Bernard Francis Law

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Bernard Francis Law
americký rímskokatolícky kardinál

Narodenie 4. november 1931 (83 rokov)
Torreon, Mexiko
Coat of arms of Bernard Francis Law.svg

Bernard Francis Law (* 4. november 1931, Torreon, Mexiko) je americký rímskokatolícky kardinál.

Lawov otec pôsobil ako plukovník letectva v Mexiku. Bernard Law študoval na Harvarde dejiny stredoveku, neskôr v seminári sv. Jozefa v Los Angeles a na nižšej vysokej škole Josephinum vo Worthingtone (štát Ohio). Za kňaza ho vysvätili 21. mája 1961 a pridelili ho do diecézy Natchez-Jackson, kde sa stal šéfredaktorom diecéznych novín a zaoberal sa ekonomickými záležitosťami kúrie. V decembri 1968 dostal čestný titul monsignore.

Biskupom Spingfiels-Cape Girardeau sa stal 22. októbra 1973, biskupské svätenie prijal 5. decembra 1973 z rúk svojho dovtedajšieho nadriadeného, biskupa diecézy Natchez-Jackson Josepha Bernarda Bruninniho. V januári 1984 bol vymenovaný za arcibiskupa v Bostone. Pápež Ján Pavol II. ho 25. mája 1985 vymenoval za kardinála-kňaza a jeho titulárnym kostolom sa stal kostol S. Susanna.

Kardinál Law sa zúčastnil na zasadaní biskupských synod vo Vatikáne, v ich rámci aj na synode venovanej cirkvi v Amerike (november-december 1997). Reprezentoval pápeža ako jeho zvláštny vyslanec okrem iného na eucharistickom kongrese krajín Karibiku v Port of Spain (Trinidad a Tobago, apríl 1997).

Ako arcibiskup bostonskej arcidiecézy pôsobil do 13. decembra 2002. Obvinili ho však zo zakrývania pohlavného zneužívania detí kňazmi v tejto diecéze, čím okrem straty mravného kreditu cirkvi v USA zapríčinil finančnú krízu diecézy. Bol nadriadeným Paula Shanleyho a Johna Geoghana, dvoch kňazov obvinených z pohlavného zneužívania detí.

Pod tlakom verejnej mienky sa Law v decembri 2002 vzdal vedenia arcidiecézy a pôsobil potom ako kaplán ženského kláštora v Clintonu (štát Maryland).

V máji 2004 sa stal arcikňazom patriarchálnej baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]