Bermudský trojuholník

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poloha Bermudského Trojuholníka

Bermudský trojuholník je oblasť v Atlantickom oceáne medzi Bermudami, Portorikom a Floridou, v ktorej pre dodnes neobjasnené príčiny dochádza k leteckým a lodným nešťastiam, k záhadným zmiznutiam lodí či lietadiel.

Štúdie[upraviť | upraviť zdroj]

Určitá skupina odborníkov zaoberajúcich sa fenoménom bermudského trojuholníka tvrdí, že v skutočnosti o žiadnu záhadu nejde. Podľa tohto tvrdenia sa všetky uvádzané javy dajú vysvetliť prirodzeným spôsobom a vyplývajú napríklad z nasledujúcich skutočností:

  • Oblasť bermudského trojuholníka je dopravne mimoriadne frekventovaná, vedie tu veľké množstvo lodných dopravných trás, prelieta cez ňu množstvo dopravných i súkromných lietadiel a je preto zákonité, že tu dochádza aj k celkovo väčšiemu výskytu havárií a stroskotania.
  • Uvedená oblasť sa vyznačuje vysokým výskytom hurikánov a tornád a súčasne sa na styku Golfského prúdu s oceánskou vodou vyskytuje rad anomálnych javov spojený s kontaktom vodných más s výrazne odlišnou teplotou a salinite – hmly, vzdušné turbulencie a pod.
  • Hĺbka mora vo veľkej časti tejto oblasti dosahuje viac ako 6000 metrov, a je preto veľmi ťažké nájsť vrak stroskotanej lode alebo zvyšky zmiznutého lietadla. Ide tu predovšetkým o Sargasové more (známe ako miesto trenia úhorov), ktoré sa vyznačuje stojatou vodou s veľkými plochami pokrytými morskými riasami a chaluhami, ktoré sťažujú plavbu predovšetkým malým lodiam.
  • V ďalšej časti tejto oblasti je podmorský terén naopak veľmi členitý, vedľa ostrovov sa vyskytujú hlboké morské priekopy a podmorské vápencové útvary. Predovšetkým podmorské jaskyne a dlhé tunely sa v čase prílivu a odlivu stávajú príčinami vzniku veľkých vírov a vĺn, ktoré môžu potopiť alebo poškodiť malé plavidlo.
  • Zvýšený záujem verejnosti zákonite priťahuje senzáciechtivých novinárov i osoby, ktoré v snahe o vlastné zviditeľnenie poskytujú falošné alebo skreslené údaje.

Zmiznutie lode Marine Sulphur Queen[upraviť | upraviť zdroj]

Nákladná loď SS Marine Sulphur Queen

Nákladná loď Marine Sulphur Queen s dĺžkou 142 metrov s nákladom 15 ton roztavenej síry zmizla bez stopy začiatkom februára roka 1963, pri ceste z BeaumontuTexase do Norfolku vo Virginii. Na palube lode bola v čase zmiznutia posádka 39 mužov. Nebol zaznamenaný žiadny pokus o rádiové volanie o pomoc.

Pátranie pobrežnej hliadky skončilo bezvýsledne, neboli objavené ani zvyšky po lodi alebo niekoho z členov posádky. Ako predpokladaná príčina zmiznutia je uvádzaný napr. výbuch nákladu síry, únos Kubáncami, otrava posádky plynmi z roztavenej síry alebo rozlomenie trupu lode. Za najpravdepodobnejšie vysvetlenie udalosti sa pokladá búrka.

Pozostalí po obetiach neskôr spoločnosť prevádzkujúcu loď žalovali; súd rozhodol v ich prospech s tým, že loď bola v dezolátnom stave.

Fantastické teórie[upraviť | upraviť zdroj]

V priebehu rokov vznikli viaceré teórie, vysvetľujúce príčiny záhad v oblasti bermudského trojuholníka.

Zvýšený magnetizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Po rôznych meraniach magnetizmu v oblasti bolo zistené, že jeho hladina je na niektorých miestach pomerne vysoká. Zvýšený magnetizmus ovplyvňuje fungovanie elektroniky a kompasov (strelka neukazuje severný magnetický pól alebo sa otáča), čo by vysvetľovalo prečo tu lode často blúdia. Taktiež aj počas silných búrok tu vyvolávajú blesky. Po týchto zisteniach sa začali objavovať rôzne teórie o tom, že ešte v dávnej minulosti tu spadla kométa, ktorá vyvolala zvýšenie magnetizmu. Iné, fantastické teórie, hovoria dokonca až o tom, že silný magnetizmus strhne lode a lietadlá hlboko pod hladinu a posádku roztrhá.

Skeptické[upraviť | upraviť zdroj]

Preštudovaním štatistiky sa dospelo k názoru, že v bermudskom trojuholníku sa v pomere k počtu plavieb nepotápa prakticky o nič viac lodí ako v iných moriach[1]. Okrem toho v tejto oblasti býva more nepokojné a často sa tu vyskytujú búrky. Výrazný vplyv na náhle zmeny počasia má aj Golfský prúd, ktorý zmiešava teplú a studenú vodu, čím vznikajú veľké a husté hmly, vzdušné turbulencie a podobne. Dno na týchto miestach je veľmi hlboké (napríklad priekopa Puerto Rico Trench je hlboká až 8229 metrov) a členité. Preto tu vznikajú časté vodné víry a hľadať vraky v takejto hĺbke je obtiažne.

Bubliny metánu likvidujú vztlak[upraviť | upraviť zdroj]

Na morskom dne sa uvoľňuje metán a stúpa postupne sa zväčšujúcich bublinách na hladinu. Loď stratí vztlak a potopí sa. Pri lietadlách je to podobné. Keď letí lietadlo nad morom a nikde nie je zem je ťažké zistiť skutočnú výšku bez prístrojov. Takže keď lietadlo obklopí bublina metánu (metán má menšiu hustotu ako vzduch) prístroje na určovanie výšky nefungujú správne a ukazujú že lietadlo je oveľa vyššie ako by malo byť, tak pilot zíde nižšie, a tým je vysoká pravdepodobnosť, že narazí do hladiny oceánu. Metán môže tiež spôsobiť zlyhanie motorov lietadla.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bermudský trojúhelník na českej Wikipédii.

  1. Zdeněk Kukal, Záhada bermudského trojúhelníku (Fantazie a skutečnost), Vydavateľstvo Horizont, 1985

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.