Bhut Jolokia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bhut Jolokia
Pálivosť až 1 041 427 SHU

Bhut Jolokia alebo Naga Jolokia je typ čili papričky, presnejšie kultivar druhu paprika čínska (Capsicum chinensis). Z hľadiska pôvodu je to asi vlastne čiastočný hybrid papriky čínskej a papriky kríčkovitej (Capsicum frutescens) [1].

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Dlhý čas (až do roku 2007) bola táto paprička považovaná za najštiplavejšiu čili papričku sveta.

Pochádza z Bangladéša a susedného regiónu severovýchodnej Indie Asami. Rastie v indických štátoch Ásam, Nágsko a Manípur, v Bangladéši v oblasti Sylhet. Možno ju nájsť aj na Srí Lanke, kde je známa ako Nai Mirris (Cobra Chilli).

V Indii sa používa ako homeopatický liek na žalúdočné ochorenia, ako korenie a tiež ako ochrana v horúčavách (zvyšuje potenie, čím sa znižuje teplota organizmu).[2] V severovýchodnej Indii sa rozmazáva na ploty alebo sa pridáva do dymovníc na ochranu proti divokým slonom. Ako zbraň sa využíva v dymových granátoch (napr. na vyhnanie protivníka z úkrytu) a ako veľmi účinný korenný sprej.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BOSLAND, P. W., BARAL, J. B.: ‘Bhut Jolokia’—The World’sHottest Known Chile Pepper is aPutative Naturally OccurringInterspecific Hybrid. In: HORTSCIENCE42(2):222–224. 2007. [1]
  2. www.nbcnews.com

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bhut Jolokia na českej Wikipédii.