Bolonská univerzita

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bolonská univerzita

Bolonská univerzita (tal. Alma Mater Studiorum Università di Bologna, lat. Universitas Bononiensis) je univerzita v talianskom meste Bologna, najstaršia univerzita na svete.[1]. I keď sa nevie presný dátum založenia, väčšina prameňov hovorí o roku 1088. Iné údaje uvádzajú rok 1119, i tak by však bola najstaršia.[2] Podľa vzoru jej organizácie bola založená aj Academia Istropolitana roku 1465.

Univerzita, bašta bádania v oblasti rímskeho a cirkevného práva, dostala svoje prvé štatúty v r. 1158 od cisára Fridricha Barbarossu. V Taliansku však boli aj iné centrá vzdelanosti ktoré s ňou súperili. Patrili medzi ne Padova, Vercelli a najmä Neapol. V Bologni bolo štúdium a udeľovanie akademických hodností v podstate bezplatné. Učitelia si však dávali od študentov platiť školné. S týmto však v 13. storočí nesúhlasili pápeži, a tak pre univerzitných učiteľov zaviedli fixné platy. Od 12. storočia sa bolonská univerzita tešila veľkej popularite. Najväčší stredoveký pápež Inocent III. tam vyštudoval právo.

Roku 1317 bol na univerzite bol rektorom Mikuláš, nitriansky archidiakon. Na univerzite študovali viacerí študenti z Horného Uhorska, napr. P. Scalich z Turca získal roku 1552 titul bakalára teológie. V 16. storočí bolo založené osobitné štipendium a neskôr aj konvikt pre študujúcich z Uhorska a ChorvátskaCollegio Ungharese.

Slávni absolventi[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi jej absolventov patria napríklad Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Mikuláš Kopernik, Guglielmo Marconi[3], Tomáš Becket a Umberto Eco.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. QS World University Rankings 2007 - World's oldest universities [online]. [Cit. 2009-07-09]. Dostupné online.
  2. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha : Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Bologna, s. 39.
  3. Itálie, průvodce Olympia, str. 40

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Boloňská univerzita na českej Wikipédii.