Bohuslav Nosák

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 21:41, 8. január 2019, ktorú vytvoril Rimavčan (diskusia | príspevky)
Bohuslav Nosák
slovenský evanjelický kňaz, notár, básnik, prekladateľ, publicista, redaktor
Bohuslav Nosák
Narodenie3. február 1818
Tisovec, Malohont, stolica Gemersko - Malohontská,Slovensko
Úmrtie5. apríl 1877 (59 rokov)
Sabinov, Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Bohuslav Nosák

Bohuslav Timotej Ignác Nosák-Nezabudov (* 3. február 1818, Tisovec – † 5. apríl 1877, Sabinov) bol redaktor Slovenských národných novín.

Evanjelický kňaz, notár, romantický básnik, prekladateľ, publicista, redaktor, autor historických próz a cestopisov. Narodil sa 3. februára 1818 v malohontskom Tisovci do učiteľskej rodiny Andreja Nosáka a jeho manželky Márie rodenej Kováčovej. Do školy chodil v Čiernej Lehote. Študoval na gymnáziu v Dobšinej, na lýceu v Levoči, teológiu v Bratislave, kňazské skúšky skladal u P. Jozefiho. Bol považovaný za najlepšieho redaktora novín hneď po Ľudovítovi Štúrovi.

Patril v Levoči medzi najhorlivejších členov a funkcionárov tamojšieho študentského Ústavu československého, založeného roku 1837 profesorom Michalom Hlaváčkom. Už ako študent levočského lýcea bol prispievateľom Kuzmányho Hronky a pražských Květov a Včely. Jeho básnické príspevky nájdeme v almanachu levočských študentov v Jitřenke (1840).

Počas svojich štúdií na ev. lýceu v Bratislave od roku 1838 bol jedným z najhorlivejších stúpencov Ľudovíta Štúra. Ako člena cestovateľského spolku ho vyslali počiatkom štyridsiatych rokov na Zakarpatskú Ukrajinu, o ktorej uverejnil okrem iného v Orle tatranskom (1845 – 1846) bystrú a hodnotnú reportáž Listy z neznámej zeme. Roku 1842 sa zúčastnil vydania prvého ročníka Hurbanovej Nitry.

Istý čas pobudol ako ev. kaplán v Liptovskom Mikuláši a potom v Pešti. Odtiaľto písal roku 1844 Stankovi Vrazovi do Záhrebu a rokoval s ním o svojom odchode k južným Slovanom, čo sa však nakoniec neuskutočnilo.

Nosák bol veľmi vzdelaným človekom. Ovládal viacero rečí. Jeho bohatá prekladateľská činnosť po revolúcii svedčí, že v redakcii bol Štúrovi platným pomocníkom. Písal básne, povesti, literárne kritiky a prekladal zo zahraničných literatúr. Prispieval do Nitry, Orla tatranského, Slovenských národných novín, Priateľa ľudu, slovom pracoval na všetky strany.

Iné projekty

 Externé odkazy