Preskočiť na obsah

Bičíkovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bičíkovce

Bičíkovce alebo staršie bičíkavce (lat. Flagellata, Mastigophora) bol v starších systémoch taxón (trieda, podkmeň a pod.) prvokov, ktorý zahŕňal jednobunkovce, ktoré majú aspoň jeden bičík a používajú ho na pohyb alebo prisúvanie potravy.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Výživa je autotrofná aj heterotrofná, niekedy zmiešaná.

Heterotrofné jedince nemajú plastidy, hlavná pohybová organela je jeden alebo viac bičíkov. Nachádzajú sa prakticky všade, vrátane tiel mnohobunkových organizmov.

Jednobunkové telo má vretenovitý tvar, ktorý však nie je celkom stály. Niekedy sa predlžuje, inokedy sa skracuje takmer až do guľôčky. No vždy sa na ňom možno rozlíšiť predný a zadný koniec. Na prednom konci tela pozorujeme vláknitý bičík. Bičík je ústrojček (organela) pohybu.

Bičíkovce sa rozmnožujú delením. Telo sa rozštiepi po dĺžke na dve polovice, ktoré sa osamostatnia. Okrem nepohlavného rozmnožovania, stretávame sa tu teda aj s pohlavným rozmnožovaním. Veľká zárodočná bunka (makrogaméta) je samičia bunka – vajíčko, drobné bunky oplodňovacie (mikrogaméty) sú samčie bunky – spermie (spermatozoidy).

Príklady systémov[upraviť | upraviť zdroj]

V. Franc (2005), Biopedia (2008) [1][upraviť | upraviť zdroj]

podkmeň bičíkovce (Mastigophora):

Levine et al. (1980)[2][upraviť | upraviť zdroj]

podkmeň Mastigophora:

O. Ferianc (1978)[3][upraviť | upraviť zdroj]

kmeň bičíkavce (Flagellata):

Kratochvíl et al. 1954 [4] má rovnaký systém, ibaže sú bičíkavce klasifikované ako trieda a pridáva ešte 5. rad opalinky/opalíny/opaliny (Opalinida).


Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2015-04-20]. Dostupné online. Archivované 2015-04-27 z originálu.
  2. Levine, N.D., Corliss, J.O., Cox, F.E.G., Deroux, G., Grain, J., Honigberg, B.M., Leedale, G.F., Loeblich III, A.R., Lom, J., Lynn, D.H., Merinfeld, E.G., Page, F.C., Poljansky, G., Sprague, V., Vavra, J. & Wallace, F.G. 1980. A newly revised classification of the protozoa. J. Protozool. 27: 37-58. citované v: Laybourn-Parry: A functional biology of free-living Protozoa, http://books.google.sk/books?id=CP68r42ClhkC&pg=PA216&lpg=PA216&dq=lobosea&source=bl&ots=Y_z-i1zJME&sig=SEwbqyRhinJSALokjsZbIK6PbUw&hl=sk&sa=X&ei=9e0HUPqaLsbP4QTHue3QBA&redir_esc=y#v=onepage&q=lobosea&f=false
  3. http://www.juls.savba.sk/ediela/ks/1978/5/ks1978-5.lq.pdf
  4. Kratochvíl, J., Bartoš, E.: Soustava a jména živočichů, 1954