Bombový útok v Oklahoma City

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 35°28′22″S 97°31′01″Z / 35,4729°S 97,5169°Z / 35.4729; -97.5169

Bombový útok v Oklahoma City sa uskutočnil 19. apríla 1995. Jeho cieľom bola federálna budova Alfreda P. Murraha a zahynulo pri ňom 168 ľudí, viac ako 680 osôb bolo zranených. Spáchali ho ultrapravicoví radikáli Timothy McVeigh a Terry Nichols. Išlo o najväčší teroristický útok uskutočnený na americkej pôde do útokov z 11. septembra 2001.

Budova A.P. Murraha 2 dni po útoku

Páchatelia a ich motívy[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným iniciátorom a organizátorom útoku bol v tom čase 27 ročný Timothy McVeigh, ku ktorému sa pripojil 40 ročný Terry Nichols. Do útoku bol okrajovo zapletený aj McVeighov priateľ Michael Fortier s jeho ženou Lori. Akékoľvek zapojenie ďalších spolupáchateľov sa aj napriek počiatočným indíciám nepreukázalo. McVeigh, Nichols aj Fortier sa zoznámili počas ich služby v americkej armáde, boli sympatizantmi hnutia milícii domobrany a proti americkej federálnej vláde prechovávali veľký odpor. McVeigha už v r. 1992 rozhneval incident v Ruby Ridge, kde sa niekoľkodňové obliehanie domu pravicového militanta Randy Weavera FBI skončilo smrťou jeho syna a ženy. McVeighova zúrivosť však vyvrcholila až po zásahu federálnej vlády proti sekte davidiánov vo Waco z apríla 1993, pri ktorom po 51 dňoch obliehania zahynulo 75 členov sekty vrátane jej vodcu Davida Koresha. McVeigh to pokladal za neodpustiteľný akt násilia vlády voči vlastným občanom a rozhodol sa ho pomstiť symbolicky na deň 2. výročia incidentu.

Útok[upraviť | upraviť zdroj]

Už v auguste r. 1994 začal McVeigh zhromažďovať materiál na výrobu bomby. V decembri 1994 navštívil spolu s M. Fortierom Oklahomu City, aby si dôkladne prezrel zabezpečenie federálnej budovy Alfreda P. Murraha, ktorú si ako miestne sídlo 14 federálnych agentúr vybral za cieľ svojho útoku. V dňoch 17. až 18. apríla 1995 na Nicholsovej farme v kansaskom Heringtone zostrojili McVeigh a Nichols zo 108 vriec hnojiva z dusičnanu amónneho a fliaš tekutého nitrometánu 2 200 kg vážiacu bombu. Naložili ju do žltého nákladiaku firmy Ryder, ktorý si McVeigh prenajal 15. apríla pomocou falošného vodičského preukazu, ktorý mu urobila Lori Fortierová.

19. apríla presne o 8:57 miestneho času zaparkoval McVeigh nákladné auto s bombou pred federálnu budovu v Oklahoma City, aktivoval 5 minútovú rozbušku a prestúpil do neďaleko pripraveného Nicholsovho pickupu, v ktorom opustil mesto. Bomba vybuchla presne o 9:02, sila jej explózie úplne deštruovala tretinu z objemu deväť poschodovej budovy a vytvorila kráter o šírke 9,1 a hĺbke 2,4 metra. Výbuch poškodil ďalších 324 budov v okolí a zničil 86 automobilov. Celkové materiálne škody sa odhadujú na 652 miliónov dolárov.

Letecký pohľad na následky útoku

Pri útoku zahynulo celkovo 168 ľudí, z nich 163 priamo v budove A. P. Murraha (v ktorej sa v čase výbuchu nachádzalo až 646 osôb). Väčšinu obeti nezomrela priamo pri výbuchu bomby, ale až po následnom kolapse budovy. Medzi obeťami bolo aj 19 detí (najmladšie malo len 3 mesiace), 15 z nich sa nachádzalo v škôlke pre deti zamestnancov, ktorá bola v budove umiestnená (o čom McVeigh vedel). Viac ako 680 ďalších ľudí bolo pri útoku zranených.

Už 90 minút po útoku McVeigha na diaľnici zastavil policajt za jazdu bez poznávacej značky a zatkol ho potom, ako u neho pri prehliadke našiel nelegálne držanú zbraň. FBI sa spočiatku pri vyšetrovaní útoku zameriavala hlavne na možnosť, že bol dielom arabských teroristov a McVeighovu spojitosť s útokom odhalila až 21. apríla, krátko na to bol zatknutý aj Nichols.

Následky[upraviť | upraviť zdroj]

McVeigh bol súdený pred federálnym súdom kvôli sprisahaniu a vražde jedenástich federálnych agentov, ktorí pri útoku zahynuli. Proces proti nemu sa začal 24. apríla 1997 a vyvrcholil 2. júna toho istého roku uznaním jeho viny a odsúdením ho na trest smrti. Rozsudok bol vykonaný smrtiacou injekciou 11. júna 2001. Terry Nichols bol 4. júna 1998 odsúdený na doživotný trest odňatia slobody bez možnosti prepustenia, odpykáva si ho v najprísnejšie stráženej americkej federálnej väznici ADX Florence v Colorade. Michael a Lori Foltierovci, ktorí o pripravovanom útoku vedeli a okrajovo sa na ňom podieľali, uskutočnili dohodu s prokurátorom a svedčili proti McVeighovi a Nicholsovi, za čo bol Michael odsúdený len na 12 rokov väzenia (bol podmienečne prepustený v januári 2006) a Lori dostala pred stíhaním imunitu.

Ako odpoveď na útok prijala americká vláda legislatívu, ktorá mala budúcim teroristickým útokom predchádzať podstatne zvýšenou ochranou federálnych budov, ako aj zintenzívnením monitorovaním potenciálnych páchateľov domáceho terorizmu. Zvyšky budovy A. P. Murraha, ktorú už nebolo možné rekonštruovať, boli strhnuté 23. mája 1995 a na ich mieste bol postavený rozsiahly pamätník venovaný obetiam tragédie. Otvorený bol 19. apríla 2000.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]