Big Nose Kate

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mary Katharine Haroney
americká prostitútka
americká prostitútka
Narodenie 7. november 1850
Budapešť
Úmrtie 2. november 1940 (89 rokov)
Prescott, Arizona, USA

Big Nose Kate vlastným menom Mary Katharine Haroney a tiež známa ako Kate Fisher, Kate Elder a Mary Cummings (* 7. november 1850, Pešť, dnes Budapešť – † 2. november 1940, Prescott, Arizona, USA) bola americká prostitútka. Stala sa známa ako dlhoročná spoločníčka pištoľníka Johna Henryho "Doc" Holliday-a. Ako postava amerického folklóru, bol jej život tematizovaný vo viacerých dielach. Faye Dunawayová ju v roku 1971 stvárnila vo filme Doc.

Detstvo a smrť rodičov[upraviť | upraviť zdroj]

Kate bola najstaršou z 11 detí doktora Michaela Haroneyho a jeho druhej manželky Kathariny Baldizar Haroney. Nadobudla rozsiahle vzdelanie a ovládala maďarčinu, francúžštinu, španielčinu a angličtinu. Jej otec bol od roku 1862 osobným lekárom neskoršieho cisára Maximiliána I. Mexického. Do roku 1865 žila v Mexiku. 26. marca 1865 jej zomrela matka a o dva mesiace nato otec. Zvyšok rodiny ušiel po zbavení moci a poprave cisára v roku 1867 do do mesta Davenport v americkom štáte Iowa.

Kate a jej súrodenci sa dostali do rôznych detských domovov. 1867 sa Kate dostala do starostlivosti Otta Smitha. V rovnakom roku ušla loďou do St. Louis v americkom štáte Missouri. Aj napriek tomu, že ju kapitán lode odhalil ako čierneho pasažiera, smela v jazde pokračovať. V St. Louis sa pod menom kapitána lode, ako Kate Fisher dostala do kláštornej školy a vzdelávanie ukončila v roku 1869.

Kate a Doc Holliday[upraviť | upraviť zdroj]

Okolo roku 1874 presídlila do Dodge City v štáte Kansas, kde vystupovala ako Kate Elder. Pracovala ako prostitútka vo verejnom dome, ktorý prevádzkovala Nellie „Bessie“ Earp, žena Jamesa Earpa, staršieho brata, známych bratov bratov Wyatta Earpa, Virgila Earpa a Morgana Earpa. Je rozporuplné, či Kate už v tejto dobe Wyatta Earpa poznala alebo mala s ním dokonca pomer. Ona sama uvádza, že s Wyatta Earpa prvýkrát videla až o mnoho rokov neskôr.

Odtiaľ šla Kate do Fort Griffin v štáte Texas, kde sa stretla a spoznala s Doc Hollidayom a Wyattom Earpom. S Doc Hollidayom cestovala do Dodge City, kde sa Wyatt Earp usídlil a kde residovali v jeho hoteli Dodge House Hotel. Ďalšie roky strávila spolu s Doc Hollidayom najprv v Dodge City, potom v Deadwood v štáte South Dakota, v Las Vegas v štáte New Mexico v Prescott v štáte Arizona. V oblasti Globe v štáte Arizona prevádzkovala pod menom Big Nose Kate verejný dom. V roku 1880 bola istý čas vo vtedy prudko sa rozvíjajúcom striebornom meste Tombstone v Arizone a ako prevádzkovteľka verejných domov tu žila v blahobyte.

Potom ako sa Doc Holliday dostal do podozrenia, že sa v blízkosti Tombstone podieľal na vyrabovaní pošty, po hádke s ním Kate podala proti nemu výpoveď. Traduje sa, že nepriatelia Doc Hollidaya ju najprv opili a následne prehovorili k výpovedi. Na základe tejto výpovede bol Doc Holliday zatknutý a prepustený až na druhý deň, keď už triezva Kate výpoveď proti nemu odvolala.

Kate odišla do Globe ale s Docom udržovala kontakt. V roku 1881 sa v Tomstone stala svedkyňou prestrelky známej ako prestrelka v O. K. Corral. Po vražde Morgana Earpa nasledovala Doc Hollidaya do štátu Colorado, ktorý v kúpeľnom mestečku Glenwood Springs zomrel.

Neskorší život[upraviť | upraviť zdroj]

Po smrti Doc Hollidaya sa vydala za podkúvača Georga Cummingsa, ale ich manželstvo trvalo len jeden rok. Neskôr sa vrátila do Arizony, kde pracovala ako gazdiná v domácnosti. Posledné roky strávila v starobinci v Prescotte. Tam zomrela v roku 1940 a bola pochovaná pod menom Mary K. Cummings.

Kate o prestrelke v O. K. Corral[upraviť | upraviť zdroj]

Mnoho reportérov sa zaujímalo o jej živote s Doc Holidayom a prestrelke v O. K. Corral, ale keďže nechceli nič zaplatiť, tak sa vraví, že si Kate nechala všetko pre seba. Nejaké údaje obsahoval jeden list, ktorý napísala v roku 1889. V ňom píše, že krátko pred prestrelkou bola s Doc Hollidayom blízko O.K. Corral vo Fly´s Boarding House a že sa stala svedkyňou tejto prestrelky. Popísanie udalostí v Katinom liste sa podľa historických rešerší zhodujú s udalosťami a jej opisy udalostí sa považujú za dôveryhodné.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Big Nose Kate na nemeckej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).