Bovden

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Spleť bowdenových káblov na bicykloch
Bowden, čierny je ochranný obal proti prachu, vodiaca rúrka z točenej plochej pružiny, biela vnútorná oteruvzdorná izolácia (polyetylén) a ovládacie lanko

Bovden alebo Bowdenovo lanko je špeciálny typ kábla slúžiaci na prenos mechanickej energie ťahom alebo krútením. Názov získal podľa svojho vynálezcu Franka Bowdena.

Bowdenovo lanko sa skladá z pružného obalu, v ktorom sa pohybuje ohybné jadro (lanko, drôt…). Obal je z tvrdého a odolného materiálu, najčastejšie tesne vinutá oceľová pružina alebo vinutý oceľový pás. Obal bovdenu musí byť do určitej miery ohybný. Často býva obal potiahnutý izoláciou proti prachu a vode. Niekedy je izolovaná aj jeho vnútorná časť na zníženie trenia. Jadro je tvorené lankom alebo drôtom, obvykle z ocele. Keďže jadro sa po celej dĺžke trie o obal, musí sa pravidelne mazať alebo použiť výstelka s klznými vlastnosťami.

Bovden slúži na prenos mechanickej energie ťahom alebo krútením lanka. Obal slúži na mechanické vedenie lanka. Obal je obvykle mechanický upevnený o pevnú časť stroja. Pohyb lanka je obmedzený len na malé vzdialenosti. Spätný pohyb zabezpečuje vratná pružina.

Najznámejšie využitie bovdenu je na bicykloch (ovládanie bŕzd a radenie…), automobily (náhon tachometra, ručná brzda, ovládanie zámku kapoty…), motocykle, ručné obrábanie kovov (rotačný pohyb obrábacieho stroja je bovdenom prenesený do rukoväte k brúsnemu nástroju), mechanické diaľkové ovládanie spúšte fotoaparátu