Bliss (fotografia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bliss
Newbyte S10 Mini-Note(Black) (2571533957).jpg
Bliss ako tapeta vystaveného notebooku
Základné informácie
AutorCharles O'Rear v Sonoma County, Kalifornia, USA
Rok1996
Technikafotografia
GalériaWindows XP

Bliss je názov fotografie, ktorá bola použitá ako základná tapeta operačného systému Windows XP. Fotografiu zachytil v roku 1996 americký fotograf Charles O'Rear, ktorý fotografiu najprv poslal spoločnosti Corbis a neskôr všetky práva k fotografii kúpila spoločnosť Microsoft.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Fotografia z rovnakého miesta odfotografovaná v roku 2006

V januári 1996 bol bývalý fotograf National Geographic Charles O'Rear na ceste ku svojej priateľke, ako každý piatok poobede. Pracovali spolu na knihe o vinnej réve. Pred jeho cestou prešla krajinou búrka, a tak vášnivý fotograf O'Rear čakal na príležitosť na zachytenie fotografie, ktorú by mohol uplatniť do svojej knihy. Po ceste si všimol nezvyčajnú horu. Väčšina hôr a kopcov v okolí bola pokrytá vinicami, táto však kvôli napadnutiu hory fyloxérou viničovou nebola.[1] O'Rear zastavil, postavil si statív a vyfotografoval si horu na stredný formát.

Keďže pre túto fotografiu nakoniec nenašli v pripravovanej knihe uplatnenie, publikoval ju O'Rear cez Corbis k dispozícii na použitie akoukoľvek zúčastnenou stranou, ktorá by bola ochotná zaplatiť zodpovedajúci licenčný poplatok. V roku 2000 alebo 2001 kontaktoval tím vývojárov Microsoftu O'Reara cez Corbis so záujmom o odkúpenie všetkých práv na používanie fotografie ako predvolenej tapety operačného systému Windows XP. O'Rear súhlasil, Microsoft mu zaplatil letenku do Seattlu, kam donesol film, a O'Rear podpísal zmluvu.

Microsoft dal fotografii meno, a urobil z nej kľúčovú súčasť marketingovej kampane na Windows XP. Fotografiu bolo možné vidieť na približne miliarde počítačov – odhad sa opiera o počet kopií softvéru Windows XP.

Reference[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Goldin+Senneby » Blog Archive » After Microsoft. www.goldinsenneby.com. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bliss (fotografie) na českej Wikipédii.