Barbara Stanwyck

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Barbara Stanwyck
Celé menoRuby Catherine Stevens
Narodenie 16. júl 1907
Brooklyn, New York, USA
Úmrtie20. január 1990 (82 rokov)
Santa Monica, Kalifornia, USA
Povolanieamerická herečka, tanečnica a modelka
Roky pôsobenia1922 – 1986
ManželFrank Fay (1928 - r.1935)
Robert Taylor (1939 - r.1952)
Deti1

Ruby Catherine Stevens (* 16. júl 1907, Brooklyn, New York, USA – † 20. januára 1990, Santa Monica, Kalifornia, USA) známa ako Barbara Stanwyck bola americká herečka, tanečníčka a modelka.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Barbara Stanwyck sa narodila ako Ruby Catherine Stevens, v mestskej časti Brooklyn v meste New York. Jej matka sa prisťahovala do Spojených štátov z Kanady a jej otec bol pôvodom Američan. Mala štyroch súrodencov. Keď mala Stanwycková dva roky, jej vtedy tehotná matka zahynula, keď ju miestny opilec vystrčil z električky. Keď mala štyri roky, ju aj so súrodencami opustil otec a Stanwycková vyrastala u pestúnov. Navštevovala Erasmus Hall High School.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1926 začala používať pseudonym Barbara Stanwyck, ku ktorému prišla tak, že uvidela plagát k hre "Barbara Frietchie", ktorú hrala Jane Stanwyck. Táto kombinácia mien (Barbara a Stanwyck) sa jej natoľko zapáčila, že si toto umelecké meno prisvojila.

Jej prvým filmom bol film The Locked Door v roku 1929. Režisér Frank Capra, si aj napriek predošlým neúspešným filmom vybral Stanwyckovú do svojho filmu Ladies of Leisure z roku 1930.

V roku 1937 Stella Dallas, získala svoju prvú nomináciu na Academy Awards, za hlavnú ženskú úlohu. Za svoj herecký výkon bola pozitívne ohodnotená. V roku 1939 bola zvažovaná na postavu Scarlett O'Har vo filme Gone with the Wind.

V roku 1941 si zahrala v romantickej komédii The Lady Eve po boku herca Henryho Fondu. Filmový kritik David Thomson opísal herecký výkon Stanwyckovej ako najlepší výkon herečky v romantickej komédií. Film The Lady Eve patrí medzi 100 najlepších filmov všetkých čias v zoznamoch Time and Entertainment Weekly. V rovnakom roku hrala tiež po boku Henryho Fondu vo filme You Belong to Me. Tiež si zahrala vo filme Ball of Fire, kde za svoj herecký výkon získala svoju druhú nomináciu na Academy Awards.

V roku 1944 bola obsadená do hlavnej ženskej úlohy vo filme Double Indemnity. Za svoj herecký výkon si zaslúžila tretiu nomináciu na Academy Awards, v rovnakej kategórii. Jej herecký výkon bol veľmi pozitívne ohodnotený a veľa ľudí tiež vyjadrilo svoju nespokojnosť s tým, že Stanwycková nezískala Oscara.

V roku 1945 bola zvažovaná do úlohy Mildred Pierce, v rovnomennom filme, ktorú neskôr získala Joan Crawford. Namiesto toho stvárnila novinárku v romantickej komédii Christmas in Connecticut, ktorá žije svoj fiktívny život ktorý sa jej zmení po tom, ako spozná muža svojich snov. O rok neskôr si zahrala v dráme The Strange Love of Martha Ivers po boku Kirka Douglasa. Jej herecký výkon bol kritikmi označený ako neprekonateľný.

V roku 1948 si zahrala po boku herca Burta Lancastera, vo filme Sorry, Wrong Number, za ktorú získala svoju štvrtú nomináciu na Academy Awards.

V 50. rokoch 20. storočia sa objavila ešte v niekoľkých úspešných filmoch, ale neskôr sa začala zaujímať aj o televízne programy a seriály. V roku 1958 hosťovala v seriáli „Trail to Nowhere“. V roku 1961, mala vlastnú show, s názvom The Barbara Stanwyck Show ktorá síce nebola veľmi úspešnou, ale Stanwycková za ňu získala jednu cenu Emmy.

V roku 1960 získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

V rokoch 19651969, hrala vo westernovom seriáli The Big Valley, ktorý z nej urobil jednu z najpopulárnejších seriálových herečiek a tiež získala dve ocenenia Emmy (1961, 1966).

V roku 1981 získala od Asociácie filmových kritikov v Los Angeles ocenenie za Celoživotné dielo. V rovnakom roku bola tiež ocenená cenou Čestného Oscara, ktorú jej pridelila Academy Awards.

V roku 1983, hrala v televíznom programe The Thorn Birds, kde za svoju filmovú rolu bola ocenená cenou Emmy.

Dlhoročná filmová kritička Pauline Kael, obdivovala prirodzený herecký výkon Stanwyckovej. Niekoľko herečiek (napr. Sally Field, Virginia Marsden) sa niekoľko krát vyjadrili, že Stanwycková je ich obľúbenou herečkou.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Barbara Stanwyck s jej druhým manželom Robertom Taylorom v roku 1941

Jej prvým mužom bol herec Frank Fay, s ktorým sa rozišli v roku 1935, kvôli agresívnemu správaniu Faya. Spoločne s ním si tiež v decembri 1932 adoptovali syna Anthonyho.

V roku 1939 sa vydala za vtedy začínajúceho herca Roberta Taylora. Spoločne vlastnili veľký ranč a dom v časti Mandeville Canyon v Brentwoode v Los Angeles. V roku 1950 sa vzájomne dohodla s Taylorom, že sa rozídu. Taylor sa pokúsil žiť mimo Hollywoodu. Po rozvode zostali v priateľskom styku a spoločne účinkovali vo filme The Night Walker z roku 1964. V roku 1944 bola podľa vládneho záznamu najlepšie platenou ženou Ameriky.

V roku 1981 bola zobudená uprostred noci, vo svojom dome v Beverly Hills, kde ju lúpežník zasiahol baterkou do hlavy a následne ju potom okradol.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Stanwycková zomrela 20. januára 1990, vo veku 82 rokov, na kongestívne zlyhanie srdca a chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP) v zdravotnom stredisku Saint John v Santa Monice v Kalifornii. Na jej žiadosť na nekonal pohreb a jej želaním bolo, aby jej popol bol rozptýlený z vrtuľníka nad Lone Pine v Kalifornii, kde natočila svoje prvé filmy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Barbara Stanwyck na anglickej Wikipédii.