Búrlivé víno

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Búrlivé víno
Slovenský názov Búrlivé víno
Originálny názov Búrlivé víno
Žáner rodinný seriál
Námet Katarína Moláková, Danica Haláková, Jarmila Kratochvílová, Diana Starinská-Kacarová, Jana Borsuková, Barbora Lukáčová
Scenár Vanda Feriancová (hlavná scenáristka),
Kristína Viteková, Marek Orel (scenáristi)
Réžia Matúš Libovič, Marián Tutoky (do 4. série)
Vlado Fischer, Miloš Volný (od 5. série)
Titulná pieseň Nela Pocisková – Neviem sa nájsť
Slogan Časom všetko dozrie
Krajina Slovensko Slovensko
Pôvodný jazyk slovenský
Počet sérií 9
Počet častí 706
Produkcia
Výkonný producent Helga Válková (vedúci produkcie)
Ivana Luknárová (výkonný producent)
Anna Fifiková (kreatívny producent)
Michal Krajčík, Nikol Šmátralová (produkcia)
Alexandra Dubovská, Gabriel Popescu (producenti)
Dĺžka časti cca 50 min.
Vysielanie
Pôvodné 2013 - 2017
TV Markíza
Slovenské 2013- 2017
tv Markíza
Obsadenie
Externé odkazy
[1]

Búrlivé víno bol pôvodný slovenský denný seriál vysielaný na TV Markíza. Seriál sa odohrával vo vinárskom prostredí, ktorý už od roku 2013 prinášal osudy dvoch vinárskych rodín, prepojených priateľstvom a rozdeľovaných dávnymi tajomstvami. Seriál bol postavený na tradičných hodnotách a okrem romantiky ponúkal aj silné dramatické príbehy na pozadí slovenských reálií. Začal sa vysielať 1. januára 2013 a rýchlo sa stal úspešným. Vysielal sa každý pracovný deň o 17:55, ale vzhľadom na stúpajúcu sledovanosť sa presunul do hlavného vysielacieho času o 20:30. Od 1. marca 2016 sa seriál vysielal utorky a štvrtky o 21:40. Od 4. apríla 2016 sa bude kvôli klesajúcej sledovanosti vysielať od pondelka do piatku o 17:50. V 8. sérii seriálu už nefigurovala Nela Pocisková. Definitívne záverečná 9. séria bola vysielaná netradične v letnom období, teda mimo hlavnej vysielacej sezóny. Markíza vysielala seriál utorok až štvrtok o 21:40 v dvoch častiach za sebou. Od 2 .1.2018 sa seriál reprízuje na televíznej stanici Doma po dvoch častiach za sebou.

Série[upraviť | upraviť zdroj]

Séria Počet častí Pôvodne vysielané Vysielané na
Premiéra série Finále série
1 109 1. január 2013 18. jún 2013 TV Markíza
2 94 20. jún 2013 18. december 2013
3 86 20. január 2014 26. jún 2014
4 68 18. august 2014 11. december 2014
5 91 5. január 2015 25. jún 2015
6 58 17. august 2015 17. december 2015
7 81 4. január 2016 2. jún 2016
8 58 26. september 2016 16. december 2016
9 61 19. jún 2017 31. august 2017

