Borová hora

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Minerálne jazierko na Borovej hore vo Zvolene.
Liečebňa tuberkulózy a respiračných chorôb na Borovej hore vo Zvolene

Borová hora je kopec v časti Zvolena Podborová. Ide o travertínovú masu na ľavom brehu rieky Hron.
Na vrchu kopca sa nachádza minerálne, termálne a mierne rádioaktívne jazierko, ktoré v zime nezamŕza. Jeho činnosťou podľa výskumov vznikol aj samotný kopec. Pod kopcom sa nachádza neveľká jaskyňa, preskúmaná v 90. rokoch, dnes je prístup do jaskyne od železnice takmer nemožný.

Ďaleká minulosť[upraviť | upraviť zdroj]

Na Borovej hore sa našlo niekoľko archeologických nálezov, ktoré svedčia o tom, že miesto bolo využívané nie len ako kúpele, vďaka minerálnemu jazierku, ale pravdepodobne aj ako kultové miesto. Našla sa tu keramika badenskej a pilinskej kultúry, hlavne džbány, žiarový hrob a niekoľko kostí. Priamo v jazierku sa našli bronzové šperky a zvitok zlatého drôtu.[1]

Blízka minulosť[upraviť | upraviť zdroj]

Na Borovej hore boli vybudované mestské kúpele, ktoré sa v polovici 20. storočia prebudovali podľa projektu ing.arch. Gustáva Stadtruckera. Toto zariadenie slúžilo počas vojny ako poľná nemocnica. Po 2. svetovej vojne tu bolo umiestnené oddelenie tuberkulózy a respiračných chorôb, ktoré patrilo pod vtedajší ÚNZ Zvolen (Ústav Národného Zdravia) – dnešnú Zvolenskú nemocnicu. V roku 1999 bolo zatvorené a pľúcne oddelenie bolo presunuté do nemocnice, neskôr bol objekt nemocnici odobratý.

Prítomnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2011 bol areál sanatória na Borovej hore vyčistený a sprístupnený pre verejnosť ako rekreačná oblasť a park. Sanatórium na kopci je stále v chátrajúcom stave a patrí Banskobystrickému samosprávnemu kraju.

V júni 2018 primátorka Lenka Balkovičová a župan Ján Lunter podpísali zmluvu ktorou vymenili mestské pozemky pod budovami, ktoré zriaďuje kraj za pustnúci areál na Borovej hore. Cieľ mesta je získať investora pre domov sociálnych služieb ale aj iné využitie.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. História a vykopávky na Borovej hore [online]. . Dostupné online.
  2. TASR. Borová hora je už znova "zvolenská". sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2018-06-26. Dostupné online [cit. 2018-06-30]. ISSN 1335-4418.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°35′49″S 19°07′53″V / 48,59704°S 19,13136°V / 48.59704; 19.13136