Preskočiť na obsah

Bitka pri Čcheng-pchu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 22:55, 9. marec 2013, ktorú vytvoril Addbot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 9 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q2313318))
Bitka pri Čcheng-pchu
Súčasť Obdobia Jari a jesene
Dátum 632 pred Kr.
Miesto lokalita v blízkosti Čchen-liou v provincii Čchen-nan a juhozápadná oblasť Ťuan v provincii Šan-tung
Výsledok jasné víťazstvo štátu Ťin
Protivníci
Ťin, Čchi, Čchin, Sung Čchu, Šen, Si, Čchen a Cchaj,
Sila
700 bojových vozov (Ťin) neznáma
Straty
neznáme neznáme, zajatých 100 bojových vozov a 1 000 vojakov
Zoznam bitiek pred rokom 601

Bitka pri Čcheng-pchu (城濮之戰) bola konflikt medzi štátom Ťin a Čchu a ich spojencami. Odohrala sa na území dnešnej Číny v roku 632 pred Kr., počas Obdobia Jari a jesene (722 – 481 pred Kr.). Bola prvou veľkou bitkou v dlhodobom konflikte medzi štátmi v údolí Žltej rieky a štátmi v údolí rieky Jang-c’-ťiang. Víťazstvo štátu Jin upevnilo hegemóniu vojvodu vojvodu Wena zo štátu Ťin a zastavilo územné ambície štátu Čchu na severe minimálne o jednu generáciu.

Pozadie

Po smrti vojvodu Chuana zo štátu Čchi v roku 643 pred Kr. štát Čchu vytrvalo rozširoval svoj vplyv smerom na sever a pohltil šesť menších štátov. V roku 636 pred Kr. sa vojvoda Wen, ktorý strávil pätnásť rokov na úteku vo viacerých štátoch, dostal s pomocou vojvodu Mua štátu Čchin k moci. Vojvoda Wen prevzal vedenie v štátoch a vykonal množstvo vnútorných reforiem. V rokoch pred 632 pred Kr. konflikt medzi štátmi Ťin a Čchu eskaloval a bol charakteristický častými presunmi malých štátov, ktoré ležali medzi nimi, do jednej či druhej koaličnej skupiny.

V zime roku 633 pred Kr. zaútočil kráľ Čcheng z Čchu na štát Sung, spojenca štátu Ťin. Odpoveďou na túto agresiu bola expedičná vojenská výprava pod vedením vojvodu Wena, ktorá sa vydala na juh na jar nasledujúceho roka a okupovala štát Wej a Cchao, satelity štátu Čchu. V nasledujúcich mesiacoch obe strany posilovali svoje aliancie. Štáty Šen, Si, Čchen a Cchaj, všetko priami susedia štátu Čchu, sa spojili s kráľom Čchengom. Rovnako urobil aj vzdialenejší štát Lu.

Predohra

Armáda štátu Ťin sa údajne musela stiahnuť o 45 km, až sa utáborila na rovine Čcheng-pchu na hraniciach štátov Wej a Cchao. Očakávala rozhodujúcu bitku a naplnenie sľubu vojvodu Wena kráľovi Čchengovi počas svojho vyhnanstva v Čchu. Ústup zároveň umožnil spojenie síl Ťinu s posilami Čchi a Čchin.

Kompletne zložené z vojakov Čchu bolo len jadro armády, vedenej hlavným veliteľom C'jü. Ľavé krídlo vedené C´si tvorili vojaci zo satelitov Čchu, Šen a Si. Pravé krídlo pod C´šang sa skladalo zo samostatnej skupiny, ktorú tvorili výlučne oddiely štátov Čchen a Cchaj. Ich počty boli pravdepodobne až tretinou sily celej armády.

Sily štátu Ťin sa pred výpravou zväčšili z dvoch na tri armády: hornú, centrálnu a dolnú. Tieto sa pred bitkou preskupili do krídiel: horná armáda tvorila pravé krídlo pod vedením Chu Maoa a jeho zástupcu Chu Jena; dolná vytvorila ľavé krídlo pod vedením Luan Č' a zástupcu Sü Čchena. Centrálna armáda vytvorila samotné jadro a viedol ju Sien Čena so zástupcom Si Čen. Vojvoda Wen súboj neriadil, a ani sa ho priamo nezúčastnil.

Boj

Armády sa stretli 4. deň 4. mesiaca roku 632 pred Kr.

Bitka začala postupom oboch krídiel armády Ťin. Pravé krídlo Čchu bolo považované za najslabšie a Sü Čchen, veliteľ ľavého krídla Ťin, naň zaútočil. Sü chránil kone svojich bojových vozov zvieracími kožami a viedol na toto krídlo protivníka rýchly a silný útok. Útok bol mimoriadne úspešný a úplne ho rozprášil.

Ľavé krídlo Ťin následne zafungovalo ako bojová sila, viažúca na seba jadro armády Čchu a brániaca mu zaútočiť na ich centrum, alebo pomôcť ľavému krídlu. Medzitým Chu Maove pravé krídlo Ťin sa zrazilo s nepriateľom, fingovalo ústup a niesli so sebou dve veľké zástavy samotného vrchného velitela. Ľavé krídlo Čchu, zložené z odvedencov zo Šen a Si, sa domnievalo, že pravé krídlo Ťin sa rozpadlo a C'jü nariadil prenasledovanie. Kontingent bojových vozov pod vedením Luan Č' sa prihnalo dopredu a rozdelil sa do troch smerov, čim rozvíril prach a zakryl tak pohyby Chu Maových mužov, ktorí sa preskupili do kruhovej formácie.

Ľavé krídlo Ťin naďalej držalo svoju pozíciu proti centru Čchu a pomáhalo tak vlastnému centru. Hoci bolo jadro ťinskej armády prechodne narušené intenzívnym bojom, účinne bránilo centru Čchu v pomoci ich ľavému krídlu. Ako ľavé krídlo Čchu postupovalo, zaútočila na jeho bok osobná garda vojvodu Wena, zložená so synov vysoko postavených členov klanov a jeho verných. Medzitým celé pravé krídlo Ťin dokončilo svoje preskupenie a bolo sprava podporované bojovými vozmi Luan Zhi, ktoré sa pridali k útoku. Ľavé krídlo Čchu bolo úplne zničené. Keď C'jü videl, že obe jeho krídla sú obkľúčené a ničené, nariadil ústup.

Zhodnotenie

Bitka pri Čcheng-pchu bola pravdepodobne vôbec najväčšou v Období Jari a jesene a jednoznačne najpodrobnejšie opísanou v diele Cuo Čuan. Napriek tomu miesto bitky zostáva nejasné: do úvahy pripadá lokalita v blízkosti oblasti (?, county) Čchen-liou v provincii Čchen-nan a juhozápadná oblasť oblasti (?, county) Ťuan v provincii Šan-tung. Po návrate na sever vojvoda Wen bol uznaný za kráľa dynastie Čou ako prvý z lénnych pánov. Konferencia viacerých štátov v Ťien-tchu v roku 631 pred Kr. vedená vojvodom Wenom potvrdila ich podporu pre kráľovskú rodinu Čou a stvrdila aliančnú zmluvu. Bitka v dlhodobom pohľade však nebola veľmi účinná vo svojom cieli potlačiť moc Čchu.