Biosector

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Biosector battlegrounds)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Biosector Conquest, kedysi známy aj ako bio.sector, je online sci-fi ťahová stratégia s prvkami RPG. Je prvou časťou sveta Biosector, založeného v roku 2000. Druhou časťou sú Biosector Battlegrounds. Conquest umožňuje hráčom bojovať, obchodovať, ťažiť či podnikať špiónske akcie ovládaním vlastnej vesmírnej základne. Hlavným cieľom celej hry je záchrana vesmíru umiestnením 7 kryštálov na vopred určené pozície, to je misia Freelancerov. Aliancia, ktorá umiestni kryštály v určenom roku na svoje pozície vyhráva éru. Hráč sa nemusí zúčastniť boja o kryštály ani bojovať vôbec. Je nevyhnutné mať prístup na internet, jeden registrovaný hráč môže vlastniť aj viac základní. Viacerí hráči ju kritizujú za komplikovanosť a údajnú neprehľadnosť, avšak mnohí ďalší oceňujú práve jej prepracovanosť. Faktom je, že veľa ovládacích prvkov v hre umožňuje hráčom taktizovať mnohými spôsobmi. Hra je kompletne zadarmo a existuje v slovenskej, českej a anglickej jazykovej verzii.

Súčasťou sveta Biosector sú aj dve minihry, sú to Gravity game a Bio Battleships. Prístup k minihrám je v súčasnosti možný len cez základňu v Conqueste. Cieľom Gravity je vystreliť torpédo z bielej základne a trafiť ním žltú základňu. Trasu torpéda ovplyvňujú rôzne prekážky, ako sú planéty s vysokou gravitáciou alebo čierne diery, od ktorých sa torpéda odrážajú. Hráč si môže na torpédo nastaviť tieto vlastnosti: jeho hmotnosť, rýchlosť a uhol pod ktorým bude vystrelené. Battleships sú inšpirované klasickou stolnou hrou známou ako lodičky. Pôvodný princíp hry loďky spočíva v nakreslení hracieho poľa s 10 krát 10 políčkami, do ktorých si protihráči zakreslili svoje loďky. Následne sa striedali v "strieľaní" do polí protihráča a súťažili, kto skôr potopí súperove lode. V Biosectore je tento koncept pozmenený a protihráči súťažia v tom, kto potopí všetky súperove lode s menším počtom striel.

Podľa rozhovoru s autorom sa v nešpecifikovanom čase chystá zmena dizajnu v Conqueste a ďalšie minihry.

História vesmíru[upraviť | upraviť kód]

Pred dávnymi časmi predkovia rasy dnes známej ako Bohovia prišli do našej dimenzie a stvorili hmotný vesmír z ničoho. Rasa neskôr známa ako Ľudia túto udalosť nazvala Veľký Tresk ešte v čase, keď neexistoval ich kontakt s mimozemšťanmi. Bohovia považovali tento vesmír za jeden z najdokonalejších. Vytvárali planéty, hviezdy, galaxie a na nich inteligentný život. Stvorili aj všetky ostatné, nižšie rasy ako svojich služobníkov so zámerom vytvoriť pre svoj národ raj. Existovali však len v duchovnej forme a snažili sa vytvoriť si pre seba telá vhodné pre život. Riadenie vesmíru bolo čoraz náročnejšie a navyše sa začal uzatvárať otvor medzi dimenziami. Hrozilo odrezanie bohov od svojho pôvodného sveta a zánik vesmíru. Dimenzionálny otvor totiž umožňuje prúdenie bio-fotónov a ak sa uzavrie, prestanú prúdiť a v našom vesmíre ostane len tma a ničota. V tom čase sa rasa bohov rozdelila na dve časti, jedna z nich pokračovala v započatej práci tvorby vesmíru, ale druhá začala všetko ničiť a podmaňovať si násilím. Zmenili sa na démonov. Mnoho tisíc rokov neskôr sa démoni rozhodli dostať domov za každú cenu a narazili na odpor bohov. Bohovia totiž po mnohých výskumoch zistili, že otvor sa dá dobíjať explóziou kryštálov. Démoni však zistili, že inou kombináciou kryštálov je možné inter-dimenzionálny otvor zväčšiť na dostatočný čas tak, aby sa mohli dostať domov, to by však znamenalo jeho následné uzavretie a zánik hmotného vesmíru. Po mnohých rokoch sa boj začína znova, obe strany majú posily a úlohou hráčov je v úlomkoch asteroidov z minulého výbuchu nájsť stratené kryštály, umiestniť ich na svoje miesta a zachrániť vesmír.

