Bilbo Bublík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ilustrácia od Joela Lee znázorňujúca Bilba Bublíka (vľavo) a čarodejníka Gandalfa (vpravo)

Bilbo Bublík (v češtine: Bilbo Pytlík, v angličtine: Bilbo Baggins) je románová postava zo série J. R. R. Tolkiena. Vystupuje ako hlavná postava románu Hobbit a vedľajšia postáva trilógie Pán prsteňov. Patrí do fiktívnej rasy hobitov. Ako jeden z mála hobitov hojne cestuje a vystavuje sa nebezpečenstvu.

Bilbo je so svojimi dobrodružnými sklonmi medzi hobitmi považovaný za čudného a výstredného. Býva v pohodlnej nore zvanej Vreckany v hobitskej ríši Grófstve. V Hobitovi sa pridá k družine putujúcich trpaslíkov, ktorí chcú získať naspäť svoju ríšu a zlatý poklad prisvojený zlým drakom Smaugom. Počas tejto púte Bilbo nájde čarovný prsteň, ktorý v knihe Spoločenstvo prsteňa odovzdá svojmu dedičovi Frodovi. Neskôr vysvitne, že je to Veľprsteň (Prsteň), ktorý je nutné zničiť, inak je ohrozený celý ich svetadiel Stredozem.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Bilbo je syn Bunga Bublíka a Beladony Bublíkovej, rodenej Bralovej. Má veľa kamarátov, hoci málo blízkych priateľov. Je dobrý, štedrý, spoločenský. Tak ako všetci hobiti holduje pohodliu, pokoju a množstvu dobrého jedla. Z matkinej strany však má v krvi sklony k dobrodružstvu. Na prvú dobrodružnú výpravu s trpaslíkmi sa pridá vo veku 50 rokov, čo je pre hobitov relatívne nižší vek ako u ľudí, pretože majú o čosi dlhší život. Hoci ho počas výpravy trápi nedostatok jedla a túžba za domovom, v krízových situáciách prejaví veľa odvahy a niekoľkokrát zachráni svojich priateľov. Po návrate domov zistí, že ho považovali za mŕtveho. Získa si povesť čudáka a boháča, pretože si z výpravy priniesol zlato a striebro. Vďaka čarovnej moci Veľprsteňa nestarne, no Prsteň na neho pomaly začína mať zlý vplyv.

Bilbo sa po dobrodružnej výprave zostane priateliť s čarodejníkom Gandalfom, ktorý ho do tohto dobrodružstva zatiahol. K návštevám v jeho nore sa pridajú trpaslíci. Je aj priateľom elfov a ovláda ich reč. Píše básne a skladá piesne, čo je na hobita tiež neobyčajné. Rozpíše tiež knihu svojich pamätí. Naučí čítať a písať Samveda Mukra.

Bilbo sa nikdy neožení a nemá deti. Jeho najbližší žijúci príbuzní sú nepríjemní mechovickí Bublíkovci, ktorí sa snažia získať jeho luxusnú noru. Keď má Bilbo 99 rokov, adoptuje si sirotu, svojho príbuzného Froda Bublíka. Majú narodeniny v rovnaký deň, 22. septembra. Vo veku 111 rokov Bilbo navždy opustí Vreckany a zanechá ich Frodovi spolu s Veľprsteňom. Sám sa vydá na cesty.

Bilbova nora Vreckany – kulisa z filmu Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

Výskyt v knihách[upraviť | upraviť zdroj]

Hobit[upraviť | upraviť zdroj]

V diele Hobit sledujeme Bilba, ktorého z pokojného života v jeho nore Vreckany vytrhne nepozvaná návšteva trinástich trpaslíkov. S nimi sa na Gandalfov podnet vydá na púť na východ, k Osamelej hore cez Hmlisté hory. Gandalf trpaslíkom nahovoril, že Bilbo je lupič a bude im užitočný. Trpaslíci na Bilba šomrú a ten sa v prvom nebezpečenstve tiež veľmi nevyznamená. Narazia na trollov, ku ktorým vyšlú Bilba ako špeha. Trolovia však Bilba zajmú a po ňom postupne aj trpaslíkov. Chystajú sa ich zjesť. Družina sa zachráni za pomoci Gandalfa, ktorý vyvolá hádku medzi trollmi a oni sa hádajú tak dlho, až ich zastihnú slnečné lúče. V tom momente skamenejú.

