek na území hlavného mesta Slovenska, Bratislavy. Zabezpečuje ju niekoľko stoviek vozidiel autobusov rôznych typov od rôznych výrobcov, vrátane nízkopodlažných. Zabezpečujú dopravu prakticky v celom meste, s výnimkou častí, ktoré obsluhuje električková alebo trolejbusová doprava. Autobusová doprava je jediný druh dopravy okrem železnice, ktorý využíva aj mosty cez Dunaj, pričom na autobusovú dopravu sa používa všetkých 5 mostov.

Denné linky sú číslované číslami od 20 do 99, výnimkou sú iba zvláštne linky 133, 151, 191 a 202 a nočné linky N21 až N99.

Sieť má 5 vozovní, a to vozovne Hroboňova, Jurajov dvor, Krasňany, Petržalka a Trnávka.

Autobusová doprava v Petržalke je jediným spojením s centrom mesta (okrem železnice), čomu zodpovedajú aj intervaly liniek, ktoré v špičke predstavujú 4 minúty, pričom niektoré linky sú zdvojené (napríklad linky 93 a 94 majú podobné trasy), čím sa dosahuje efektívny interval 2 minúty napríklad na Panónskej smerom do centra na Zochovu.

Sieť je rozdelená na 2 pásma v rámci mesta, pričom prvé pásmo zahŕňa centrum mesta a mestské časti Petržalka, Nové Mesto, Karlova Ves a Ružinov, ostatné mestské časti sú v druhom pásme. Existuje aj zvláštne tretie pásmo, ktoré slúži na obsluhu predmestskej obce Chorvátsky Grob. Plánuje sa aj linka do Rakúska na obsluhu rakúskych "predmestí" Bratislavy, obce Wolfsthal a mestečka Hainburg an der Donau, kam v súčasnosti jazdia diaľkové linky.

Vozový park

Vozový park sa skladá z vozidiel značiek Ikarus, Karosa, TAM, SOR a Solaris a patrí medzi najzastaralejšie na Slovensku. 22 autobusov Solaris Urbino 15 CNG bolo dodaných z Poľska v roku 2006, pričom v roku 2007 boli pre požiar jedného z nich dočasne odstavené. V roku 2007 boli dodané ďalšie 9,5-metrové nízkopodlažné krátke autobusy značky SOR. Do 19. januára 2008 ešte stále jazdili v pravidelnej prevádzke niektoré autobusy Ikarus 280, ktoré boli v iných mestách dávno vyradené alebo jazdia ako historické vozidlá. V Bratislave boli vyradené po 34 rokoch prevádzky.

Nočná doprava

Súčasťou prevádzky je sieť nočných liniek, ktoré boli v roku 2007 výrazne zmenené a prečíslované, pričom bola zvýšená prepravná kapacita znížením časových intervalov na hodinu a pol hodinu a súčasne bola upravená cena cestovného lístka, pričom došlo k jej zvýšeniu a skomplikovala sa možnosť jeho zakúpenia.

Pred zmenou v roku 2007 chodili nočné linky pomerne ziedkavo, v intervale približne 2 hodiny, linky boli číslované od čísla 500 vyššie. Po zmene chodia z Hlavnej stanice o 23:30, o polnoci, o 0:30, 1:30, 2:30, 3:30 a 4:30. Linky sú označené písmenom N a číslom dennej linky, pričom daná nočná linka má trasu podobnú ako zodpovedajúca denná linka, napríklad spoj číslo N93 má trasu podobnú dennému spoju s číslom 93.

Nočné linky spájajú všetky mestské časti, pričom všetky sa stretávajú na Hlavnej stanici a odtiaľ pokračujú do jednotlivých častí mesta.

Zvláštne spoje

Okrem riadnych liniek existujú aj niektoré zvláštne spoje, ktoré zabezpečujú kyvadlovú dopravu do niektorých obchodných centier, napríklad Avion Shopping Park alebo Shopping Palace (predtým aj Aupark) na rýchle spojenie z okrajových častí, napríklad z Petržalky. Tieto spoje sú úplne bezplatné a zastavujú na minimálnom počte zastávok. Sú zabezpečované nie mestskými, ale diaľkovými autobusmi.

Zaujímavosti

Po poslednej úprave liniek nastali niektoré zaujímavé zmeny. Pribudla výlučne petržalská okružná linka číslo 99, ktorá slúži na prepojenie veľkej časti Petržalky a nemá spojenie s centrom mesta. Premáva na trase Ovsište - Antolská - Vozovňa Petržalka. Linka 88 premáva na trase Nový most - Autobusová stanica Mlynské nivy, pričom prechádza cez rieku Dunaj až dvakrát, a to cez Nový most a Most Apollo, pričom veľkú časť trasy prejde v Petržalke.

Pozri aj

Iné projekty