Preskočiť na obsah

Banán

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Banán pozri Banán (rozlišovacia stránka).
Banány

Banán je žlté podlhovasté ovocie (technicky epigeická bobuľa) a plod banánovníka, ktorý je veľmi žiadanou komoditou produkovanou poľnohospodármi tropických krajín. Banány majú hmotnosť zvyčajne medzi 125 - 200 g, tá je však výrazne závislá od konkrétneho kultivaru. Z tejto váhy asi 80 % predstavuje jedlú časť a zvyšných 20 % pripadá na kožovitú šupku.

Ralstonia solanacearum on a Overripe banana

Vôňa, chuť a konzistencia plodov sú výrazne ovplyvnené teplotou, pri ktorej dozrievajú. Pri nízkych teplotách sivejú a kazia sa. Banány dodávané na trh mierneho pásma (teda aj k nám) sa oberajú tak, že dozrievajú počas prepravy. Zníženie teploty počas tejto doby zvyšuje životnosť plodov, ale ako už bolo spomenuté vyššie, negatívne ovplyvňuje ich kvalitu, preto pri preprave nikdy nie sú chladené pod 13,5 °C. Z tohto dôvodu sa tiež neodporúča ukladať kúpené banány do chladničky.

Banány rastú vo visiacich zoskupeniach, od niekoľkých, po mnoho kusoch vo vrstve (zvanej tiež ruka) v mnohovrstvovom zväzku. Celok visiacich zoskupení sa nazýva kmeň.

V roku 2002 sa celosvetovo predalo viac ako 12 miliónov ton banánov. Štáty Ekvádor, Kostarika, Kolumbia a Filipíny exportovali každý viac než 1 milión ton banánov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Banán, resp. rastlina banánovník, bol domestikovaný v juhovýchodnej Ázii (kde rastú botanické druhy banánovníka) a podľa archeologických nálezov to mohlo byť pravdepodobne na území dnešnej Papuy-Novej Guinei, a to možno už 8000 rokov pred naším letopočtom. Prvá známa písomná zmienka o banánoch je v budhistických textoch z rokov okolo 300 pred Kr. Alexander Veľký objavil chuť banánu v údoliach Indie v roku 327 pred Kr. Prvý známy organizovaný banánový sad sa objavil v Číne v roku 200. V roku 650 islamskí dobyvatelia priniesli banán do Palestíny. Arabskí kupci rozšírili banány po väčšine územia Afriky.

V roku 1502 portugalskí kolonialisti vybudovali prvé banánové sady v Karibiku a v strednej Amerike.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Banán
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Banán