Bernadotte

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bernadotte

Erb rodu Bernadotte
Materská dynastiaŠvédsko, do roku 1905 i Nórsko
TitulyŠvédsky kráľ
ZakladateľJean-Baptiste Jules Bernadotte
Rok založenia
dynastie
1818
Posledný panovníkKarol XVI. Gustáv
Súčasná hlava dynastieKarol XVI. Gustáv

Bernadotte je pôvodom francúzsky šľachtický rod, ktorý v roku 1818 zasadol na švédsky a nórsky kráľovský trón a vo Švédsku panuje dodnes.

Jean-Baptiste Jules Bernadotte sa narodil 26. januára 1763 v Pau ako štvrté z piatich detí Henriho Bernadotta (možno krajčíra alebo pisára) a Jeanne de Saint-Jean. Pôvodne slúžil v kráľovskej armáde, ale po revolúcii roku 1789 sa stal členom armády nového Francúzska. Roku 1794 bol menovaný generálom. Pri ťažení do Talianska vybojoval niekoľko významných víťazstiev. Koncom 70. rokov 18. storočia pôsobil ako veľvyslanec vo Viedni, roku 1799 (júl-september) bol francúzskym ministrom vojny. Z tých čias pochádza prvý veľký konflikt s Napoleonom, ktorý svojvoľne opustil francúzsku armádu v Egypte a tajne sa vrátil do Francúzska. Bernadotte ho podľa vojenských pravidiel za dezerciu mohol nechať popraviť.

Jean-Baptiste Bernadotte, maršal Francúzskej cisárskej armády, bol vybraný ako následník Karola XIII. z dynastie Oldenburgovcov. Karol XIII. sa po smrti svojho syna Karola Adolfa stal posledným príslušníkom kráľovskej vetvy rodu.

Bernadotte oponoval Napoleonovi. Tento negatívny vzťah mal podľa niektorých prameňov korene v skutočnosti, že Bernadottova manželka Désirée Claryová, dcéra obchodníka s hodvábom z Marseille, bola skôr (v rokoch 1794-1796) s Napoleonom zasnúbená (jej sestra Júlia sa vydala za Napoleonovho brata Jozefa).

Bernadotte, jakobínsky revolucionár (ktorý vraj na hrudi niesol tetovanie „Smrť kráľom“), sa iróniou osudu stal neskôr švédskym kráľom. Po celý život nenapodobiteľne kombinoval politickú fantáziu so štátnickým rozumom. Krátko pred svojou smrťou prehlásil: „Nikto nespravil takú kariéru ako ja“.[chýba zdroj]

V roku 1814 bolo Nórsko pripojené k Švédsku, a tak vznikla Švédskom riadená únia s Nórskom. Králi Švédska tak boli i kráľmi Nórska. Táto únia sa rozpadla v roku 1905 a Nórsko sa stalo samostatným štátom s vlastným kráľom.

Králi Švédsko-nórskej personálnej únie z rodu Bernadotte[upraviť | upraviť zdroj]

Králi Švédska z rodu Bernadotte[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bernadotte na českej Wikipédii.