Bitka v Teutoburskom lese

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Teutoburský les

Bitka v Teutoburskom lese alebo Varova bitka, po latinsky Clades Variana bola bitka medzi rímskou armádou pod vedením Publia Quinctilia Vara a aliancie germánskych kmeňov s hlavným slovom Cheruskov pod vedením Arminia („Hermann“). Bitka sa konala 9. septembra roku 9. Rímska armáda bola v močaristom teréne počas pochodu prepadnutá Germánmi a boli takmer úplne zničené tri légie aj s pomocnými zbormi. Zahynul aj Varus, ktorý spáchal samovraždu.

Päť storočí sa historici a laická verejnosť snažili nájsť v lesoch Teutoburg pri Bielefelde miesto bitky. Podarilo sa im to až v roku 1987. Ide o klin medzi vysychajúcim močariskom a vrchom Kalkriese, ktorý sa nachádza pri venci pohoria Wiehengebirge neďaleko Osnabrücku a je vzdušnou čiarou asi 30 km vzdialený od Teutoburského lesa.

Aj keď Rimania uskutočnili množstvo výprav do Germanie Magny, táto bitka ukončila plány cisára Augusta ovládnuť a pripojiť k Rímskej ríši aj územia napravo od Rýna hlavne kvôli tomu, že v Teutoburskom lese stratil Rím viac ako desatinu celej armády.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]