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Herec/Herečka 1. séria 2. séria 3. séria 4. séria 5. séria 6. séria 7. séria 8. séria 9. séria
Kristína Turjanová MUDr. Rita Kernová
Juraj Loj MUDr. Martin Rozner
Vladimír Kobielsky Karol Kramer
Petra Vajdová Diana Klasová Kramerová
Emil Horváth Ivan Dolinský
Monika Hilmerová Eva Dolinská Roznerová
Zdena Studenková MUDr. Adela Luteránová
Nela Pocisková Nina Dolinská Roznerová
Henrieta Mičkovicová Ingrid Horská Dolinská
Marek Majeský Slavomír Dolinský
Ivana Kuxová Lýdia Kramerová/Lýdia Borodáčová Dolinská
Ľuboš Kostelný Róbert Riečny
Jana Oľhová Viera Roznerová
Marián Slovák Stanislav Rozner
Martin Mňahončák Peter Rozner
Eva Rysová Anna Roznerová
Ivan Letko Zoltán Nagy
Dominika Žiaranová Milica Kovačič Kramerová
Tomáš Maštalír Riči Kramer
Filip Tůma André Simonett
Branislav Deák Braňo Vrbovský
Ivana Kubáčková Mirka Horská
Vladimír Černý MUDr. Žigmund Buranovský
Táňa Radeva Viola Roznerová Petránská Buranovská
Helena Krajčiová Dorota Petránská Oravcová
Ján Jackuliak Igor Oravec
Maroš Kramár Miroslav Petránsky
Roman Luknár Milan Fiala
Barbora Švidraňová Karin Kučerová
Milo Král Erik Halada
Viktória Valúchová Tamara Klasová
Juraj Bača Viktor Fiala
Pavol Sedlačko Matúš
Zuzana Porubjaková Nikola Urbanová
Ondrej Daniš Oliver Mlynár

