Band Aid

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Band Aid bola charitatívna superskupina, v ktorej účinkovali hlavne americkí, britskí a írski hudobníci.[1][2][3] Tento projekt založili v roku 1984 Bob Geldof (The Boomtown Rats) a Midge Ure (člen Ultravox).

Pôvodní Band Aid[upraviť | upraviť zdroj]

Chronológia roku 1984[upraviť | upraviť zdroj]

Superskupinu založil Bob Geldof, člen a spevák írskej New wave/ post-punkovej kapely The Boomtown Rats. Jeho pozornosť v rokoch 1983-85 zaujali správy stanice BBC o zúfalej situácii v afrických krajinách, hlavne na záberoch obyvateľov v hladomorom postihnutej Etiópii. Mal myšlienku využiť popularitu a vplyv osobností hudobného priemyslu na mobilizáciu verejnosti na získanie materiálnej pomoci týmto krajinám. Pôvodnú superskupinu účinkujúcich, ktorá sa na jeho podnet sformovala, tvorilo štyridsať umelcov. Názov skupiny („band aid“ = „náplasť“) vychádzal z potreby vystihnúť jej funkciu pomoci raneným a trpiacim. Jeho myšlienkou nebolo získať pomoc Afrike len od občanov Spojeného kráľovstva, zainteresovaním svetových hviezd získal potenciál pomoci od sympatizantov a fanúšikov z celého sveta.

Základným jednoduchým zámerom projektu bolo pre vianočný trh v tomto roku nahrať skladbu „Do They Know It's Christmas?“, ktorá by bola určená na to, aby sa výťažok z jej predaja využil na boj proti chudobe v hladujúcej Etiópii. Video ako aj situácia v tejto krajine dávali spolu šokujúci kontrast medzi týmito dvoma svetmi. Text piesne opisoval krajinu, kde nikdy nič nerastie, nepoznajú dážď ani vodu v riekach: „Vedia oni vlastne, že sú to Vianoce?“... („Do They Know It's Christmas?“).

Sentiment vianočných sviatkov, vianočného trhu v podaní populárnych hviezd bol dobrým motivátorom na vytvorenie charitatívnej zbierky. Dňa 25. novembra 1984 bola táto nahrávka v štúdiu Sarm West Studios (Notting Hill, Londýn) zrealizovaná a o päť dní nato už bola k dispozícii na britskom hudobnom trhu.[4][5] Producentom tohto nahrávania bol Midge Ure a 12" verziu zmixoval Trevor Horn. Vydaný singel prekonal očakávania svojich producentov tým, že sa hneď stal absolútnou jednotkou rebríčka vianočných pesničiek. Aj jeho ďalšie dve reedície sa dostali na vrcholy rebríčka a priniesli zisky pre charitatívny účet.

Zúčastnení[upraviť | upraviť zdroj]

Hudobníci[upraviť | upraviť zdroj]

Účinkujúci[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodná zostava Band Aid:[6]

Spolu vystúpili tiež aj:

Band-Aid II[upraviť | upraviť zdroj]

Band Aid II - Do They Know It's Christmas bola druhá časť projektu nahrávky, ktorá bola v producentskej spolupráci producentov Mikeho Stocka, MattMatt Aitken Aitkena a Peta Watermana, známych aj ako značka: Stock Aitken Waterman, zrealizovaná na Vianoce roku 1989. Jediní pôvodní umelci, z Band Aid, ktorí boli zainteresovaní do tohto projektu boli Sara Dallin a Keren Woodward zo zoskupenia Bananarama. Zapájaním ďalších vtedy najpopulárnejších celebrít šoubiznisu do organizovania zbierky na pomoc hladujúcim, spolu s Vianočnou atmosférou a zábermi hladujúcich/ umierajúcich obyvateľov afrického kontinentu sa dosiahol patričný efekt na napĺňanie konta pomoci týmto zúfalým ľudským osudom.[7]