Koncepcia času v Bio-Conqueste[upraviť | upraviť kód]

Koncepcia času je výrazne odlišná od väčšiny ostatných online aj offline hier. Tok času sa odohráva vo viacerých rovinách. Hráč musí rozvíjať svoju základňu počas určitého počtu ťahov závislých od výberu rasy. Jeden ťah sa v základni považuje za jeden mesiac, 1 “vek” (éra) hry trvá najviac 45 dní. Jeden kalendárny deň v hre predstavuje jeden rok. Ťahy pribúdajú počas zlomového bodu, ktorým je tzv. prepočet o 21.00 CET. Hra je čiastočne v reálnom čase, čiže niektoré hráčove akcie sa prejavujú ihneď a niektoré až po prepočte. Na konci ťahu (z pohľadu používateľa okamžite) prebieha tvorba, ničenie, teleporty a pohyb flotíl, výstavba a výskum v základni, obchody a prekládky tovaru, príprava flotíl na útok, útoky transmiterom, útoky na Zaarkov a špionážne akcie. Každú párnu hodinu nastáva pohyb Zaarkov, pirátov, policajtov, planét a magnetických asteroidov. Na konci roka (cez prepočet) prebiehajú útoky flotíl, útoky agentov, útoky torpéd, teleporty základní, aliančné presuny, šrotovanie zrušených základní a presuny medzi kastami. Koniec veku(éry) predstavuje explóziu kryštálov, jeho začiatok je čas keď ich treba nájsť a znovu spojiť.

Kasty[upraviť | upraviť kód]

Kastový systém predstavuje zaradenie jednotlivých hráčskych základní do tried podľa ich hlavných cieľov.

Adepti[upraviť | upraviť kód]

(voľným prekladom – Kandidáti)

V tejto skupine začína každý hráč na začiatku. V skupine je len jeden cieľ, a to rozhodnúť sa, do akej skupiny do 10 rokov prestúpite. Neskorší prestup do inej skupiny je možný, ale oveľa drahší. Niektoré prestupy sú vekovo obmedzené. Do kasty Protektori sa dá prestúpiť do 10 roku, do kasty Freelancers do 5 roku. Ku kaste Startroopers sa dá pridať kedykoľvek. Tak isto, na prestup je potrebný konzulát, ako aj zaplatený poplatok (poplatok sa neplatí len pri vstupe medzi Troopers).

Trooperi[upraviť | upraviť kód]

(Jazdci)

Skupina pre úplných začiatočníkov. Naučia sa tu základy hry a boja. V tejto skupine existuje len jedna aliancia a to sú Startroopers. Cieľom trooperov je snažiť sa pomenovať čo najviac magnetických asteroidov, likvidovať Zaarkov a pirátov. Za tieto činnosti od vlády dostávajú bio. Hráčom nie je umožnené na nich útočiť. Prestupom do tejto skupiny hráč získa 2 milióny bia na bankový účet na planéte, táto suma však nestačí ani na pokrytie drobných výdavkov. Po podaní žiadosti a zaplatení istého poplatku možno požiadať o preradenie k Protektorom alebo Freelancerom.

Protektori[upraviť | upraviť kód]

(Ochrancovia)

Skupina protektorov sa rozdeľuje na dve hlavné skupiny aliancie podľa hráčovej rasy a to sú Gods Union a Daemon Contingent. Ako už názvy hovoria, do Gods Union (alebo GU) sa dostanú príslušníci svetla, ktorí sú vedení rasou Boh. Do Daemon Contingent (alebo DC) sa dostanú naopak príslušníci tmy, ktorých vedú Démoni. Hráč sa môže rozhodnúť či ostane v hlavnej aliancii, alebo vstúpi resp. vytvorí vlastnú frakciu. Úloha protektorov spočíva v nachádzaní čo najviac elementov, na základe počtu elementov sa na konci éry určuje, či je éra svetlá alebo tmavá. Od protektorov vláda požaduje určité množstvo vyrobených tovarov, ale platia im za útoky na pirátov a vyrubujú im menšie vládne poplatky.

