Balfourova deklarácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Arthur James Balfour

Balfourova deklarácia (1917) bol neoficiálny otvorený list, ktorý poslal 2. novembra 1917 britský minister zahraničných vecí Lord Arthur James Balfour v mene jeho vlády Lordovi Rothschildovi, ako neoficiálnemu židovskému predstaviteľovi. Tento list je klasifikovaný ako formálne politické stanovisko britskej vlády k vzniku národnej domoviny pre židovský ľud na území Palestíny. Deklarácia nebola prejednávaná v poslaneckej snemovni, ale vojnovým kabinetom na Downing Street 10. Zástupcovia sionistického hnutia toto považovali za prvý krok na vytvorenie židovského štátu v Palestíne.[1]

Slovenské znenie deklarácie[upraviť | upraviť zdroj]

Ministerstvo zahraničia

2. november, 1917

Drahý Lord Rothschild,

Je mi veľkou cťou Vám v mene vlády Jeho Veličenstva oznámiť nasledujúcu deklaráciu, vyjadrujúcu náklonnosť s židovskými sionistickými plánmi, ktoré boli predložené kabinetu na schválenie a odsúhlasené.

Vláda Jeho Veličenstva vzhliada s priazňou na ustanovenie židovskej národnej domoviny v Palestíne a vynaloží všetky prostriedky na dosiahnutie tohoto cieľa za predpokladu, že nebude podniknuté nič, čo by ohrozilo občianske a náboženské práva existujúcich nežidovských skupín obyvateľstva v Palestíne, alebo práva a politický status Židov v ktorejkoľvek inej krajine.

Budem Vám vďačný, keď s obsahom tejto deklarácie oboznámite Sionistickú federáciu.

S úctou

Arthur James Balfour

Originál[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SHEMESH, Jana. List, ktorý vyznel šalamúnsky [online]. Bratislava: denník SME, Ľudia a udalosti, 2. 11. 2007, [cit. 2010-09-25]. Dostupné online.