Bombové útoky v Bombaji v roku 1993

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Bombové útoky v Bombaji v roku 1993 boli sériou 13 veľkých teroristických útokov, ktoré sa uskutočnili 12. marca 1993 v indickom meste Bombaj. Zahynulo pri nich celkovo 257 ľudí a viac ako 1400 bolo zranených. Dodnes ide o najhorší teroristický incident v novodobých dejinách Indie. Predpokladá sa, že útoky spáchali islamistickí militanti v spolupráci s bombajským zločineckým syndikátom pod vedením mafiánskeho bossa menom Dávúd Ibráhím (angl. Dawood Ibrahim).

Pozadie, priebeh a následky útokov[upraviť | upraviť zdroj]

6. decembra 1992 zničili v meste Ajódhja hindskí extrémisti posvätnú islamskú mešitu Bábrí masdžid (Búburova mešita) z roku 1527. To v nasledujúcich týždňoch zapríčinilo rozsiahlu vlnu násilných nepokojov medzi moslimami a hinduistami po celej Indii. Násilnosti obzvlášť zasiahli mesto Bombaj, kde vyústili v smrť vyše 900 ľudí, prevažne moslimov. Pri nepokojoch došlo aj k veľkým škodám na majetku, čo v pomerne veľkej miere zasiahlo aj miestny organizovaný zločin. Ten bol reprezentovaný hlavne najsilnejšou mafiánskou skupinou známou ako D-Company vedenou Dávúdom Abráhímom. Ibráhím bol sám moslim a začal obviňovať políciu z toho, že pri nepokojoch priamo pomáhala hinduistickým extrémistom a usmerňovala ich na ničenie moslimského majetku, obzvlášť vo vlastníctve mafie. Mafia sa spojila s moslimskými extrémistami trénovanými v Pakistane a začala pripravovať rozsiahlu teroristickú akciu, ktorá mala byť pomstou zameranou hlavne proti väčšinovému hindskému obyvateľstvu a indickým úradom.

K prvému útoku došlo 12. marca 1993 o 13:30 miestneho času, keď v podzemnom parkovisku pod 28 poschodovou budovou Bombajskej burzy vybuchla silná nálož uložená v aute. Výbuch budovu vážne poškodil a usmrtil 84 ľudí. V nasledujúcich hodinách explodovalo v rôznych častiach mesta celkovo 12 ďalších bômb, väčšinou uložených v autách, ale aj v cestovných kufroch či motorových skútroch. Útoky zasiahli hotely, kancelárske budovy, banky či obchodné domy. K vôbec najhoršiemu útoku došlo o 14:45 pred obchodným domom Century, kde bomba ukrytá v terénnom aute zabila 113 ľudí. Takmer pri všetkých útokoch bola použitá výbušnina RDX, posledný nastal o 15:40. Celkovo si teroristické útoky toho dňa vyžiadali 257 mŕtvych a vyše 1400 zranených, z toho okolo 700 vážne.

Hoci detailné pozadie a motívy k útokom nie sú celkom objasnené, rozsiahle vyšetrovanie viedlo k jednoznačnému záveru, že za nimi stál zločinecký syndikát Dávúda Ibráhima v spolupráci s miestnymi moslimskými extrémistami pravdepodobne napojenými na pakistanských islamistov. Špeciálny indický súd pre zločiny terorizmu obvinil z útokov celkovo 129 ľudí, pričom v roku 2006 uznal 100 z nich za vinných. V júli 2007 bolo 12 z nich odsúdených na trest smrti, viacerí boli odsúdení na dlhoročné tresty väzenia. Mnoho ďalších podozrivých je stále na úteku, vrátane hlavných organizátorov útoku Dávúda Ibráhíma a jeho blízkeho spolupracovníka známeho pod anglickou prezývkou Tiger Memon.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]