Botulotoxín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Botulotoxín

Botulotoxín, tiež známy ako botox alebo klobásový jed, je jedovatá látka, ktorá sa používa v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Je produktom baktérie druhu Clostridium botulinum, a je jedným z najsilnejších bakteriálnych toxínov vôbec. Nechcene sa môže nachádzať v pokazených potravinách, v krajnom prípade môže spôsobiť smrť. V plastickej chirurgii sa ním vpichovaním pod kožu vyhladzujú vrásky, hlavne na tvári. Chem. značka je

Typy botuloxínu[upraviť | upraviť zdroj]

Aktuálne je známych 7 typov botulotoxínu A až F. Každý typ spôsobuje ochorenie u iných druhov zvierat.

[1]
Typ botulotoxínu Vnímavé druhy zvierat
A myš, potkan, morča, králik, primáty, hydina, dánio pruhované, kôň
B Myši, potkan, morča, , králik, primáti, kôň
C Myš, morča, králik, primáti, hydina, dánio pruhované, pes, mačka, hydina, holub, moriak, kôň, norok,
D Myš, potkan, pes, morča, králik, mačka, primáti, hydina, holub, dánio pruhované
E Myš, potkan, pes, morča, králik, mačka, primáti, hydina, holub
F Myš, primáti
G Myš, primátí


Bakteriálna produkcia botulotoxínu[upraviť | upraviť zdroj]

Clostridium botulinum je grampozitívna, pohyblivá, tyčinková baktéria, striktne anaeróbna. Clostridium botulinum produkuje botulotoxín.[2] Najviac toxínu sa tvorí pri teplote 28 °C.

Citlivosť na teplo[upraviť | upraviť zdroj]

Botulotoxíny sú citlivé na teplo. Teplota 80 °C po dobu 30 minút, alebo niekoľko minútový var, postačí na zničenie toxínu.[2] Spóry baktérie clostridium botulinum sú termorezistentné. Niektoré vydržia teplotu 120 °C po dobu až 3 minút.

Otrava[upraviť | upraviť zdroj]

Botulotoxin je proteín, patrí medzi neurotoxíny a vyznačuje sa veľkou toxicitou. Otrava sa prejavuje paralytickým ochrnutím svalov, po niekoľkých hodinách, až niekoľkých dňoch. K smrti dochádza následkom obrny dýchacích svalov a bránice. [2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ROSSETTO, Ornella; MONTECUCCO, Cesare. Tables of Toxicity of Botulinum and Tetanus Neurotoxins. Toxins, 2019-11-22, roč. 11, čís. 12, s. 686. Dostupné online [cit. 2021-07-11]. ISSN 2072-6651. DOI10.3390/toxins11120686. (po anglicky)
  2. a b c Ministerstvo zemědělství, Těšnov 65/17, Praha 1. Clostridium botulinum [online]. bezpecnostpotravin.cz, [cit. 2021-07-31]. Dostupné online. (cz)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]