Belgický ovčiak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Belgický ovčiak
Belgian Groenendael 600.jpg
Belgický ovčiak Groenendael
Krajina pôvodu Belgicko
FCI kód 1/1/315
Štandardy AKC, ANKC, CKC, FCI, KC (UK), NZKC, UKC
Výška 56 - 62 cm (suky)
60 - 66 cm (psy)
Hmotnosť štandard neuvádza kg
Pôvodné určenie pastiersky a strážny pes
Terajšie určenie pastiersky, služobný a pracovný pes
Názov v krajine pôvodu
Synonymá Chien de Berger Belge, Belgian Shepherd Dog, Belgian Sheepdog, slangovo: Maliňák (BO Malinois)
Zaužívaná skratka BO
Zoznam psích plemien
Black Paw.svg Psí portál

Belgický ovčiak je ovčiarske plemeno, príbuzné nemeckému ovčiakovi a iným stredo a servero-európskym ovčiarskym plemenám. Vyskytuje sa v štyroch exteriérovo pomerne odlišných variantoch: Groenendael, Laekenois, Malinois a Tervueren. FCI uznáva len jedno plemeno, t. j. belgický ovčiak so štyrmi uvedenými variantmi. V niektorých štátoch, ktoré nie sú združené v FCI, napr. v USA sa uznáva každý z uvedených plemenných variantov ako samostatné plemeno.

Belgický ovčiak je vynikajúce pastierske plemeno, v súčasnosti sa intenzívne využíva aj ako služobné plemeno (na policajné a vojenské účely) a na výcvik obrany.

Celkový vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Belgický ovčiak vo všetkých variantoch je harmonicky stavaný pes strednej až väčšej veľkosti, odolný a zvyknutý na život pod holým nebom. Vzhľadom na to, že bol vyšľachtený v Belgicku, je schopný odolávať všetkým vrtochom počasia. Harmónia proporcií a hrdé držanie hlavy dávajú belgickému ovčiakovi vzhľad elegantnej robustnosti. Varianty Tervueren a Groenendael sú dlhosrsté, s krásnou splývavou srsťou, bohatou hlavne v oblasti hlavy, krku a hrude. Majú ušľachtilý vzhľad, ich srsť však vyžaduje starostlivosť. Variant Malinois je krátkosrstý so športovým vzhľadom. Variant Laekenois (hrubosrstá) má tvrdú odolnú srsť, ktorá psa chráni pred každým počasím a druhom prostredia.

Povaha a pracovné upotrebenie[upraviť | upraviť zdroj]

Belgický ovčiak je inteligentný a učenlivý pes. Okrem výborných pastierskych schopností, na ktoré bol pôvodne vyšľachtený, je aj výborným strážcom pána a jeho majetku. Ak je to potrebné, bez váhania účinne bráni svojho pána. V súčasnosti je obľúbený v služobných prácach u polície, vojska a súkromných bezpečnostných služieb, ale aj v športovej kynológii. Okrem obrany je používaný aj v psích športoch, napr. v agility. Je ostražitý a pozorný.

Výstavy[upraviť | upraviť zdroj]

Belgický ovčiak sa vystavuje v rámci skupiny FCI 2. Belgický ovčiak musí byť v kruhu disciplinovaný ako sa patrí na pracovného psa. Prejav agresivity voči rozhodcovi sa trestá vylúčením z posudzovania.

Pri plemene sa otvára i pracovná trieda. Pre zaradenie do triedy pracovnej sa uznávajú skúšky IPO (aspoň IPO1) alebo SVV (aspoň SVV1).

Varianty plemena sa na celoštátnych, národných, klubových, špeciálnych i medzinárodných výstavách na Slovensku posudzujú osobitne.

Pozor: Podľa výstavného poriadku SKJ je zakázaný tzv. doublehanding. Čiže upútavanie pozornosti psa druhou osobou mimo kruhu. Doublehandling je u vystavovateľov pracovných plemien obľúbená pomôcka, avšak treba si uvedomiť ako negatívne vplýva na ostatných prítomných vystavovateľov a ich psov.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Webstránka klubu chovateľov plemena Belgický ovčiak
  • Plemenný štandard podľa FCI