Freelanceri[upraviť | upraviť kód]

(Voľní)

V tejto skupine vytvárajú hráči aliancie s maximálnym počtom 12 členov. Aliancie sa snažia nájsť kryštály a umiestniť ich na správne pozície na mape Bio-Conquestu. Títo hráči majú najväčšiu voľnosť, ale vláda za to od nich žiada vysoké dane závislé od veku, stavu rozvoja základne a taktiež od množstva bia, ktoré má hráč uložené v bankách. V kaste Freelancerov sa nachádza väčšina najlepších hráčov Conquestu.

Piráti a policajti[upraviť | upraviť kód]

Tieto skupiny ovláda počítač. Piráti slúžia hráčom hlavne ako cvičiská kapitánov a zdroj asteroidov potrebných pre rozvoj základne. Piráti útočia na základne Trooperov a Protektorov, sú združení v skupinách Pirate Lords a Deathstalkers. Sú medzi nimi rozdiely v spôsobe ich obrany. Policajti náhodne lietajú vesmírom a kontrolujú hráčov obchodujúcich na planétach, ich zoskupenie sa volá Security Force. V prípade, že hráči obchodujú s "nepovoleným" tovarom drogy, tieto im pri útoku na obchodnú flotilu zabavia, zničia časť flotily a navyše pri každej kontrole zdržujú flotilu na ceste. Obchodovanie s drogami je výnosné, ale veľmi riskantné. Šanca, že vás skontrolujú, sa dá znížiť, ak je na flotile zapnutá Neviditeľnosť.

Rasy[upraviť | upraviť kód]

Rasy zúčastňujúce sa boja o kryštály sú nasledovné:

Nezúčastnenými (a teda nehrateľnými) rasami sú Zaarkovia a Alpha. Existuje aj rozdelenie podľa vhodnosti na útok alebo obranu ako aj podľa príslušnosti k Bohom alebo Démonom. Príslušnosť k svetlu a tme je zároveň delenie do aliancií v Protektoroch. Rasy obranné sú: človek, boh, kataran. Rasy útočné sú: android, démon, trint, cypher,človek. Rasy svetlé sú: boh,človek,kataran; rasy temné:démon, trint, cypher,android.

Alpha[upraviť | upraviť kód]

Prvá rasa stvorená Bohmi. Bohovia sa snažili vytvoriť si telesné schránky, ale namiesto toho vytvorili vysoko inteligentnú rasu, ktorá im neskôr pomohla okrem iného aj s tvorbou ozajstných telesných schránok pre ich duchovné bytie - rasu Ľudí. Okrem toho však Alpha stvorila aj rasu Androidov, ktorí sa neskôr obrátili proti nim a takmer úplne ich zičili. Vo vesmíre sa nachádza už len niekoľko príslušníkov tejto rasy, tí však zdokonalili svoju schopnosť prežitia a zbierajú vedomosti.

Boh[upraviť | upraviť kód]

Rasa, ktorej predkovia stvorili náš vesmír. Pochádzajú z inej, 6-rozmerovej dimenzie. Vytvorili mnoho ďalších rás, ktoré im pomáhajú v boji o záchranu univerza. Sú predovšetkým obrancovia a výskumníci. Domovská planéta Eden. Vedú ostatné rasy svetla.

Démon[upraviť | upraviť kód]

Frakcia oddelená od Bohov pred dávnymi vekmi. Ich snaha vrátiť sa domov je hrozbou pre celý vesmír. Pretvorili a ovládajú rasu Trintov, ktorých radi používajú najmä proti Katarancom. Ovládli aj program Androidov ktorých neskôr vylepšili na Cypherov. Všetkých ich používajú na boj proti rasám svetla. Domovská planéta Sandaran. Sú zameraní hlavne na boj.

