Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
SOR BN 9,5 obchádza pokazený SOR B 9,5 na Námestí Josipa Andriča v Chorvátskom Grobe v prvý deň skúšobnej prevádzky prvej linky BID
Schéma tarifných zón IDS BK

Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji (skr. IDS BK, starší názov: Bratislavská integrovaná doprava, skr. BID) je integrovaný dopravný systém, ktorý by mal zatraktívniť verejnú dopravy zavedením intervalových cestovných poriadkov, očíslovaním liniek prímestskej dopravy, sprehľadnením, zatraktívnením tarify a zrušenia zbytočného dotovania viacerých súbežných dopravných spojov.

Prvá etapa IDS BK mala byť spustená 1. marca 2013 na území mesta Bratislava a okresu Malacky, kvôli technickým problémom bola spustená až 1. júna 2013. Do projektu sú zapojení dopravcovia Dopravný podnik Bratislava, Arriva, Železničná spoločnosť Slovensko (len vlaky kategórie Os a REX), v období od 1. apríla 2018 do 12. decembra 2020 to bol aj RegioJet. Koordinátorom projektu je spoločnosť Bratislavská integrovaná doprava, a.s.

Tretia etapa bola spustená 1. novembra 2015, ktorá integruje aj okresy Senec a Pezinok a niektoré ďalšie obce mimo Bratislavského kraja. Súčasne bol zjednotený typ cestovných lístkov vo všetkých formách dopravy v kraji a bola upravená ich cena.[1]

Tarifa[upraviť | upraviť zdroj]

Základom tarify IDS BK je rozdelenie územia na zóny. Ich počet je dôležitý pre stanovenie ceny lístka, na rozdiel od predtým používanej kilometrickej tarify. Cestujúci si podľa schémy zón alebo cestovného poriadku zistí, cez koľko zón (pri jednorazových lístkoch), resp. cez ktoré zóny (pri predplatných lístkoch) pocestuje a podľa toho zaplatí cestovné. Mesto Bratislava spadá do zón 100 a 101, pre ktoré platia niektoré odlišné podmienky – nie je možné zakúpiť samostatne zónu 100 a táto zóna je počítaná dva krát (resp. pri predplatných cestovných lístkov je zohľadnená v cene). Zvyšok územia je rozdelený na 48 zón, nazývaných regionálne zóny.[2]

V súčasnosti sú k dispozícií predplatné cestovné lístky s platnosťou 30, 90, alebo 365 dní a jednorazové lístky s ohraničenou časovou a zónovou platnosťou. Pri kúpe si zákazník určí zóny pre ktoré si predplatný lístok chce zakúpiť a to najviac 10 zón, alebo celosieťový lístok. Podľa počtu zón a dĺžky platnosti sa vypočíta cestovné. Následne môže cestujúci neobmedzene používať všetky spoje všetkých dopravcov IDS BK v príslušných zónach po dobu platnosti predplatného lístka.[3] Tržby si dopravcovia medzi sebou následne rozdelia podľa vopred stanovených pravidiel, najmä na základe počtu vozokilometrov, ktoré odjazdia v jednotlivých zónach.[4] Existuje aj možnosť zakúpiť predplatný lístok a súčasne kartu využiť ako elektronickú peňaženku. V prípade, keď časť cesty prechádza cez predplatený úsek, táto časť sa nespoplatní. Pri platbe elektronickou peňaženkou je cena nižšia ako pri nákupe jednorazových lístkov o 10 %.

Prehľad cien a platnosti jednotlivých lístkov je dostupný na stránkach IDS BK alebo v komplexnejšej podobe na [1]

Príklad použitia predplatného lístka: Ak cestujúci absolvuje pravidelne trasu Zohor-Bratislava, oplatí sa mu kúpiť si predplatný lístok pre zóny 100, 101, 215 a 225 za 51,90€ (30-dňový, 90- a 365-dňové lístky sú výhodnejšie). Pri cestovaní prímestským autobusovým spojom sa predplatným cestovným lístkom na dopravnej karte preukáže pri nástupe vodičovi, vo vlaku pri kontrole sprievodcom, vlakvedúcim alebo revízorom a v MHD pri kontrole revízorom. Počas platnosti predplatného lístka cestuje neobmedzene v rámci Bratislavy (100+101), Stupavy, Marianky (215), Zohora a Lozorna (225) pričom môže používať električky, trolejbusy, autobusy MHD, prímestské autobusy a vlaky – všetko na jeden doklad.

Turistické lístky je možné kúpiť vo variantoch pre zóny 100+101 (24-, 72-, alebo 168-hodinové), regionálne zóny (24-hodinové), alebo všetky zóny (24-hodinové). V rámci doby platnosti bude možné v príslušných zónach využiť všetky linky IDS BK.[5]

Pre seniorov nad 70 rokov je po vybavení SeniorPasu (bezplatný ročný predplatný cestovný lístok) doprava v celom IDS BK bezplatná.

Na kúpu všetkých druhov predplatných cestovných lístkov je nutné vlastniť dopravnú kartu, na ktorú budú nahrané. Túto dopravnú kartu je možné si vybaviť u všetkých dopravcov okrem RegioJetu.