Pri prechode cez ohyzdmi (škratmi) vytvorené chodby v Hmlistých horách Bilbo zablúdi. Tam dôjde ku kritickej udalosti pre budúce knihy Pán prsteňov – v tme nahmatá čarovný prsteň. Vzápätí sa stretáva s odporným a nebezpečným tvorom Glochom, ktorému tento prsteň patril. Gloch mu sľúbi, že ho nechá nažive, ak nad ním Bilbo vyhrá v hre na hádanky. S Bilbom si na striedačku dávajú hádanky, ale obaja zakaždým uhádnu správnu odpoveď. Vtom Bilbo narazí na prsteň vo svojom vrecku a nevdojak sa opýta „Čo to mám vo vrecku?“ Gloch to považuje za hádanku, ale správnu odpoveď odhaliť nevie. Zakrátko mu ale dôjde, že Bilbo našiel jeho Prsteň. Gloch chce Bilba zabiť a získať prsteň naspäť. Bilbo si však nastokne prsteň, čím sa stane neviditeľným a Glochovi unikne. Má dokonca príležitosť Glocha zabiť, no zľutuje sa nad ním Ako neviditeľný tiež prekĺzne popri ohyzdoch, ktorí strážia bránu vedúcu von z podzemia.

Pod vplyvom zlej moci Prsteňa však Bilbo dlho Prsteň tají pred členmi svojej družiny. A keď ho už musí prezradiť, klame o spôsobe, akým ho získal, čo sa nehodí k jeho povahe.

Vďaka neviditeľnosti vyvolanej Prsteňom a nečakanej odvahe zachráni svojich priateľov pred obrovskými pavúkmi aj z väzenia lesných elfov. Úcta trpaslíkov voči Bilbovi tak postupne stúpa. Zneviditeľnený Prsteňom tiež ako prvý uvidí ukoristený poklad trpaslíkov a draka Smauga, ktorý na ňom leží. Keď je neskôr drak porazený, Bilbo sa pokúsi urovnať spor medzi trpaslíkmi a ľuďmi o poklad. Tým si trpaslíkov znepriatelí. Ako neviditeľný Bilbo prečká následnú bitku Piatich armád. Po nej sa uzmieri s vodcom trpaslíkov Thorinom, ktorý leží po bojovom zranení na smrteľnej posteli. Domov sa Bilbo vracia pod Gandalfovou ochranou s truhlicami zlata a striebra na chrbtoch poníkov. K nim ešte pridá aj poklad ukoristený skamenenými trollmi. Počas výpravy získal aj svoj meč, ktorý nazval Žihadlo, a brnenie zo vzácneho, mimoriadne odolného kovu mithrilu.

Pán prsteňov[upraviť | upraviť zdroj]

Z trilógie Pán prsteňov má Bilbo väčší priestor len v prvej knihe, Spoločenstvo prsteňa, kde rozbehne sieť udalostí vedúcich k zničeniu Prsteňa. Spoločenstvo prsteňa sa odohráva desaťročia po Hobitovi. Bilbo si spokojne nažíva v Grófstve. Prsteň tají pred ostatnými, vie o ňom iba Gandalf a Bilbov dedič Frodo. Gandalf postupne z Bilba vytiahne pravdu o získaní Prsteňa, čo dočasne naštrbí ich priateľstvo.

Pri príležitosti Bilbových 111. narodenín, ktoré sú zároveň Frodovými 33. narodeninami, Bilbo usporiada veľkolepú oslavu. Podľa plánu si po príhovore na tejto oslave dá na prst Prsteň a zmizne pred očami všetkých hostí. Neviditeľný sa vráti do Vreckán, kde si vezme veci na cestu a chce nechať Frodovi Prsteň. Zhubná moc Prsteňa mu však nedovolí sa ho len tak vzdať. Na Gandalfovo naliehanie Prsteň predsa len pre Froda nechá. Je jediným tvorom, ktorý sa ho kedy v histórii Prsteňa vzdal. Hneď pocíti ľahkosť a s radosťou odíde, aby ešte raz videl hory a elfov.

Z Bilbovho stručného rozprávania sa čitateľ neskôr v knihe Spoločenstvo prsteňa dozvie, že Bilbo po opustení Grófstva putoval k Osamelej hore a do mestečka Údol, ktoré boli aj vďaka jeho pomoci v knihe Hobit znovuosídlené a znovuvybudované. Je to jeho posledná cesta do týchto končín, kde zažíval svoje prvé dobrodružstvá. Potom sa vráti na západ a usadí sa vo Vododole – oblasti obývanej vznešenými elfmi. Tu sedemnásť rokov po ich rozlúčke znovu stretáva Froda, ktorý sa so svojou družinou zastaví vo Vododole pri púti za zničením Prsteňa. Na porade usporiadanej Elrondom, vládcom Vododolu, sa Bilbo ponúkne, že Prsteň odnesie do Mordoru a zničí ho. Považuje to za svoju povinnosť, pretože jeho nálezom Prsteňa sa problémy začali. Jeho návrh je však zamietnutý a Bilbo sám uzná, že na také dobrodružstvo je už pristarý.

V závere trilógie, Návrat kráľa, sa spolu s Frodom a významnými elfmi Bilbo vydá na svoju poslednú púť do Valinoru, zeme neumierajúcich. Bilbo má vtedy vek 131 rokov, čo je najviac zo všetkých známych hobitov.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]