Kataran[upraviť | upraviť kód]

Rasa vytvorená Bohmi v spolupráci s rasou Alpha. Ich cieľom bolo vytvoriť ďalšiu bojovú rasu, tento zámer im však nevyšiel. Katarani sa zamerali najmä na stratégiu, výskum a obchod. Domovská planéta Quarak.

Človek[upraviť | upraviť kód]

Zabudnutý experiment z čias prvotných bojov Bohov a Démonov bol po čase obnovený. Na druhý pokus Bohovia okrem genetických experimentov uplatnili aj podporu vojen a krvavých konfliktov, aby z ľudí vytvorili perfektných bojovníkov. Rasa však pred 10000 rokmi nebola dostatočne vyspelá na cestovanie vesmírom a tak prežila len časť z populácie premiestnenej k dimenzionálnemu otvoru. Táto menšia časť nestačila na vyhranie poslednej vojny proti temnote. Teraz sú už ľudia dostatočne vyvinutí a tak sa do nich vkladá nádej na výhru. Domovská planéta Earth 2

Trint[upraviť | upraviť kód]

Hmyz sa nachádza na všetkých obývateľných planétach, avšak len ten na planéte Baho dorástol do gigantických rozmerov. Nevedia cestovať vesmírom, ale tvoria symbiotické spoločenstvo s rasou podobnou rybám, ktorá má túto schopnosť. V tomto stave ich našli Démoni a rozhodli sa ich začleniť do svojho boja. Používajú ich hlavne proti Kataranom.

Cypher[upraviť | upraviť kód]

Biomechanické spojenie Androidov a neznámej biologickej rasy, geneticky posilnená biom. Ovláda ich jeden centrálny mozog skrytý na neznámom mieste vo vesmíre. Majú spoločné vedomie a úľový typ myslenia. Majú značnú inteligenciu a preto sú v rukách Démonov asi najsilnejšou zbraňou. Sú podobní rase Borgov zo sveta Star Treku. Domovská planéte Narron.

Android[upraviť | upraviť kód]

Mechanická rasa robotov pôvodne vytvorená na ťažbu bia, neskôr získala vlastné vedomie a ich program ovládli Démoni. S ich pomocou vyhubili väčšinu populácie rasy Alpha, svojich vlastných stvoriteľov. Teraz blúdia vesmírom a riadia sa programom ktorý im káže kopať. V prípade ohrozenia tohto programu nasadzujú ďalší program, zničiť hrozbu. Domovská planéta: Black Moon.

Zaark[upraviť | upraviť kód]

O Zaarkoch neexistujú podrobné informácie, vie sa však, že sú to otravné, svetielkujúce, málo inteligentné formy života vzniknuvšie z bia. Podobajú sa pozemským chobotniciam a k svojmu životu nevyhnutne potrebujú bio, preto ho aktívne vyhľadávajú a požierajú všetko čo ho obsahuje. Oblasti zamorené Zaarkami sú na mapách vynačené červenou farbou, na radare sa zobrazujú ako červené bodky. Útočia aj na hráčov, avšak nikto ich nikdy nedokázal úplne vyhubiť.

Základne a obchod[upraviť | upraviť kód]

Peňažnou jednotkou je tzv. bio, teda kryštalizované biofotóny. Sú veľmi prispôsobivé a dajú sa použiť na stavbu (nákup) bojových jednotiek alebo budov. Základne k prežitiu nutne potrebujú obchodovať, pretože žiadna rasa si nedokáže vytvoriť tovar potrebný na svoje prežitie na vlastnej základni. Obchod je dôležitou súčasťou hry a jediný spôsob ako získať dostatočné množstvo prostriedkov na zaobstaranie a udržanie si veľkého množstva bojaschopných jednotiek. Aby hráč dosiahol dostatočný zisk z obchodu, musí prekonať istú úroveň výskumu a výstavby v základni, následne si môže zakúpiť obchodnú flotilu ktorú treba naplniť transportnými jednotkami. Obchodovanie prebieha na planétach, kde sa dajú zakúpiť a predať tovary potrebné pre beh základne, asteroidy, otroci a prebiehajú tam dražby artefaktov. Ak hráč vlastní dostatočné množstvo bia, môže si na planéte založiť bankové konto a zakúpiť si niektoré viacúrovňové výskumy či budovy. Pre niektoré rasy so slabými parametrami výskumu a výstavby je to nevyhnutnosť.