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Nela Pocisková ako Nina Roznerová (1. až 7. séria) - nežná, milá a úspešná vinárka. Zaľubila sa do Martina Roznera. Nikdy nepoznala svoju matku Máriu, po ktorej pomenovala svoju odrodu. V 1.sérii mala od otca zákaz sa stýkať s Martinom, za ktorého sa vydala. Medzitým bola vydatá za Andrého, ktorý skončil vo väzení za únos a pokus o vraždu Niny. Neskôr chodila s Erikom Haladom, mali mať spolu dieťa, no nakoniec potratila. Teraz je na liečení v Tirolsku, kde sa aj nadobro rozhodla ostať.
 • Juraj Loj ako MUDr. Martin Rozner (všetky série) - mladý a ochotný lekár, ktorý prišiel do Vínneho z Prahy. Zaľúbi sa do Niny. Keď sa ku nemu na chvíľu vrátila Karin, ale preukázalo sa, že bola pornoherečka. Vínnom to zo začiatku nemal ľahké, pracoval ako všeobecný lekár vo firme Víno Roznner-Dolinský. Neskôr išiel do Afriky, z tade sa vrátil s vážnymi zraneniami. Na začiatku 2.série išla po ňom primárka Kernová. Kvôli nej opustil Ninu. V 5.sérii sa oženill s Ninou. Neskôr si po tragickej nehode adoptovali syna Jurka, zistilo sa však, že je to jeho biologický syn. Z Tirolska sa vrátil s Jurkom. Martin sa potom čo ho Nina opustila zamiluje do Rity a rozhodnú sa žiť spolu.
 • Emil Horváth ako Ivan Dolinský (všetky série) - otec Niny, Sláva a Evy. Za socializmu chcel emigrovať na západ. Bol odsúdený na 5 rokov, počas toho zomrela jeho manželka Mária. Vinil z toho Martinovho a Petrovho otca Stanislava, spôsobil mu 2 infarkty a ozajstného vraha bral za najlepšieho priateľa. V 2.sérii sa oženil s Ingrid Horskou má s ňou syna Adamka. V 7.sérii podporil rozpad firmy. Vedie vojnu s Roznerovcami a chce zabrániť vzťahu Martina a Rity.
 • Monika Hilmerová ako Eva Roznerová (všetky série) - vyštudovaná ekonómka, milá a krehká žena ktorá to nemala ľahké. Najskôr sa vydala za vtedy ešte násilníka Roba, s ktorým sú už teraz priatelia, ale doteraz má od neho odstup. Po smrti matky sa jej skončilo detstvo, musela ju nahradiť.. Teraz je šťastná s Petrom. S Robom má 2 dcéry: Lauru a Sabinku.
 • Henrieta Mičkovicová ako Ingrid Horská - (1. až 7. séria) manažérka, zákerná a vypočítavá mrcha. Neustále myslí na peniaze. V 1.série mala byť Ivanovou Priateľkou, aby TS Holding získall pozemky Vína Dolinských. Nakoniec s Ivanou sa vzali a majú syna Adamka, ktorý prevažne bol uňho. Onedlho sa s Ivanom rozviedla. Keď prišiel do kaštieľa Max Zachar, tak sa presťahovala ako jeho asistentka a milenka ku nemu do kaštieľa, ale potom s hysterickým výstupom ju vyhodil. Neskôr sa zaplietla s novým pánom Viného zvaný "Pán Veľký" - Michal Oláh, ktorý zabil jej veľku lásku Tibora Oláha. Po tom, ako Oláh získal pozemky Roznerovcov s Ninou a Adamkom bola v Oláhovom bunkri s bonbami. Na začiatku 5.série bola milenkou a o chvíľu aj asistentkou Karola Kramera, obralaho v 7.sérii o celý majetok, ktorý nakoniec získal jeho osobný sluha Vavrinec Sklenár. Do kaštieľa sa znova vrátila ako veľká pani s developérom nemocníc Milanom Fialom. Teraz podľa rozprávania Milana je členkou jeho skupiny developérov nemocníc. Teraz tuneluje nemocnicu v Poprade.
 • Barbora Švidraňová ako Karin Kučerová - (1. až 5. séria) prišla v prvých epizódach seriál z Prahy ako Martinova priateľka, už boli zasnúbený, ale keď prišla jej mama, zistilo sa, že nafotila akty a s Martinom sa rozišla. Bola pri všetkých pánoch. Chcela sa obohatiť s Naďou na Jurkovi. Spolupracovala s Petránskym, Baxom, Tóthom, Oláhom aj so Simonetom. Jej koniec nebol v seriály spomínaný.
 • Ľuboš Kostelný ako Róbert Riečny - (všetky série) - Evin 1. manžel, Laurin a Sabinkin otec. Bol veľmi agresívny a znásilňoval Evu. Spôsobil traumu aj Laure. Preukázalo sa nakoniec, že je Sabinkin otec. Stalo sa to pri pikniku Evy, Petra, Laury, keď Eva bola sama. Pracoval nakoniec v Tóthovej firme TS Holding ako SBS. Tóth mu poskytoval aliby. Bol nakoniec na 2 roky odsúdený za odsudzenie vína. Keď sa vrátil Eva sa bála. Odsťahoval sa do Viedne, lebo Laura bola na konzervatóriu. Popri Laurinom návrate sa aj on vrátil do Vínneho. Doteaz pracuje u Petra. Snaží sa nepiť alkohol, byť dobrým zamestnancom a otcom.
 • Marek Majeský ako Slavomír Dolinský - (všetky série) - nešikovný a jediný syn Ivana, zo začiatku boli na seba nahnevaný, lebo predal bez otcovho súhlasu 51% firmy Stanislavovi Roznerovi. Neskôr podiel kúpil Ivan a predal TS Hooldingu. Potom sa udobrili. Na začiatku 2. série prehral voľby o post generálneho riaditeľa - vyhral Peter Rozner. Po prehre odišiel na Nový Zéland s Dášou. Po návrate na Slovensko sa vrátil do firmy na 2.najvyššiu pozíciu. Nebol spokojný a odišiel v 5. sérii pracovať ku Karolovi Kramerovi. Neskôr sa asi po 2-3 mesiacoch vrátill do Vína Rozner-Dolinský. Po odkúpení Agátového Hája mal to tam na starosti. Neskôr sa mu už nepáčil, že mu Peter je nadriadený a uskutočnilo sa hlasovanie o rozdelení firmy. Peter s Evou hlasovali za ďalšie spojenie a Ivan so Slávom hlasovali za rozdelenie. Ivan použil Ninin hlas a Dolinský sa odtrhli. Teraz najmä Slávo žije, v tom že Roznerovci sú zlí. Jeho víno dostáva rôzne exkluzívne ceny. Aktuálne plánuje kúpiť všetky vinohrady na Slovensku, no otcovi sa to nepáči.
 • Marián Slovák ako Stanislav Rozner (1. séria) múdry a dobromyseľný otec Martina a Petra. Ivan ho obviňoval, že mu zabil ženu a udal na ŠTB ako agent vinár, o chvíľu si povieme kto to naozaj bol. Prenechal svojmu synovi Petrovi vinice na Morave a vo Vínnom. Vinice na Morave boli nakoniec predané. Ivan mu spôsobil 1.infarkt v prvých dieloch seriálu a potom na konci 1.série, keď mu Ivan odpustil.
 • Jana Oľhová ako Viera Roznerová (všetky série) žena, ktorá to nemala veľmi v živote ľahké. Jej matka zomrela a otec odišiel na more,, tak skončila v detskom domove. Tiež vystupovala v hlavnom spise seriálu ako agentka ŠTB pod menom "agent sirota", začo boli Roznerovci v 4.sérii vydieraný. Otca spoznala po vyše 50 rokoch. Medzičasom boli priateľmi s Ivanom. Teraz sa stará o rodinu a pomerne naštvaná na Dolinských ako sa správajú ku Roznerovcom.
 • Martin Mňahončák ako Peter Rozner (všetky série) sebavedomý otec Jakuba a manžel Evy. Do seriálu prišiel po niekoľkých dieloch. V 1.sérii bol riaditeľom firmy Víno Rozner--Dolinský. Keď sa na začiatku 2.série firmy udobrili stal sa jej riaditeľom. Jeho bývalou manželkou je Dáša, majú spolu syna Jakuba, ktorý sa v 7.sérii ku nemu vrátil. Hlasoval s Evou proti rozpadu fimy. V 5.sérii viezol na letisko Martinových spolužiakov z vysokej školy s ich synom - Viliam, Danka, Jurko. Jurkovi rodičia nehodu neprežil. Po nehode mal problémi s chrbticou a s nohami.
 • Alena Ďuránová ako JUDr. Dáša Roznerová, rod. Samuelisová
 • Ján Jackuliak ako Igor Oravec
 • Maroš Kramár ako Miroslav Petránsky
 • Táňa Radeva ako Viola Petránská
 • Helena Krajčiová ako Dorota Oravcová
 • Richard Labuda ako Jakub Rozner
 • Eva Rysová ako Anna Roznerová
 • Milan Bahúl ako Alexander Tóth (zomrel)
 • Filip Tůma ako André Simonett[1]
 • Laura Hritzová ako Laura Riečna
 • Jakub Lorencovič ako Ďuro Petránsky
 • Ivan Letko ako Zoltán Nagy
 • Vladimír Černý ako MUDr. Žigmund Buranovský
 • Eva Pavlíková ako Salomé Buranovská
 • Ľubomír Roman ako Eugen Baxa (zomrel)
 • Ivana Kubáčková ako Mirka
 • Róbert Halák ako Reni Sobolák
 • Juraj Ďurdiak ako Gérard Simonet (zomrel)
 • Marek Fašiang ako MUDr. Jursa
 • Barbora Žilecká ako sestra Lenka
 • Roman Martinský ako čašník Roman
 • Ivan Nagy ako Váňa Chrobák
 • Karin Haydu ako Alica Roznerová (zomrela)
 • Jan Révai ako Karl

