Preskočiť na obsah

Berliner FC Dynamo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Berliner FC Dynamo
Celý názovBerliner Fussball Club Dynamo e. V.
PrezývkaVínovočervenobieli
Založený1966
ŠtadiónFriedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark, Berlín
Kapacita19 708
PredsedaNemecko Norbert Uhlig
TrénerNemecko René Rydlewicz
LigaRegionalliga Nordost (IV)
2022/236. miesto
Domáce farby
Hosťovské farby

Berliner FC Dynamo, celým menom Berliner Fussball Club Dynamo e. V., alebo skrátene BFC Dynamo je futbalový klub z nemeckého mesta Berlín. BFC Dynamo bolo založené 15. januára 1966. Jedná sa o najúspešnejší východonemecký futbalový klub, ktorý vyhral desať ligových titulov. V súčasnosti hrá štvrtú najvyššiu nemeckú futbalovú súťaž Regionalliga Nordost.

Prvé športové združenie, ktoré sa dá pokladať za predchodcu súčasného klubu, bolo založené už v roku 1949 pod menom Sportgemeinde Deutsche Volkspolizei Berlin. V roku 1953 prevzal klub miesto tímu SC Volkspolizei Potsdam v druhej najvyššej súťaži. Neskôr sa oba kluby spojili a vytvorili nový klub SG Dynamo Berlin. Novému tímu sa však nedarilo podľa očakávaní, dokonca vypadol aj z druhej ligy. Z tohto dôvodu vedenie tajnej polície rozhodlo, že členovia úspešného tímu Dynamo Dresden sa presunú z Drážďan do Berlína a pokúsia sa tak vytvoriť konkurencieschopný tím. Oba kluby boli napojené na východonemeckú políciu, takže podobné rozhodnutie nebolo žiadnym problémom. Prvé úspechy prišli na prelome 50tych a 60tych rokov, kedy Dynamo Berlín skončilo niekoľkokrát v prvej trojke prvej ligy a vyhralo tiež národný pohár v roku 1959. Väčšie úspechy sa však nedostavili, klub sa pohyboval na spodných miestach ligovej tabuľky a v roku 1967 dokonca zostúpil.

Nový začiatok

[upraviť | upraviť zdroj]

15. januára 1966 bol klub znovuzaložený (zreformovaný) pod názvom Berliner Fußballclub Dynamo, v skratke BFC Dynamo. BFC Dynamo sa vrátilo do najvyššej súťaže. Napriek podpore tajnej polície a jej šéfa Ericha Mielkeho sa klubu nedarilo podľa predstáv. Nasledujúcej dekáde futbalu v krajine vládli tímy Dynamo Dresden a 1. FC Magdeburg. Erich Mielke bol však presvedčený, že lige by mal dominovať tím z hlavného mesta a tým začala masívna podpora BFC Dynamo zo strany tajnej polície. Začalo dochádzať k ovplyvňovaniu zápasov a manipulácií v prospech tímu z hlavného mesta. Tým začala najúspešnejšia éra BFC Dynamo, ktoré od roku 1979 do 1988 vyhralo desať titulov v rade. V európskych pohároch však výraznejší úspech nedosiahlo. Spôsob, akým BFC Dynamo vyhrávalo ligu však mnohým ľuďom v krajine prekážalo a klub sa tak stal veľmi nepopulárnym.

Pád režimu a zostup z pozícií

[upraviť | upraviť zdroj]

Po zjednotení Nemecka bol klub premenovaný na FC Berlin v snahe dištancovať sa od svojho komunistického odkazu. Bez podpory tajnej polície v poslednej sezóne východonemeckej ligy skončil FC Berlin na 11. mieste a v nasledujúcom ročníku tak musel hrať až tretiu najvyššiu (západo) nemeckú súťaž. V sezóne 1991/92 sa síce klubu podarilo vyhrať svoju časť tretej ligy, no nakoniec sa mu do 2. Bundesligy nepodarilo cez play-off postúpiť. 90te roky tak klub strávil v tretej najvyššej súťaži. V roku 1999 sa klub vrátil späť k svojmu pôvodnému názvu BFC Dynamo. V sezóne 1999/00 však klub vypadol do štvrtej ligy, neskôr dokonca až do piatej ligy, kde hral až do sezóny 2013/14, kedy sa mu podarilo postúpiť opäť do štvrtej ligy, kde hrá do súčasnosti. V sezóne 2016/17 štvrtej ligy obsadilo BFC Dynamo až 15. miesto.

BFC Dynamo využívalo dlhé roky ako svoj štadión Sportforum Hohenschönhausen s kapacitou 10 tisíc miest. Európske poháre však BFC Dynamo hrávalo na Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark. Stálym klubovým štadiónom sa tento stal v roku 2014 po postupe do štvrtej ligy. Súčasná kapacita štadiónu je 19 708 miest.

Rivalita a fanúšikovia

[upraviť | upraviť zdroj]

Napriek komunistickej minulosti klubu sú ultras fanúšikovia BFC Dynamo známi skôr svojimi krajne pravicovými názormi. Od 70tych rokov bol klub známy najväčším počtom futbalových chuligánov v celej krajine. Rivalita panuje najmä s fanúšikmi Dynamo Dresden, 1. FC Union Berlin a inými východonemeckými klubmi.

Farby a znak klubu

[upraviť | upraviť zdroj]

Podobne, ako iné športové kluby nesúce meno Dynamo v NDR, aj BFC Dynamo malo vo svojom znaku písmeno D na červenom podklade. Po páde komunizmu prišlo k zmene názvu klubu na FC Berlin a tým aj zmene loga, červená farba však zostala. Po zostupoch klubu do nižších súťaží však licenciu na staré logo BFC Dynama získala súkromná osoba a klub sa po návrate k pôvodnému názvu nemohol vrátiť k pôvodnému logu. Napriek snahám o návrat k pôvodnému logu aspoň v čiastočne modifikovanej podobe však BFC Dynamo prijalo radšej nové logo, kde veľké písmeno D nahradil medveď z erbu mesta Berlín. Tradičné vínovočervenobiele farby si však klub ponechal.

Názvy klubu

[upraviť | upraviť zdroj]
  • 1954 – SC Dynamo Berlin (Sportclub Dynamo Berlin)
  • 1966 – BFC Dynamo (Berliner Fussball Club Dynamo)
  • 1990 – FC Berlin (Fussball Club Berlin)
  • 1999 – BFC Dynamo (Berliner Fussball Club Dynamo)

Športové úspechy

[upraviť | upraviť zdroj]

Východonemecká liga: 10

Východonemecká 2. liga: 1

Východonemecký pohár: 2

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Berliner FC Dynamo na anglickej Wikipédii.