Bernardino Rivadavia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bernardino Rivadavia
argentínsky politik a prezident
argentínsky politik a prezident
Narodenie20. máj 1780
Buenos Aires, Argentína
Úmrtie2. september 1845 (65 rokov)
Cádiz, Španielsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Bernardino Rivadavia

Bernardino de la Trinidad González Rivadavia y Rivadavia (* 20. máj 1780, Buenos Aires – † 2. september 1845 Cádiz, Španielsko) bol argentínsky štátnik a prvý prezident Argentíny.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Rivadavia sa narodil v Buenos Aires v roku 1780. Aktívne sa zúčastnil odporu voči k britskej invázii v roku 1806 a v májovej revolúcii smerujúcej k nezávislosti Argentíny v 1810. V roku 1811 sa stal významným účastníkom vládnuceho triumvirátu ako minister štátnej pokladnice a minister vojny. Až do svojho konca v októbri 1812 sa táto vláda zamerala na tvorbu silnej ústrednej správy, zmiernenie vzťahov so Španielskom a organizáciu armády.

Rivadavia bol neskôr vyslaný do Európy aby sa pokúsil zlepšiť vzťahy argentíny s Anglickom a Španielskom. Vrátil sa o šesť rokov, v máji 1821. V júni tohto istého roku, bol vymenovaný ako minister vlády v Buenos Aires guvernéra Martina Rodrígueza. Nasledujúcich päť rokov využíval svoj silný vplyv, na rozvoj mesta Buenos Aires, často na úkor ostatnej Argentíny. Za jeho pôsobenia sa postavili priestranné bulváre, školy, dláždené a osvetlené ulice. Založil univerzitu Buenos Aires.

8. februára 1826 bol zvolený prvým prezidentom Argentíny. Počas svojho vládnutia založil niekoľko múzeí, a rozšíril národnú knižnicu. Jeho vláda však mala množstvo problémov. V prvom rade to bola vojna s Brazíliou o územie súčasného Uruguaja, potom silná opozícia regionálnych správ. Konfrontovaný hrozbou otvoreného povstania bol nútený podať 29. júna 1827 demisiu a neskôr, v roku 1829, nútený odísť do exilu. V roku 1834 sa vrátil aby čelil svojim politickým oponentom, ale bol znova vyhnaný do exilu. Odišiel najprv do Brazílie a potom do Španielska, kde aj zomrel.

Jedným z jeho posledných prianí bolo, že jeho pozostatky nesmú byť nikdy prenesené späť do Buenos Aires.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]