Postavy (2. séria)[upraviť | upraviť zdroj]

Postavy (3. séria)[upraviť | upraviť zdroj]

Postavy (4. séria)[upraviť | upraviť zdroj]

Postavy (5. séria)[upraviť | upraviť zdroj]

Postavy (6. séria)[upraviť | upraviť zdroj]

Postavy (7. séria)[upraviť | upraviť zdroj]

Postavy (8. séria)[upraviť | upraviť zdroj]

Postavy (9. séria)[upraviť | upraviť zdroj]

Vysielanie vo svete[upraviť | upraviť zdroj]

Krajina Názov TV stanica Dátum premiéry
Slovinsko Slovinsko Usodno vino Pop TV 2. september 2015
Maďarsko Maďarsko Bor, mámor, szerelem Story 4 | Story 5 30. máj 2016

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c d e Známy hlas z markizáckych upútavok i reality show ako napríklad Zámena manželiek, Výchova detí...
 2. a b c d e Postavou Erika, seriálové účinkovanie Mila Kráľa rozhodne nekončí | Aktuálne | Kukučka
 3. a b Moderátor Televízie Markíza
 4. a b c Známy hlas TV Markízy. Jeho komentár môžete počuť v mnohých upútavkách a reality show ako napríklad Farma, Rodinné prípady...

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]