Bisexualita

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu bisexualita či bisexuálnosť pozri bisexualita (rozlišovacia stránka).
Vlajka označujúca bisexualitu

Bisexualita alebo bisexuálnosť (bi = dvojitý, sexus = pohlavie) je typ sexuálnej orientácie jedinca (nazývaného bisexuál) k jedincom oboch pohlaví v približne rovnakej miere. Pojem označuje nevyhranenú pohlavnú orientáciu medzi homosexualitou a heterosexualitou. Oficiálne sa počet bisexuálne orientovaných ľudí odhaduje na 10 %.

Podľa výskumov známeho rakúskeho psychiatra Sigmunda Freuda ešte z roku 1905 má ľudská sexualita bisexuálny základ. Vychádzal z poznania, že v ženskom hormonálnom obraze síce dominujú hlavne ženské pohlavné hormóny (estrogén), ale nájdeme aj mužské (testosterón). V mužskom, naopak, hlavne mužské, ale aj ženské. Za ich reguláciu zodpovedá hypofýza. Na tento poznatok po niekoľkých desaťročiach nadviazal americký odborník Alfred Kinsey, ktorý zo vzorky 6000 žien a 5000 mužov všetkých vekových kategórií z rôznych kultúrnych a sociálnych vrstiev vytvoril sedemstupňovú škálu (prvým stupňom je nula a najvyšším číslo 6). Jednoznačná heterosexuálna orientácia dotyčného človeka reprezentovala 0 a číslo 6 výlučne homosexuálnu orientáciu. V pásme 2 - 4 sa teda nachádza bisexualita. Približne 13% mužov uviedlo, že za posledné 3 roky boli prevažne homosexuálne orientovaní. Keďže sa všeobecne odhaduje, že homosexuálnym životom žije približne do 4% ľudí, je výsledný odhad počtu bisexuálov približne 10%.

Všeobecná charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Bisexualita je sexuálna orientácia, za priaznivých okolností, sprevádzaná schopnosťou vytvárať plnohodnotný citový vzťah s osobou alebo osobami opačného alebo toho istého pohlavia. Bisexuálni jedinci môžu mať teda telesnú aj citovú náklonnosť k osobám oboch pohlaví.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • BASS, Ellen; KAUFMAN, Kate. Láska je láska: knižka pre lesbickú, gejskú a bisexuálnu mládež. Bratislava : Aspekt, 2003. 272 s. ISBN 80-85549-40-9.