Najdôležitejším typom obchodovania je medziplanetárny obchod. Jeho základom je kúpa lacného tovaru na jednej planéte a jeho následný predaj na planéte inej. Zároveň na druhej planéte kúpime iný lacný tovar, ktorý na prvej planéte výhodne predáme. Za nákupy tovaru planéta poskytuje postupne sa zvyšujúce zľavy až do výšky 25% z pôvodnej nákupnej ceny. Čím je zľava vyššia, tým je ťažšie získať ďalšiu. V prípade nevyrovnaných konfliktov planéty občasne uďeľujú planetárne embargo. Znamená to, že daná rasa na tejto planéte dočasne nemôže obchodovať, je ale možné na 1 rok túto blokádu vykúpiť. V určitých časoch (každých 5 rokov) sa ceny na planétach rôznym spôsobom menia, planéty nasadzujú akciové ceny alebo niektoré tovary úplne vypadnú z ponuky.

Asteroidy[upraviť | upraviť kód]

Delia sa na magnetické a obyčajné. Magnetické asteroidy sú zvyšky po predchádzajúcom výbuchu kryštálov, nachádzajú sa voľne vo vesmíre, pohybujú sa a na radare vyzerajú ako hnedé bodky. Je možné v nich za pomoci otrokov vŕtať a tak nájsť bio, ďalších otrokov, kryštály, počítačové hry, artefakty a kapitánov z predchádzajúcej éry. Avšak mnohé asteroidy sú nestabilné a hrozí riziko výbuchu, ktorý môže zničiť aj celú flotilu.

Obyčajné asteroidy nie je na radare vidno, ale základňa ich potrebuje na osadenie energetických veží umožňujúcich vyššie úrovne výskumu a výstavby. Sú potrebné pre baníkov, baníci na nich ťažia suroviny potrebné na výstavbu. Zároveň sa baníci spolu s mechanikmi o veže starajú. Počet baníkov je závislý od počtu asteroidov, každý asteroid sa dá osadiť piatimi energetickými vežami a je schopný pojať určitý počet baníkov (závislé od rasy). Tieto asteroidy sa dajú nájsť sondami vypustenými zo základne. Pravdepodobnosť nájdenia klesá s počtom asteroidov už nachádzajúcich sa na základni.

Aliancie a frakcie[upraviť | upraviť kód]

Hráči patriaci do kasty Freelanceri môžu medzi sebou voľne vytvárať aliancie s maximálnym počtom členov 12. Tie si medzi sebou vyhlasujú vojny a v prípade, že niektorý člen aliancie vykope kryštál, má na základňu povolený +1 útok. V prípade, že sa útoku neubráni, útočník sa stane novým majiteľom kryštálu. Ak aliancia kryštály ubráni až do konca éry, môže ich v správnom čase umiestniť na svoje miesto a tak vyhrať éru.

Hráči patriaci ku kaste Protektorov tvoria tzv. frakcie, teda zoskupenia podobné alianciám Freelancerov. Pri preradení sa do kasty Protektorov sa automaticky zaradia k Daemon Contingentu alebo Gods Union podľa svojej rasy. Hráč sa členom frakcie medzi protektormi stane len po odsúhlasení pozvánky prijatej od už existujúcej frakcie, nie je možné sa samostatne prihlasovať. Počas éry protektori náhodne kopú tzv. elementy, ich počet na konci éry určuje, či bude éra svetlá alebo temná.

Sociálny aspekt hry[upraviť | upraviť kód]

Hráči sa voľne zoskupujú do rôznych aliancií a voľných spolkov. Dôležitou súčasťou hry sú fóra a chat, na ktorých hráči diskutujú nielen o hre. Komunita občasne organizuje stretnutia hráčov v rôznych mestách na Slovensku, prebehli napríklad v mestách Bratislava, Košice, Martin, Prešov, Bardejov, Nitra alebo Poprad. Hráči ktorí sa medzi sebou poznajú dlhšie, používajú na osobitnú komunikáciu mimo hry okrem mobilných telefónov aj IM programy ako je Google Talk, ICQ alebo Skype.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]