Bonnie Dunbarová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bonnie Jeanne Dunbarová
Astronaut NASA
Bonnie Dunbarová
Št. príslušnosťUSA
Narodenie3. marec 1949 (71 rokov)
Sunnyside, Washington, USA
Predchádzajúce zamestnanievedec
Čas vo vesmíre50 dní 8 hodín 24 minút
Kozmonaut od1980
MisieSTS-61-A, STS-32, STS-50, STS-71, STS-89
Znaky misiíSTS-61-a-patch.pngSTS-32 patch.pngSTS-50 patch.svgSts-71-patch.pngSts-89-patch.svg
Kozmonaut do2005

Bonnie Jeanne Dunbarová (* 3. marec 1949, Sunnyside, Washington, USA) je bývalá americká astronautka, 9. žena – 187. človek, ktorý sa vypravil do vesmíru. Počas svojich piatich letov v raketoplánoch strávila na obežnej dráhe 50 dní. Jej manželom je ďalší z astronautov USA Ronald Sega.

Život[upraviť | upraviť kód]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť kód]

V rodnom Sunnyside absolvovala roku 1967 stredoškolské štúdium na High School, Sunnyside a o štyri roky neskôr štúdium na University of Washington. Pracovala v rôznych laboratóriách, o. i. v Anglicku na Oxfordskej univerzite, doktorát získala na univerzite v Houstone (štát Texas), kde potom zostala pracovať ako asistentka. Prešla aj výcvikom na ľahkých lietadlách, mala nalietaných 700 hodín. V roku 1980 vstúpila do výcvikového strediska NASA v Houstone, keď už dva roky predtým pracovala pre NASA v Johnsonovom vedeckom stredisku ako letecký operátor.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť kód]

Svoj prvý let absolvovala na palube raketoplánu Challenger na jeseň roku 1985. Mala vtedy 36 rokov. Misia STS-61-A trvala 7 dní, bola katalogizovaná v COSPAR pod označením 1985-104A a celá posádka mala 8 členov. Štart bol z kozmodrómu mysu Canaveral na Floride, pristátie na kalifornskej základni Edwards. Počas misie vypustili satelit GLOMR a venovali sa experimentom v laboratóriu Spacelab.

Po piatich rokoch sa dočkala druhého letu. Išlo o desaťdennú misiu STS-32 s raketoplánom Columbia, posádka bola päťčlenná. Počas letu (COSPAR 1990-002A) vypustili niekoľko tonovú vojenskú družicu Syncom a naopak si na Zem priviezli družicu LDEF po jej takmer šesťročnom letu na obežnej dráhe Zeme. Štart aj pristátie boli rovnaké, ako pri prvom lete.

V roku 1992 letela do vesmíru v Columbii znova. Misia STS-50, podľa COSPAR 1992-034A, trvala 13 dní, spolu s Dr. Dunbarovou bolo na palube 7 osôb a tiež laboratórium Spacelab, ktoré mala na starosti. Tentokrát pristáli tam, kde štartovali, na Floride.

Štvrtý svoj let na obežnú dráhu Zeme absolvovala na palube raketoplánu Atlantis začiatkom leta 1995. Išlo o misiu STS-71, ktorá trvala 9 dní a bola očíslovaná 1995-030A. Sedemčlenná medzinárodná posádka so sebou viezla laboratórium Spacelab a ako prvý americký raketoplán sa spojila s ruskou orbitálnou stanicou Mir, kde slúžila iná, trojčlenná medzinárodná posádka a kde bola pripojená loď Sojuz TM-21. Aj tentoraz raketoplán štartoval aj pristál na Floride.

Po piatykrát letela vo svojich 48 rokoch, v januári 1998. Bolo to na palube raketoplánu Endeavour, misia označená ako STS-89 bola v COSPAR katalogizovaná pod číslom 1998-003A. Na palube bolo opäť laboratórium Spacelab a opäť leteli na Mir. Tam po týždni spoločnej práce na obsluhe Miru Američana D. Wolfa, ktorý slúžil v kozme 128 dní, nahradil iný Američan A. Thomas. Raketoplán sa vrátil tam, odkiaľ štartoval, na Mys Canaveral.

Lety v skratke:

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bonnie Dunbarová na českej Wikipédii.