Zúčastnení[upraviť | upraviť zdroj]

Hudobníci[upraviť | upraviť zdroj]

Účinkujúci[upraviť | upraviť zdroj]

Zostava účinkujúcich v projekte Band Aid II (abecedné poradie):

Band Aid 20[upraviť | upraviť zdroj]

Band Aid 20 bola ďalšia z častí projektu Band Aid, ktorá bola zrealizovaná v roku 2004. Členovia tejto verzie superskupiny, ktorými boli Daniel Bedingfield, Justin Hawkins of The Darkness, Chris Martin z kapely Coldplay, Bono z U2 a Paul McCartney, nahrali ďalšiu verziu skladby „Do They Know It's Christmas?“. Nahrávanie sa konalo 14. novembra 2004 a singel vyšiel v tom istom mesiaci. Projekt mal vytvoriť finančnú pomoc pre Darfur, ktorý je západným regiónom v Sudáne. Singel sa stal jednou z najpredávanejších britských nahrávok roku 2004, ako aj Vianočnou skladbou roka. [8]

Zo strany kritiky sa táto verzia stretla so zmiešanou odozvou: Spoločnosť BBC sa pozastavovala nad tým, že talenty nových spevákov dosť nešťastne a anonymne zapadli do šablóny piesne z osemdesiatych rokov.[9] Denník The Guardian naproti tomu kladne hodnotil hlavne výkon speváčok.[10]

Zúčastnení[upraviť | upraviť zdroj]

Organizácia a produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Hudobníci[upraviť | upraviť zdroj]

Účinkujúci[upraviť | upraviť zdroj]

Príbuzné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt Band Aid bol inšpiráciou pre ďalšie silné charitatívne akcie akou bol napríklad americký We Are the World organizovaný superskupinou USA for Africa, v Latinskej Amerike to bola akcia Cantaré Cantarás od Project Hermanos, v Nemecku Nackt im Wind od Band für Afrika, Francúzi mali projekt Ethiopie organizovaný Chanteurs Sans Frontiere, v Kanade to boli Tears Are Not Enough od Northern Lights a mnoho iných.

Pre platformy Commodore 64 and ZX Spectrum bola v svojej dobe vydaná kompilácia počítačových hier, ktoré mali názov Soft Aid. Každá z nich mala svoj vlastný výber hier od rôznych vydavateľov: na obidvoch boli reprezentované Elite Systems, Ocean Software, Quicksilva a Virgin. Kazeta obsahovala aj nahrávku singlu „Do They Know It's Christmas?“[11][12]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Sir Bob Geldof on tour ITV.com. Retrieved 15 September 2011
 2. Looking Back At Live Aid, 25 Years Later MTV. Retrieved 15 December 2011
 3. Bob Geldof The Guardian. Retrieved 15 September 2011
 4. The 20th anniversary of Band Aid BBC. Retrieved 15 December 2011
 5. Billboard 8 Dec 1984 Billboard. Retrieved 15 December 2011
 6. Band Aid - Do They Know It's Christmas (Extended Version Video)
 7. Video: Band Aid II - Do They Know It's Christmas
 8. everyhit.com: Band Aid 20 - „Do They Know It's Christmas?“: Recorded on Sunday 14th November 2004, the single became the biggest seller of the year as well as the Christmas Number 1.
 9. CHAMBERLAIN, Darryl. Band Aid 20's low-key style. BBC News, 2004-11-18. Dostupné online [cit. 2010-02-11]. (English)
 10. DAVIES, Laura Lee. 20 years on, and girl power drives Bob's Band Aid line-up. The Guardian, 2004-11-21. Dostupné online [cit. 2010-02-11]. (English)
 11. Soft Aid [online]. World of Spectrum, [cit. 2012-05-02]. Dostupné online.
 12. Archive - Magazine viewer [online]. World of Spectrum, [cit. 2012-05-02]. Dostupné online.