Dopravná optimalizácia[upraviť | upraviť zdroj]

IDS BK priniesol od 19. augusta 2018 aj optimalizáciu prímestskej autobusovej dopravy. V minulosti bolo linkovanie prímestskej dopravy relatívne chaotické – linky boli označené jedine tabuľami s trasou a jazdili nepravidelne. Od 1. marca 2013 boli v okrese Malacky autobusy prímestskej dopravy označené 200 až 999 a vlaky S1 až S99. Neskôr bolo zavedené prehľadnejšie linkovanie (podobne ako v MHD kde väčšina spojov danej linky premáva po rovnakej trase) a intervalové cestovné poriadky – to znamená, že autobusy jazdia v pravidelnom intervale a tak majú ľahko zapamätateľné odchody, podobne ako v MHD.[6]

Zároveň sa vo veľkej miere zrušili súbežné autobusové a vlakové linky, ktorých dotovanie nie je ekonomické. Na týchto miestach zostal len jeden typ dopravy. V praxi sa to prejavilo zlepšením prípojov v uzlových staniciach medzi vlakovými a autobusovými spojmi.

Zoznam zón[upraviť | upraviť zdroj]

Zóny sú označené podľa príslušného regiónu, v ktorom sa nachádzajú, čiže:

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pilotný projekt Bratislavskej integrovanej dopravy[upraviť | upraviť zdroj]

Od 1. novembra 1999 zaviedlo hlavné mesto SR Bratislava spolu s dopravcami Dopravný podnik Bratislava, a.s. a Železnice Slovenskej republiky (neskôr Železničná spoločnosť Slovensko, a.s.) pilotný projekt „Experiment BID“ v rámci ktorého mohli cestujúci vďaka špeciálnemu mesačnému, 3-mesačnému, alebo ročnému predplatnému cestovnému lístku cestovať neobmedzene nielen MHD v Bratislave, ale aj osobnými a zrýchlenými vlakmi na území Bratislavy (okrem zastávky Devínske jazero). Od 1. januára 2001 sa do projektu pripojil aj prímestský autobusový dopravca SAD Bratislava (dnes už Slovak Lines) a tak bolo možné na tento lístok cestovať:

Táto fáza projektu s nástupom IDS BK skončila, BID príplatok sa prestal predávať k 31. máju 2013. Vlaky a prímestské autobusy (vrátane doteraz nezaintegrovaných úsekov a vrátane dopravcu RegioJet) je možné využívať na všetky predplatné lístky IDS BK platné v danej zóne a to bez príplatku. Po zavedení jednorazových lístkov IDS BK bude možné použiť aj tieto lístky a tak budú v autobusoch Slovak Lines a vlakoch platiť všetky lístky od 15-minútového až po 365-dňový.

Prvý projekt BID v kraji: Linka 630[upraviť | upraviť zdroj]

Od 31. marca 2008 bola zavedená prvá prímestská linka s prvkami, ktoré majú v budúcnosti niesť linky IDS BK – je očíslovaná (podľa Konceptu BID, medzi časom došlo k zmene zásad označovania liniek), má intervalový cestovný poriadok, je ukončená na kraji mesta kde je prestup na linky MHD. Rozdielna je však tarifa. Ide o linku , ktorá začína v Bratislave na zastávke Cesta na Senec, odkiaľ ide na Zlaté piesky (prestup na MHD) a ďalej cez Vajnory do Čiernej Vody a nakoniec na námestie v Chorvátskom Grobe. Spája tak obec Chorvátsky Grob s linkami MHD Bratislava (s prestupom vo Vajnoroch, alebo na Zlatých pieskoch) a taktiež aj nákupné centrum Shopping Palace. Dopravcom je Dopravný podnik Bratislava a na linke platí špecifická tarifa (rozdielná od súčasnej bežnej tarify aj od budúcej tarify). V pásme 2 (Cesta na Senec – Čierna Voda) platí bežná tarifa, ďalej (pásma 620 a 630) však platia len 15- a 60-minútové lístky. Základný rozdiel oproti budúcej tarife je v neexistencií predplatných lístkov pre zóny 620 a 630 a tiež v tom, že mimo mesta platia bežné jednorazové lístky pre mesto Bratislava.

Návrhy do budúcnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Združenie obcí Šamorín, Hamuliakovo, Vojka nad Dunajom, Kyselica a mestskej časti Bratislavy Čunovo pod názvom Pro Danubia lobuje za integrovanie lodnej dopravy po Dunaji. Plán by sa týkal obcí s celkovo 70 000 obyvateľmi. Lode by premávali každých 15 minút v špičke a každú hodinu mimo špičky. Navrhované sú dve trasy: Šamorín] – Bratislava centrum a späť a Devín – Bratislava centrum a spať. Problémom je vyššia vzdialenosť niektorých prístavísk od obcí.[7]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Cestovanie v IDS BK od 1.11.2015: Základné otázky a odpovede
  2. http://imhd.sk/ba/doc/sk/11638/Zakladne-otazky-a-odpovede-o-Integrovanom-dopravnom-systeme-v-Bratislavskom-kraji.html
  3. http://imhd.sk/ba/doc/sk/11651/Cennik-predplatnych-cestovnych-listkov-od-1-3-2013.html
  4. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2013-02-05]. Dostupné online. Archivované 2014-02-04 z originálu.
  5. http://www.bid.sk/data/File/dokumenty/TarifnePodmienkyIDSBK(nov.12).pdf[nefunkčný odkaz]
  6. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2013-02-05]. Dostupné online. Archivované 2011-09-17 z originálu.
  7. DUGOVIČ, Matej. Nechcú čakať v kolónach do Bratislavy, pripravujú lode ako prímestskú dopravu. Denník N (Bratislava: N Press), 2018-02-15. Dostupné online [cit. 2018-02-18]. ISSN 1339-844X.