Bojovnica pestrá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bojovnica pestrá
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Betta splendens
Regan, 1910
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Bojovnica pestrá (Betta splendens) je druh ryby z čeľade labyrintkovité a obľúbená akváriová ryba. V prírode žije v stojatých vodách južnej a juhovýchodnej Ázie (v povodí rieky Mekong), ktoré sú veľmi často chudobné na kyslík. Preto sa im vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, ktorý rybám umožňuje prijímať kyslík priamo zo vzduchu. Ich miestny názov, pochádzajúci z Taiwanu, je pla-kad. Bojovnice obvykle dorastajú do veľkosti 6 až 9 cm a dožívajú 2-3 roky, vo veľmi dobrých podmienkach aj 4 roky. V ich domovine bola bojovnica po dlhý čas hlavným účastníkom obdoby známych kohútích zápasov.

Tieto ryby boli dlho a ešte stále sú šľachtené, preto sa akváriová forma od divokej formy značne líši. Samce aj samice sa vyskytujú v mnohých farbách, ako je modrá, fialová, zelená, červená, biela a v ich rôznych kombináciách. Plutvy samčekov bývajú v prípade správneho chovu veľmi dlhé a rozličných tvarov. Najčastejšou farbou týchto rybičiek je tmavomodrá a červená, prípadne fialová. Najvzácnejšie sú žlté a oranžové varianty.

Agresivita[upraviť | upraviť zdroj]

Samce sú voči sebe (a po nerese aj voči samičkám) veľmi agresívni, a preto sa odporúča chovať vždy iba jedného samca v akváriu. V prípade chovu viacerých samcov súčasne je nevyhnutné ich chovať v dostatočne veľkom akváriu s množstvom prirodzených skrýš. V prírode samce síce nebojujú až do usmrtenia protivníka, ale v nevhodne riešenom akváriu nemá porazený kam uniknúť, takže boj môže skončiť jeho smrťou. Chovatelia, ktorí sa zameriavajú na výcvik výstavných samcov, používajú obvykle prepojené menšie akvária. V každom z nich je jeden samec, ktorý súperí s ostatnými cez sklo a vďaka tomu rastú jeho plutvy.

Niekedy môžu byť navzájom neznášanlivé aj samice, akokoľvek ich agresivita je obvykle vedená k vytváraniu pomerne prísnej, no viac-menej pokojnej hierarchie – za predpokladu, že je v nádrži tri a viac samíc. Súžitie dvoch samíc, pokiaľ je jedna z nich dominantná, obvykle končí smrťou tej slabšej. Samice môžu napadnúť aj slabšieho samca, na čo treba brať ohľad predovšetkým pri odchove. V každom prípade platia pre chov rovnaké pravidlá, ako pre samce, teda priestranné a členité akváriá.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci je vlastný chov bojovníc čo sa týka prípravy pomerne zložitý, odchov je vďaka silne vyvinutému rozmnožovaciemu pudu tohto druhu pomerne jednoduchý a zaujímavý. Samček pomocou sekrétu z tlamy postaví penové hniezdo z bublín, do ktorého ukladá oplodnené ikry. Samička je hneď po trení od hniezda odohnaná a musí sa z akvária vyloviť. Samček neustále hniezdo upravuje a opätovne do neho zabudováva popadané potomstvo. Po zhruba troch dňoch, keď plôdik vstrebe svoj žĺtkový vak a rozpláva sa, musí byť odlovený aj samček. Plôdik je veľmi drobný a odchováva sa prachovou potravou a planktónom. Rozmnožovací pud možno posilniť zvýšením teploty a znížením hladiny vody v akváriu. Bojovnica sa rozmnožuje tak, že postaví hniezdo a keď sa mu samička poddá, tak z nej vytlačí v nežnom objatí vajíčka a starostlivo ich poukladá do hniezda, o ktoré sa pozorne stará a odháňa všetkých nevítaných návštevníkov.

Chov v akváriu[upraviť | upraviť zdroj]

Bojovnice sa dobre hodia do spoločenských nádrží, ale iba ku pokojným a neagresívnym druhom, ktoré bojovniciam nebudú obhrýzať ich dlhé plutvy a súčasne nemôžu byť pre bojovnice vizuálnym rivalom, ako napríklad niektoré cichlidy. Ani malé rybky nie sú vhodní spoločníci, pretože by ich bojovnice mohli považovať za potravu. Ideálnym prostredím pre bojovnice je akvárium klasického formátu nad 10 litrov, v ktorom nechýbajú vysoké a voľne plávajúce rastliny. Vhodná teplota pre tieto rybky je medzi 24 – 30 °C a pH vody by malo byť v rozpätí 6,5 – 7,0, pričom je nevyhnutné prostredie udržiavať v uvedených mantineloch. Bojovnice sú veľmi citlivé na nepriaznivé podmienky, môžu trpieť alergiami na niektoré vybavenie akvária, prípadne na premnoženie baktérii a siníc. Môžu mať aj krupičku, ktorá sa prejavuje tak, že sa na bojovnici začnú objavovať biele šupinky.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]