Avia B.534

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 09:12, 22. december 2006, ktorú vytvoril Pelex (diskusia | príspevky) (wikilinky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablóna:Lietadlo Avia B-534 bol česko-slovenský stíhací dvojplošník z obdobia medzi svetovými vojnami.

Vznik a vývoj

Bezprostredným podnetom na vznik tohoto stroja bola začiatkom 30. rokov zhoršujúca sa zahranično-politická situácia, ktorá si vyžiadala modernizáciu leteckého parku. Ministerstvo Národnej obrany preto vyhlásilo súťaž na novú štandardnú stíhačku pre českolsovenské letectvo. Konštruktér František Novotný v továrni Avia napriek neúspechu so strojom B-34, ktorý mal problémy s hviezdicovým motorom R-29, prepracoval konštrukciu a a umiestnil do pozmeneného draku licenčný motor Hispano-Suiza 12Ybrs s výkonom 860 k. Konštrukcia továrne Avia sa ukázala spomedzi ostatných strojov tovární Letov a Praga zapojených do súťaže najlepšia. Stroje oplývali výbornou stúpavosťou, manévrovateľnosťou aj pomerne vysokou rýchlosťou, ktorá sa blížila k 400km/h. Dvojplošná koncepcia, pevný podvozok a otvorený kokpit však predurčovali stroj k tomu, že mierne zaostával za najnovšími strojmi, ktoré v tej dobe vznikali v ostatných krajinách. Napriek tomu všetkému sa na jeseň 1935 k leteckým jednotkám dostávajú prvé sériové stroje. Celkové prezbrojenie československého stíhacieho letectva na tento typ bolo dokončené v roku 1937. Avie B-534 si čoskoro získali veľkú popularitu. Dopomohli k tomu najmä úspechy českoslvenských letcov, ktoré dosiahli napríklad na leteckej súťaži v Zürichu roku 1937. [1] Prvá 100 kusová séria mala otvorenú kabínu, 2 guľomety v trupe a po jednom v spodných krídlach. 2. séria už mala všetky 4 guľomety po bokoch trupu. 3. séria mala iba jeden spoločný prívod vzduchu ku kompresoru. V predmníchovskom období dokončovala Avia najväčšiu 4. sériu strojov B-534 aby letectvo dosiahlo plný stav. Nové Avie mali uzavretý prekryt kabíny, kapotovaný podvozok a závesníky pre 6 bômb. Vyvinutá bola aj nová Bk-534, ktorá bola vyzbrojená 20 mm kanónmi, ktorých však nebol dostatok a pre to bolo týchto strojov vyrobených iba niekoľko kusov. Posledné stroje ktoré zošli z výrobných liniek sa už dostali do rúk nemeckým okupantom. Nová konštrukcia Avia B-35 a B-135 už nestihla byť zavedená do výzbroje.

Nasadenie

Krst ohňom prežili Avie B-534 počas pohraničných bojov medzi novovzniknutou Slovenskou republikou a Maďarskými vojskami v marci 1939 na východnom Slovensku a v Podkarpatskej Rusi. Slabiny B-534 sa prejavili naplno, keď stroje utrpeli straty, aj kvôli ich slabému pancierovaniu. Nemalú vinu za ich neúspechy má však aj samotná sitúácia v letectve, ktoré v tom období muselo čeliť odchodu kvalitných českých kádrov zo Slovenska.

Väčšie úspechy zaznamenali Avie B-534 pri podpore nemeckého útoku na Poľsko, pri ktorom sa ich bojová činnosť sústredila najmä na ochranu strmhlavých bombardérov Ju 87 ako aj ochranu vlastného vzdušného priestoru. Neskôr počas bojov na východnom fronte Avie so slovenskými letcami pomáhali nemeckej Luftwaffe okrem ochrany Stuk aj ako prieskumné a pozorovacie stroje. Vybojovali pri tom 1119 súbojov a zaznamenali aj početné zostrely, pričom sami neutrpeli nijak zvôášť ťažké straty.

Nemci používali početné Avie B-534 na najrôznejšie účely. Spočiatku ich využívali v leteckých školách na pokračujúci výcvik stíhačov. No osvedčili sa i pri vlečení zásobovacích klzákov, napríklad v bojoch pri Demiansku. Zaújmavé boli ťiež nemecké testy, pri ktorých boli tri stroje upravené pre pristátie na lietadlovej lodi Graf Zeppelin.

78 strojov predali Nemci počas vojny do Bulharska. V roku 1943 „zasiahli“ tieto stroje v Bulharských farbách proti náletu amerických Consolidated B-24 Liberator. Americkí letci sa pri tom útoku údajne vyhli tak, že vystúpali do väčšej výšky, kde im B-534 nemohli ublížiť. Táto udalosť jasne poukazovala, že dvojplošné Avie boli v tej dobe už dávno za svojim zenitom. Ich najslávnejšia doba však mala prísť až počas Slovenského národného povstania. Až vtedy sa dostali Avie do boja pre ktorý boli pôvodne určené. po tom čo niekoľko strojov zostalo vo výzbroji kombinovanej letky na letisku Tri Duby ich povstalci používali na podporu pozemných jednotiek a prieskum. 2. septembra 1944 zaznamenal slovenský letec František Cyprich posledný registrovaný zostrel poocou dvoplošníka s pevným podvozkom, keď napadol a zostrelil neozbrojený maďarský Junkers Ju 52/3m.

Vďaka útekom slovenských letcov do okolitých krajín ako aj vojnovej koristi sa Avie B-534 dostali i do ZSSR, Rumunska a Maďarska.

Technický popis

Avia B-534 je jednomiestny, jednomotorový vzperový dvojplošník. Kovová kostra trupu, krídel, pevných aj pohyblivých chvostových plôch bola čiastočne potiahnutá duralom, čiastočne plátnom. Kycie plechy motoru boli duralové. Radový motor poháňal dvojlistú kovovú vrtuľu, ktorá však nemala nastaviteľný uhol nábehu. Podovzok bol pevný, hlavné podvozkové nohy boli kapotované, v zadnej časti trupu bola ostroha, alebo koleso.

Technické údaje

 • Dĺžka: 8,20 m
 • Rozpätie: 9,40 m
 • Nosná plocha: 16,40 m²
 • Prádzna hmotnosť: 1460 kg
 • Vzletová hmotnosť: 2120 kg
 • Motor: 12 cylindrový Avia alebo ČKD HS 12 Yrds, s výkonom 625 kW (860 k)

Výkony

 • Maximálna rýchlosť: 380 km/h (4. séria v 1000 m až 406 km/h)
 • Dolet: 600 km
 • Dostup: 10 600 m
 • Stúpavosť: 17,0 m/s
 • Plošné zaťaženie: 90,2 kg/m²
 • Pomer výkon/hmotnosť: 292 W/kg W/kg

Výzbroj

 • 4 guľomety vz. 30 kalibru 7,92 mm
 • 6 bômb

Porovnateľné stroje

Referencie

 1. *Zbyněk Válka - Stíhací letadla 1939/45 Itálie, Francie, SSR, Československo, Polsko, Holandsko, Švédsko, Austrálie ISBN 80-7198-396-9 (str. 77)